Die Nacht Von Lissabon
literatura niemiecka
literatura piękna
Yui_KuroiTenshi

Tematem tej powieści jest martyrologia emigrantów niemieckich, antyhitlerowców, zmuszonych, podobnie jak Remarque, do opuszczenia Niemiec zaraz po dojściu do władzy Hitlera. Portugalia była ostatnim schronieniem uchodźców. Kto nie mógł stąd wyruszyć za ocean, "musiał się wykrwawić w sieci przepisów paszportowych, zakazów pracy i ograniczeń pobytu, w atmosferze osamotnienia i okrutnej...

Portugalia była ostatnim schronieniem uchodźców. Kto nie mógł stąd wyruszyć za ocean, "musiał się wykrwawić w sieci przepisów paszportowych, zakazów pracy i ograniczeń pobytu, w atmosferze osamotnienia i okrutnej powszechnej obojętności wobec losu poszczególnego człowieka, którą pociąga za sobą wojna, strach i bieda".

Na tle tych bezlitosnych czasów kreśli autor bezinteresowną, pełną wyrzeczeń miłość dwojga ludzi, których los dosięgnął w momencie, kiedy ostatni statek - niczym arka Noego - miał ich uchronić przed potopem, w którego odmętach pogrążona była cała niemal Europa.

źródło opisu: PIW, 1974

źródło okładki: http://www.conrada11.pl/

bursztynowa | 2019-04-19
Przeczytana: 18 kwietnia 2019

Podzielam opinię większości: piękna, smutna i wzruszająca książka, wywołująca wiele emocji i przemyśleń. Przepiękny język. Jestem zauroczona nie tyle samą treścią powieści, co sposobem narracji. Remarque wspiął się na wyżyny literatury. Bezaubernd!

calculadora | 2019-03-16
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2019
Przeczytana: 16 marca 2019

Przypadkowe, nocne spotkanie, na nabrzeżu, "wśród beztroskich świateł Lizbony", wędrówka po lizbońskich, zadymionych kawiarniach i snuta powoli opowieść, da początek jednej z najpiękniejszych historii miłosnych, jakie dane mi było poznać.
Remarque w sposób genialny, łączy losy jednostki z wielką historią, gdzie człowiek i targające nim uczucia oraz namiętności, są niczym, wobec obojętności, biedy, samotności, jakie niesie ze sobą wojna.

Na pierwszych kartach powieści, poznajemy dramatyczne losy niemieckich emigrantów, którzy uciekają przed faszyzmem i prześladowaniami:
"Kiedyśmy przyszli, współczucie świata dawno się już wyczerpało. Byliśmy uciążliwi jak termity i nie było prawie nikogo, kto by chciał zabrać głos w naszej obronie. Nie wolno nam pracować, nie wolno istnieć i wciąż jeszcze odmawia się nam dokumentów."
Wszechobecny nastrój strachu, potęguje napięcie, odbiera spokój ducha, towarzyszy czytelnikowi, niemal do ostatnich chwil.
Autor doskonale oddaje oblicze...

armenov666 | 2019-03-14
Przeczytana: 18 marca 2019

Ostatnie dzieło Remarque'a to moje trzecie spotkanie z autorem i póki co zrobiło na mnie najmniejsze wrażenie. Oczywiście sposób opowiadania jest na najwyższym poziomie, ale nie ma tego napięcia, które potrafił tak umiejętnie budować choćby w Łuku Triumfalnym. Jeśli chodzi o fabułę, razi mnie nieustannie ciagnące się pasmo szczęścia Schwarza. Serio, tak można było po prostu wchodzić i wychodzić z obozów dla uchodźców? Człowieka poszukuje Gestapo, wraca do swojego miasta rodzinnego przez pół Europy, właściwie bez przeszkód i prawie nikt nie jest w stanie go na miejscu rozpoznać? Chciałbym posiadać również tak cudowną umiejętność wychodzenia z każdej opresji i mówienia zawsze właściwych słów, w każdej sytuacji. Często te sytuacje są tak nieprawdopodobne, że opuszczały mnie siły do dalszego czytania. Ale jednak warto dokończyć lekturę - jak zwykle świetnie wykreowane postacie, jak i kolejna piękna historia miłosna, znów skomplikowana, naznaczona poświęceniem i cierpieniem. Podobało mi...

Jesienna | 2018-11-08
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 08 listopada 2018

Jesienna lektura na zimne listopadowe wieczory. Słabsza niż inne Remarque'a, a i tak dobra. W snuciu opowieści i tworzeniu klimatu nie ma sobie równych. Widziałam każdą scenę, słyszałam każdy wspomniany podmuch wiatru i czułam na skórze każdą kroplę deszczu.

senioritabanderas22 | 2018-08-29

jedna z moich ulubionych mojego ulubionego pisarza...

Karolina | 2018-08-20

Przepiękna historia. Cudowny język. Wciągająca fabuła. Oszałamiająca...

MB75 | 2018-08-13
Przeczytana: 10 czerwca 2018

Cudowna opowieść o miłości i mnóstwo cytatów wartych zapisania

Krzysztof Nowakowski | 2018-06-01

Wspaniale napisana, ponadczasowa historia. Jakże dzisiaj jesteśmy bliscy, aby powtórzyć błędy z tamtych czasów.

Ania | 2018-05-07
Przeczytana: 30 kwietnia 2018

Remarque cały czas na tapecie!

matram | 2018-03-22

Jak wskazuje tytuł – akcja powieści rozgrywa się podczas jednej letniej nocy 1942 r. w portugalskiej stolicy, która przygotowuje się na nadejście nazistowskiej fali. Gdy „zaleje” ona tą ostatnią bramę, przez którą uciekają do wolnego świata wrogowie Trzeciej Rzeszy, nikt nie będzie mógł już czuć się wolny.

„Noc w Lizbonie” przedstawia rozmowę dwóch nieznajomych mężczyzn, którzy spotkali się przypadkowo w porcie obserwując statek odpływający wkrótce do Nowego Jorku. Statek, który jawi się niczym mityczna arka ratująca na swoim pokładzie wybranych szczęśliwców zabierając ich do lepszego świata. Jeden z mężczyzn oddał by wszystko, by móc się na nim znaleźć wraz z ukochana kobietą. Nie ma jednak ani pieniędzy, ani wizy, pomijając już fakt, że wszystkie bilety od dawna są wyprzedane. Tylko cud mógłby sprawić, że uda im się uciec z Europy. I wszystko wskazuje na to, że tak się stanie, bo cud im bardziej niemożliwy, tym bardziej prawdziwy. Drugi mężczyzna, przedstawiający się jako...