Niezwykłe kobiety w dziejach. Kobiety z mitów i legend.

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Niezwykłe kobiety w dziejach". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Barbara
838629115X
kobiety, władza, historia
historia
Oxara

Czytelnikowi, który weźmie tę książkę do rąk, należą się pewne wyjaśnienia. Przede wszystkim - co to za „niezwykłe kobiety"? Każda jest przecież w jakimś sensie niezwykła! To prawda. Lecz wybraliśmy tu kobiety, których życie było na tyle niecodzienne, że na stałe zapisało się w dziejach w postaci kronikarskich notatek, poematów czy też - najczęściej - w tradycji. Takich niezwykłych życiorysów...

Czytelnikowi, który weźmie tę książkę do rąk, należą się pewne wyjaśnienia.
Przede wszystkim - co to za „niezwykłe kobiety"? Każda jest przecież w jakimś sensie niezwykła! To prawda. Lecz wybraliśmy tu kobiety, których życie było na tyle niecodzienne, że na stałe zapisało się w dziejach w postaci kronikarskich notatek, poematów czy też - najczęściej - w tradycji. Takich niezwykłych życiorysów udało się zebrać sporo, poczynając od starożytności, od pierwszej kobiety-faraona Hat-szepsut, a kończąc na pierwszej pielęgniarce, Florencji Nightingale, u schyłku dziewiętnastego wieku.
Większość z nich to kobiety naprawdę niezwykłe. Życie bowiem upłynęło im w walce o prawo do miłości, o zdobycie władzy, zabezpieczenie dziedzictwa dla synów lub córek, o realizację swych marzeń... Walczyły z przeciwnościami losu, ze światem mężczyzn, z innymi kobietami, a nawet... z własnymi dziećmi! Wiele z nich - większość! -walkę tę przegrała, życie okazało się wielkim dramatem, czasem nawet tragedią, a wszystko, co osiągnęły, rozsypało się w gruzy. Niektóre u schyłku życia oglądały całkowitą klęskę swoich dążeń. Nic po nich nie pozostało!
Czy jednak naprawdę nic?
Przetrwała pamięć ich czynów, ich namiętności, przetrwało wspomnienie, że kiedyś żyły i działały. I to jest ich trwały dorobek, do którego w tej książce wracamy.
Wybraliśmy życiorysy niektórych kobiet z dziejów. Czytelnik z pewnością zauważy, że nie ma wśród nich Kleopatry, Joanny d'Arc, królowej Jadwigi czy Marysieńki, nie ma Józefiny lub George Sand.
Te ostatnie wielokrotnie już opisano, życiorysy ich bywały tematem rozpraw naukowych, przedmiotem sporów badaczy, treścią powieści czy filmów. O nich więc mówić tu nie będziemy.
Podział znanych z historii kobiet na „wielkie" i „niezwykłe" jest zupełnie dowolny i może być przez każdego zakwestionowany. Autor chciał jednak przybliżyć Czytelnikowi życiorysy tych mniej znanych, tych, które działały na dalszym jakby planie historii. Kobiet, które może nie były tak słynne, ale z pewnością były niezwykłe. One właśnie są bohaterkami tych krótkich szkiców.
I jeszcze jedno. Wszystkie podane tu daty, wydarzenia i fakty wzięte zostały ze źródeł historycznych, z rozpraw naukowych lub innych prac badawczych.
(ze wstępu)

źródło opisu: Barbara, 1995

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Krzysiek | 2014-06-29
Na półkach: historia, Przeczytane

Zbiór krótkich szkiców historycznych o kobietach, które zapisały się w dziejach - czasami pozytywnie, czasami negatywnie. Nie wiem jaki był klucz doboru bohaterek, bo brakowało wielu słynnych nazwisk a pojawiały się postaci drugorzędne. Tak czy inaczej - można się sporo dowiedzieć nie tylko o wspomnianych postaciach lecz również o roli kobiet w minionych epokach.