Europa zimnej wojny

Darmowe dodatki Edytuj książkę
Historia, zimna wojna
historia
Ag2S

Pasjonująca historia powojennej Europy. Czy możliwe jest kompetentne, pełne, a zarazem przystępne przedstawienie pięćdziesięciu lat historii kontynentu europejskiego? Jeden z najwybitniejszych polskich historyków - Jerzy Holzer - udowadnia w swej nowej książce, że tak. Powojenne pięćdziesięciolecie to czas, w którym Europa - strącona przez wojny światowe z przodującej pozycji w świecie -...

Pasjonująca historia powojennej Europy.

Powojenne pięćdziesięciolecie to czas, w którym Europa - strącona przez wojny światowe z przodującej pozycji w świecie - znalazła się na linii frontu. O jej losie decydowały w znacznej mierze rozgrywki na linii Kreml - Biały Dom, a na linii „od Szczecina nad Bałtykiem po Triest nad Adriatykiem” zapadła żelazna kurtyna. Wydawać by się mogło, że Europa straciła wszystko. Zimna wojna nie zdołała jednak jej odebrać miana najciekawszego kontynentu.

Największe w dziejach wędrówki ludów, rewolucje polityczne i kulturowe, nędza i gospodarczy rozkwit, dyktatorzy i demokraci, zjednoczenia i separatyzmy, pojednanie i terroryzm. Aż trudno uwierzyć, że wszystkie to działo się w tym nudnym - na pierwszy rzut oka - miejscu.

Unikalne spojrzenie autora, stroniące od efekciarstwa, doskonałe pióro oraz historyczna erudycja sprawiają, że to najlepszy w języku polskim tekst o historii Europy po wojnie. Europa zimnej wojny to praca historyczna najwyższej próby!

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

gosiak | 2012-09-23
Przeczytana: 15 września 2012

Książka Jerzego Holzera skupiona jest na czasach, które dzisiaj są wciąż żywe w pamięci wielu ludzi, na okresie w dziejach Europy, od zakończenia wojny do rozpadu Związku Radzieckiego. Opracowanie Holzera to bardzo obszerny, szczegółowy i rzetelny materiał, jest pierwszą tak dobrą publikacją na ten temat w Polsce. Autor w swojej książce analizuje okres „zimnej wojny” pod względem politycznym, gospodarczym, społecznym i kulturowym. Dzięki książce mamy wgląd w sytuację, jaka miała miejsce w państwach bloku wschodniego, lecz również ujawnia ona przed nami, to, co działo się po drugiej stronie muru berlińskiego. Warto sięgnąć po „Europę zimnej wojny”, aby lepiej poznać bliskie nam realia PRL-u i innych państw okupowanych przez Związek Radziecki, spojrzeć na tę rzeczywistość okiem historyka, z perspektywy czasu, ale również, aby zaspokoić ciekawość tego, co działo się w tym czasie po drugiej stronie żelaznej kurtyny, np. dyktatury w Hiszpanii i Portugalii. J. Holzer potrafi...

roth | 2012-08-21

Wydaje się, że wydanie jednej książki przedstawiającej pół wieku trwania zimnej wojny jest zadaniem niemal niewykonalnym. Do niedawna można było jeszcze tak uważać, bowiem ukazała się właśnie „Europa zimnej wojny” Jerzego Holzera. Jest to rewelacyjna praca historyczna, napisana w bardzo przystępny sposób i bez potraktowania po macoszemu jakiegokolwiek momentu tego okresu. Dzięki temu mamy możliwość prześledzenia losów naszego kontynentu (i tym samym kraju w szerszym kontekście) bez potrzeby tonięcia pośród kilkudziesięciu książek. Niewątpliwie, w Polsce na długie lata będzie to podstawowa książka na temat zimnej wojny, dlatego bardzo warto mieć ją na półce.