Alchemia słowa

Okładka książki Alchemia słowa
Jan Parandowski Wydawnictwo: Czytelnik językoznawstwo, nauka o literaturze
344 str. 5 godz. 44 min.
Kategoria:
językoznawstwo, nauka o literaturze
Wydawnictwo:
Czytelnik
Data wydania:
1976-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1976-01-01
Liczba stron:
344
Czas czytania
5 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
8307006082
Tagi:
historia literatury poetyka pisarze warsztat pisarski
Średnia ocen

                7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
41 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
387
377

Na półkach: , ,

Jan Parandowski „Alchemia słowa” - recenzja
Jan Parandowski autor słynnej „Mitologii Grecji i Rzymu”, napisał również książkę o losach pisarza. Sam będąc świetnym pisarzem, doskonale rozumie opisywany fach. Jak sam napisał w przedmowie pomysł na „Alchemię słowa” zrodził się z długo oczekiwanej, a zarazem nagłej woli.
Powołanie w tym przypadku do pisarstwa to stan, w którym człowiek odczuwa radość za wykonaną przez siebie czynność, która zarazem, poddana fali krytyki, broni się swoją merytoryczną doskonałością. Wówczas osoba nie chce robić nic innego, czasami wręcz zapomina o rzeczywistości, zna bardziej losy swoich bohaterów niż własnej rodziny.
Życie pisarza Jan Parandowski opisuje w dwojaki sposób: jako nędznika, wiążącego koniec z końcem lub życia opiewającego w laurach i przybytku. Życie pisarza to również igraszki, intrygi, znajomości. Pisarz zazwyczaj opisuje w utworach swoje niedostatki, ułomności, braki. Autor omawia wybitnych przedstawicieli omawianego fachu.
Pracownia pisarza bywa różna, od małych pokoików, po wielkie salony. Pracownia to jeden z najciekawszych rozdziałów „Alchemii słowa” Jana Parandowskiego, dlatego nie będę zdradzać szczegółów.
Natchnienie, czyli impuls, dar Boży, nagłe olśnienie, iskra, wizja – stan, w którym pisarz doznaje głębi, dostrzega więcej, widzi zarysy, kontury swojego przyszłego dzieła. Stan ten bywa jednak marnowany – w jaki sposób, kiedy i wiele więcej dowiesz się z „Alchemii słowa” Jana Parandowskiego.
„Alchemia słowa” Jana Parandowskiego zawiera jeszcze następujące rozdziały: Praca, Słowo, Tajemnice rzemiosła, Tworzywo literackie, W laboratoriach literatury, Styl, Od pierwszej do ostatniej myśli, Ukryty sojusznik, Sława i nieśmiertelność. Tytuły zawierają dozę tajemnicy, którą czytelnik aż ma chęć odkryć i to jak najszybciej (przynajmniej ja tak miałam). Dlatego zachęcam do zapoznania się z tą publikacją, ponieważ jest warta poświęcenia czasu na 284 strony, a nawet więcej, w zależności od wydawnictwa. Muszę dodać, że zabrakło mi przetłumaczonych słów z języków obcych, a niekiedy całych fraz, czy zdań – może to bardziej wina wydawcy.

Elżbieta Rogalska

Jan Parandowski „Alchemia słowa” - recenzja
Jan Parandowski autor słynnej „Mitologii Grecji i Rzymu”, napisał również książkę o losach pisarza. Sam będąc świetnym pisarzem, doskonale rozumie opisywany fach. Jak sam napisał w przedmowie pomysł na „Alchemię słowa” zrodził się z długo oczekiwanej, a zarazem nagłej woli.
Powołanie w tym przypadku do pisarstwa to stan, w...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    697
  • Przeczytane
    291
  • Posiadam
    108
  • Ulubione
    21
  • Teraz czytam
    19
  • Chcę w prezencie
    10
  • Literatura polska
    7
  • 2020
    6
  • 2018
    5
  • 2020
    4

Cytaty

Więcej
Jan Parandowski Alchemia słowa Zobacz więcej
Jan Parandowski Alchemia słowa Zobacz więcej
Jan Parandowski Alchemia słowa Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także