Noc w Lizbonie

Okładka książki Noc w Lizbonie
Erich Maria Remarque Wydawnictwo: Rebis Seria: Mistrzowie Literatury literatura piękna
248 str. 4 godz. 8 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Mistrzowie Literatury
Tytuł oryginału:
Die Nacht Von Lissabon
Wydawnictwo:
Rebis
Data wydania:
2010-04-13
Data 1. wyd. pol.:
2010-04-13
Liczba stron:
248
Czas czytania
4 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
9788381884433
Tłumacz:
Ryszard Wojnakowski
Tagi:
literatura niemiecka II wojna światowa
Średnia ocen

                7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Z pamiętnika emigranta



676 82 4

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
593 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
533
521

Na półkach: , ,

Jak wskazuje tytuł – akcja powieści rozgrywa się podczas jednej letniej nocy 1942 r. w portugalskiej stolicy, która przygotowuje się na nadejście nazistowskiej fali. Gdy „zaleje” ona tą ostatnią bramę, przez którą uciekają do wolnego świata wrogowie Trzeciej Rzeszy, nikt nie będzie mógł już czuć się wolny.

„Noc w Lizbonie” przedstawia rozmowę dwóch nieznajomych mężczyzn, którzy spotkali się przypadkowo w porcie obserwując statek odpływający wkrótce do Nowego Jorku. Statek, który jawi się niczym mityczna arka ratująca na swoim pokładzie wybranych szczęśliwców zabierając ich do lepszego świata. Jeden z mężczyzn oddał by wszystko, by móc się na nim znaleźć wraz z ukochana kobietą. Nie ma jednak ani pieniędzy, ani wizy, pomijając już fakt, że wszystkie bilety od dawna są wyprzedane. Tylko cud mógłby sprawić, że uda im się uciec z Europy. I wszystko wskazuje na to, że tak się stanie, bo cud im bardziej niemożliwy, tym bardziej prawdziwy. Drugi mężczyzna, przedstawiający się jako Schwarz chcę odstąpić nieznajomemu dwa bilety, gdyż jak twierdzi nie są mu już potrzebne. W zamian nie oczekuje nic poza towarzystwem podczas tej trudnej dla niego nocy i możliwości opowiedzenia komuś swojej historii, by ocalić ja od zapomnienia. Tak zaczyna się ta specyficzna znajomość i wyjątkowa noc, która dla obu nieznajomych będzie miała ogromne znaczenie.

Historia opowiedziana przez Remarque mocno wciąga, mimo iż już na jej początku przyczyna rezygnacji z ucieczki do Ameryki, a co się z tym wiąże koniec historii Schwarza, wydaje się być oczywisty. Ciekawi jednak to, co było przedtem – jak wyglądało życie emigranta na obczyźnie, który musiał odnaleźć się i przeżyć w nowej i często absurdalnej rzeczywistości, kiedy z jednej strony nie otrzymywał pozwolenia pobytu w nowym kraju, ale i zabraniano mu wyjazdu z niego. Intryguje również skomplikowana i niebezpieczna podróż, którą musiał odbyć, by w końcu móc znowu poczuć się wolnym człowiekiem, kiedy to każdego dnia wykradał losowi kawałeczek szczęścia oddalając się od nazistowskich prześladowań. Dzisiaj, kiedy Europę ponownie po II Wojnie Światowej dotknął największy kryzys migracyjny, ten temat wydaje się być jeszcze bardziej aktualny. Myślę, że po lekturze „Nocy w Lizbonie” nie jedna osoba inaczej – i chyba przychylniej – spojrzy na coraz częściej spotykanych na swej drodze uchodźców i ich problemy.

Właściwie to czytałam „Die Nacht von Lissabon”, gdyż zdecydowałam się na oryginalną niemiecką wersję – bez „ingerencji” i interpretacji tłumacza przekładającego na „swój” język treść książki. Podobało mi się, że widzę, jak autor chciał opisać te trudne wydarzenia, jakich słów i określeń użył – zdecydowanie jest to wartość dodana do treści. Chyba miałam przez to również wrażenie, że słucham opowieści samego Remarque, który opowiadał mi o swoich osobistych doświadczeniach związanych życiem na emigracji – losie obywatela bez ojczyzny, wiecznego wygnańca. Uczucia towarzyszące zbiegom z ojczyzny opisane przez autora były takie wyraźnie odczuwalne! Jego historia pełna emocji – dramatyczna, przejmująca, wstrząsająca zrobiła na mnie ogromne wrażenie i na długo pozostanie w mojej pamięci.

„Noc w Lizbonie” to ostatnia książka pisarza wydana za jego życia. Myślę, że jest to dość symboliczne i wymowne podsumowanie jego twórczości przed ostateczną podróżą, która miał wkrótce odbyć.

Jak wskazuje tytuł – akcja powieści rozgrywa się podczas jednej letniej nocy 1942 r. w portugalskiej stolicy, która przygotowuje się na nadejście nazistowskiej fali. Gdy „zaleje” ona tą ostatnią bramę, przez którą uciekają do wolnego świata wrogowie Trzeciej Rzeszy, nikt nie będzie mógł już czuć się wolny.

„Noc w Lizbonie” przedstawia rozmowę dwóch nieznajomych mężczyzn,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1 591
  • Chcę przeczytać
    1 518
  • Posiadam
    312
  • Ulubione
    85
  • Teraz czytam
    29
  • 2023
    22
  • Chcę w prezencie
    19
  • Klasyka
    17
  • 2022
    16
  • Literatura niemiecka
    15

Cytaty

Więcej
Erich Maria Remarque Noc w Lizbonie Zobacz więcej
Erich Maria Remarque Noc w Lizbonie Zobacz więcej
Erich Maria Remarque Noc w Lizbonie Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także