Zbieracze planet

Książka jest przypisana do serii/cyklu "I". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Miniatura
978-83-7606-384-3
poezja
jeansolpart

„Zbieracze planet” to nie nazwa gwiezdnej sagi, a tytuł debiutanckiego zbioru wierszy autorstwa Joanny Roś, młodej poetki, studentki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tomik, który ukazał się w czerwcu nakładem krakowskiego wydawnictwa Miniatura to czterdzieści jeden krótkich tekstów, idących na spotkanie z czytelnikiem pomiędzy naturalizmem snu, a surrealizmem szeroko otwartych oczu. To poezja metafizyczna – metafizyka z Innych i dla Innych planet.
Książkę zdobią barwne, planetarne obrazy Macieja Boksy, wykonane techniką fraktalną, potęgujące siłę deponowania symboli.

Jak kupić?
Pisząc maila na adres autorki :
joanna.katarzyna.ros@gmail.com
(książka kosztuje 15 zł plus 4,90- koszty przesyłki)

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

xVariax | 2012-07-02

Poezja to dla mnie wyższy poziom postrzegania rzeczywistości. To umiejętność wsłuchania się w emocje, nazwania ich i ubrania w słowa. Im prostsza jest forma utworu, tym więcej treści się w nim kryje, a przesłanie wydaje się być pełniejsze.

Osobom, które myślą w podobny sposób polecam Zbieraczy planet - debiutancki tomik poezji autorstwa Joanny Roś. Ta skromnego formatu książeczka, skrywa w sobie ponad czterdzieści wierszy, które opisują doświadczenia z pogranicza jawy i snu. Odnoszą się do naszych pragnień, relacji międzyludzkich i szeroko pojętej tęsknoty. Zawsze, gdy mam do czynienia z tego typu twórczością, zaskoczona jestem siłą z jaką oddziałuje na człowieka. Tym, jak bardzo słowa mogą wprawiać w zdumienie oraz za sprawą kilku znaków oddawać sens wielogodzinnych rozmów.

Dorobek autorki jest dość uniwersalny, co stanowi chyba jego największą zaletę. Znajdziemy tu utwory do dłuższej refleksji, jak i aforyzmy znakomicie nadające się na życzenia dla bliskiej nam...

jeansolpart | 2012-07-18

Czemu nie zbieramy planet?

Książka jest mniejsza od dłoni. Tej samej, która dotyka twarzy kogoś bliskiego. Tej samej, którą osłania się wzrok przed oślepiającym słońcem.

W zgięciu mojej dłoni
co rano czarne plamy

„Widzę” – mówimy. Kwiat, most, rzeka żyją w naszych oczach. Czasem jednak bywa jakoś nieswojo. Przystajemy, oglądamy się za siebie, mrużymy powieki.

Obserwuje nas
kwitnące oko balkonu

Tak, to znajome zdziwienie. Nie jesteśmy sami. A jeśli tak, to trzeba być czujnym. Trzeba się uczyć niemej rozmowy. „Pod takim spojrzeniem drzewa”...

Jesteś dla mnie jak słońce
dla niebieskiej planety

Życiodajnie bliskie i przerażająco odległe. Pieszczota jest także drogą. Bolesne słowo, nieuważny gest, pochopna myśl – galaktyczne otchłanie.

bo nie potrafisz wykrzyczeć
przez sen
abym została

Tak, mamy problem z odległością. W spojrzeniach brakuje wpatrzeń. Wiele pozdrowień, niewiele rozmów. Trudno umówić miejsce i porę.

Odwołujesz spotkania
z sobą oczekiwanym