Negocjacje w procesie rozszerzenia Unii Europejskiej na Wschód: uwarunkowania, aktorzy, przebieg

Wydawnictwo: Wydawnictwo Adam Marszałek
978-83-7780-298-4
Michał

Praca zawiera wielowątkową analizę ważnego dla Polski procesu negocjacji akcesyjnych do Unii Europejskiej oraz towarzyszących im wielopoziomowych negocjacji, europejskich pomiędzy różnymi aktorami (instytucjonalnymi, rządowymi i pozarządowymi). Jest to temat niezwykle ważny ze względów politycznych, a przede wszystkim naukowo-poznawczych. O ile bowiem negocjacje jako zagadnienie naukowe znajdują szerokie odzwierciedlenie w zachodnioeuropejskiej literaturze naukowej, to w badaniach i publikacjach polskich naukowców pojawiają się znacznie rzadziej. Stanowi ona pogłębione studium na temat negocjacji samych w sobie (stanowiących główny przedmiot analizy), ale także uwarunkowań politycznych, ekonomicznych i społecznych w Europie lat 90., ze szczególnym uwzględnieniem stanowisk i roli trzech kluczowych członków Unii, tj. Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii. Na szczególne podkreślenie zasługuje znakomita analiza komparatystyczna strategii i polityki w sprawie rozszerzenia i pogłębienia UE prowadzonej przez tych trzech głównych aktorów unijnych.

Z recenzji wydawniczej
dr hab. Aleksandry Trzcielińskiej-Polus