Sztuka szczęścia. Poradnik życia

Okładka książki Sztuka szczęścia. Poradnik życia
Howard C. CutlerDalajlama XIV Wydawnictwo: Rebis poradniki
245 str. 4 godz. 5 min.
Kategoria:
poradniki
Tytuł oryginału:
Art of happiness : a handbook for living
Wydawnictwo:
Rebis
Data wydania:
2010-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2010-01-01
Liczba stron:
245
Czas czytania
4 godz. 5 min.
Język:
polski
ISBN:
9788371209840
Tłumacz:
Joanna Grabiak
Tagi:
Dalajlama Tybet lamaizm życie szczęście
Średnia ocen

                7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
232 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1858
1510

Na półkach: , , , ,

Książka będąca zapisem rozmów amerykańskiego psychiatry z Dalajlamą to fascynująca prezentacja poglądów buddyjskich na temat szczęścia. Wg Dalajlamy szczęście można osiągnąć poprzez trenowanie umysłu, praktykowanie serdeczności, życzliwości i współczucia oraz akceptując nieuniknione cierpienie. Recepta brzmi prosto, ale w praktyce jest całkiem niełatwa. Bardzo inspirująca lektura.

Książka adresowana do zachodniego czytelnika i będąca zapisem rozmów amerykańskiego psychiatry i psychoterapeuty z Dalajlamą na tematy najważniejsze: jak ludzie mogą osiągnąć szczęście. Oczywiście Dalajlama mówi o buddyjskiej koncepcji szczęścia, ale rzecz może być inspirująca dla każdego czytelnika.

Przesłanie książki można streścić w kilku zdaniach. Po pierwsze, celem człowieka jest dążenie do osiągnięcia szczęścia. Po drugie: „szczęście można osiągnąć poprzez trenowanie umysłu.” Bo „szczęście zależy bardziej od stanu umysłu człowieka niż od warunków zewnętrznych.” Po trzecie, w treningu umysłu chodzi o rozwijanie podstawowych dobrych cech: serdeczności, dobroci, współczucia. Wygląda to prosto, ale w praktyce jest całkiem niełatwe. Dlaczego? Bowiem takie postępowanie wiąże się ze zmianą poglądu na życie, sposobu myślenia oraz systematyczną pracą: głębokie zmiany zabierają zawsze wiele czasu i pracy.

Przy okazji sporo pisze Cutler o filozoficznych dyskusjach na temat natury ludzkiej i twierdzi, że „Współcześni naukowcy obalili nie tylko pogląd o wrodzonej agresywności ludzkiego gatunku, zakwestionowane zostało również przekonanie, że ludzie mają naturalną skłonność do bycia samolubami i egoistami.” Bazując na tym poglądzie Dalajlama twierdzi, że: „aby nasze życie było wartościowe, musimy rozwijać podstawowe, dobre ludzkie cechy – serdeczność, dobroć, współczucie. Wówczas nasza egzystencja będzie miała sens, a niepotrzebne napięcia znikną – będziemy po prostu szczęśliwsi.” Chodzi też o rozwijanie altruizmu, bo „Badania wykazują, że pomaganie innym wywołuje poczucie szczęścia, większy spokój umysłu i łagodzi stany depresyjne.” Także ważne jest otwarcie się na innych ludzi: rodzinę, przyjaciół, a nawet nieznajomych, i tworzenie „prawdziwych i głębokich więzi opartych na naszym wspólnym człowieczeństwie.”

Sporo tez Dalajlama mówi o cierpieniu, twierdzi, że nie chodzi o to by uważać cierpienie, starość, śmierć „za zjawiska, negatywne, niechciane i po prostu starać się o nich zapomnieć.” Zaleca, żeby zaakceptować cierpienie „jako naturalną część ludzkiej egzystencji”. Jeśli bowiem „nasz pogląd na życie zakłada, że cierpienie jest naturalną częścią egzystencji, uczyni nas to z pewnością bardziej wytrzymałymi na przeciwności losu.”

Jest tam wiele innych głębokich i ciekawych koncepcji: pogodzenie się z nietrwałością, umiejętność spojrzenia na problemy w szerokiej perspektywie, sposoby radzenia sobie z gniewem i nienawiścią, itd. Znajdziemy też kilka głębokich medytacji, ale nie one są w książce najważniejsze.

Jak przyznaje Dalajlama, stosowanie i wdrożenie jego koncepcji wymaga determinacji, wysiłku i czasu, to projekt na całe życie. Nie jest to poradnik czy podręcznik, ale raczej rzecz filozoficzna, mówiąca o buddyjskiej wizji szczęśliwego życia. Bardzo inspirująca lektura.

Książka będąca zapisem rozmów amerykańskiego psychiatry z Dalajlamą to fascynująca prezentacja poglądów buddyjskich na temat szczęścia. Wg Dalajlamy szczęście można osiągnąć poprzez trenowanie umysłu, praktykowanie serdeczności, życzliwości i współczucia oraz akceptując nieuniknione cierpienie. Recepta brzmi prosto, ale w praktyce jest całkiem niełatwa. Bardzo inspirująca...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    814
  • Przeczytane
    551
  • Posiadam
    125
  • Teraz czytam
    49
  • Ulubione
    27
  • Chcę w prezencie
    11
  • Buddyzm
    9
  • Poradniki
    7
  • E-book
    6
  • Rozwój osobisty
    6

Cytaty

Więcej
Dalajlama XIV Sztuka szczęścia. Poradnik życia Zobacz więcej
Dalajlama XIV Sztuka szczęścia. Poradnik życia Zobacz więcej
Dalajlama XIV Sztuka szczęścia. Poradnik życia Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także