swita77

W upalny, słoneczny dzień pewna dziewczynka znajduje na plaży tajemniczy list. Okazuje się, że jest to zaproszenie na podwieczorek. Ale od kogo? Może wysłał je pirat? A może różowy słoń? Albo biały królik...
"List w butelce", magiczna historia opowiedziana pięknymi obrazami, przemówi do wyobraźni nie tylko najmłodszych Czytelników.

źródło opisu: http://ezop.com.pl/31,produkt,list-w-butelce

źródło okładki: http://ezop.com.pl/31,produkt,list-w-butelce

Oficjalna recenzja
swita77 książek: 276

Co znalazła dziewczynka

Niezwykła historia zaczyna się całkiem zwyczajnie. Lato, plaża, upał dający się we znaki i dziewczynka zajęta budowaniem zamku. Nagle jej wzrok przyciąga jakiś błyszczący przedmiot przysypany piaskiem. Zaciekawiona podchodzi bliżej i... wyciąga butelkę z listem w środku. Ale nie jest to taki zwykły list, to raczej dość oryginalna forma zaproszenia. Piegowate dziewczątko w nakrapianych ogrodniczkach zaczyna się zastanawiać, kto może być nadawcą listu? Wyobraźnia zaczyna pracować i wkrótce pojawiają się różne dziwne stworzenia, podejrzane o butelkowanie zaproszenia. Atmosfera staje się cokolwiek surrealistyczna, nawet królik z zupełnie innej bajki się zaplątał. Czytelnikowi nie pozostaje więc nic innego, jak zdać się na wyobraźnię dziewczynki.

„List...” ma pewne cechy bajki, ale autorki zupełnie odeszły od utartych schematów i w ogóle nie da się przewidzieć, w jakim kierunku potoczy się historia. Zgrabnie połączyły realizm z poetyką snu, doprawiając szczyptą absurdalnego humoru. Zakończenie też będzie dla czytelnika zaskoczeniem. W krótkiej historyjce najważniejsza jest wyobraźnia, która pozwala dowolnie kształtować rzeczywistość, dodając jej magii. Zabawne kolorowe ilustracje dopowiadają krótki, nieskomplikowany tekst, tworzą razem malarską historię z pogranicza snu i jawy. A może dziewczynce to wszystko się przyśniło, jak Alicji goniącej za Białym Królikiem?

Można czytać tę książkę razem z dzieckiem, można wstydliwie zaszyć się z nią w niedostępnym kącie. „List w butelce” zachwyci małych czytelników, ale dorosłych zmusi do zmobilizowania wyobraźni i przeszukania wspomnień; do powrotu do czasów, kiedy zmyślanie dziwacznych czasami historii samo w sobie było świetną zabawą i uchodziło bezkarnie. Bo niektórym dorosłym nie chce się używać wyobraźni. A może się wstydzą, albo już dawno zapomnieli, jak to jest być dzieckiem, któremu niczym nieskrępowana wyobraźnia pozwala odkrywać coraz to nowe światy. Na nieszczęście, (...) ponieważ skończyło się dzieciństwo (...), zapomina się, że aby się dostać do Nieba, potrzeba kamyczka i czubka buta. I może już nigdy nie zobaczą słonia połkniętego przez węża, a jedynie krzywo narysowany kapelusz...

Magdalena Świtała

Cytat za: „Gra w klasy”, Julio Cortazar, Muza SA, Warszawa 2008.

Ksiazkowy_las | 2018-10-19
Przeczytana: 07 stycznia 2018

Książka „List w Butelce”
Autor Agnieszka Sobich
Ilustracje Marta Kurczewska
Wydawnictwo @wydawnictwoezop
Historię opowiadają przepiękne ilustracje, tekstu jest tutaj niewiele. Książka pobudza wyobraźnię, jest ciekawą propozycją dla małych czytelników już od 3 roku życia.
https://www.instagram.com/zaczytana.mama_books/?hl=pl ig

ciekawa przygoda :) tez chce znalesc list w butelce

Na półkach: Przeczytane, Ezop

Choć miałam okazję poznać całą masę książek dla dzieci, to wierzcie mi, że wciąż nie mam ich dość. Uwielbiam literaturę dziecięcą i młodzieżową równie bardzo co tę dla dorosłych. Bo każda z tych książek jest zupełnie inna. Każda ma w sobie to coś, co wyróżnia ją z tłumu. I choć trudno w to uwierzyć, wyobraźnia pisarzy dla najmłodszych czytelników po prostu nie ma granic! Dzięki temu za każdym razem gdy sięgam po książkę dla dzieci czuje taki delikatny dreszczyk emocji. Jestem strasznie ciekawa, jaką historię poznam tym razem :)

A całkiem nie dawno w moje ręce wpadła książeczka pt. "List w butelce". Uwielbiam różnego rodzaju tajemnice i przygody, więc ten tytuł tylko rozbudził moją wyobraźnię i sprawił, że nie mogłam się doczekać kiedy wraz z córeczką rozpoczniemy lekturę. Alicja zresztą wrodziła się w mamusię, bo ona również preferuje tego typu literaturę. Im bardziej tajemnicze wydarzenia - tym lepiej. A przecież tytułowy list w butelce sam w sobie jest szalenie ciekawy. Ale może...

Dorota Lewandowicz | 2013-05-27
Na półkach: Przeczytane, Dla dzieci

biedronka826 | 2013-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2013

Uważam że jeśli chodzi o młodych czytelników jest to bardzo słaba pozycja. Bardziej nadaje się dla dorosłych zmuszając do ruszenia zastałą wyobraźnią.
Nawet sugerując się samymi obrazkami ciężko jest je połączyć w całość i zaciekawić dziecko.