Antychryst

Okładka książki Antychryst Emilian Stanew
Okładka książki Antychryst
Emilian Stanew Wydawnictwo: Wydawnictwo "Śląsk" literatura piękna
Antichrist
Wydawnictwo "Śląsk"
1979-01-01
1979-01-01
Wojciech Gałązka
Bułgaria

Świetna książka, która zostanie na stałe w mojej biblioteczce. Opowiada historię Enia, bułgarskiego pięknisia, który zostaje mnichem. Lecz nie tylko uroda jest jego atutem - posiada bowiem wolną wolę, a mając wolną wolę za przewodnika, żyje maksymą "nic co ludzkie, nie jest mi obce". Swymi przemyśleniami pogrąża się w smutku, pogardzie do świata i nienawiści do Boga, którego usilnie pragnie poznać i pojąć. W ten sposób zostaje heretykiem i rozpustnikiem, a w końcu tureckim niewolnikiem, który zabił swego pana, by walczyć za Bułgarię... której tak nienawidził. Kocham takie historie, pomimo zbyt przeintelektualizowanych czasami rozmów wewnętrznych. Gorąco polecam.

Autor utrzymywał, że książka opowiada o ludziach mu współczesnych. Może trochę wbrew jego intencji napisać muszę, że historia głównego bohatera i jego rozterki są w pewnym sensie uniwersalne, pasują zarówno do czasów autora jak i przedstawionych na kartach powieści. Entourage historyczny w szczegółach, choćby specyficznym nazewnictwie, pełni tu rolę czysto formalną, istotny jest natomiast duch tych czasów, niespokojnych, schyłkowych, przełomowych, których produktem jest, użyje tu określenia Hansa-Petera Hasenfratza, tzw. "człowiek niezakorzeniony". Pojęcie to zostało użyte przez jego autora w kontekście schyłku starożytności, ale odnosił je on również do współczesności. To "niezakorzenienie" zdaje się dotyczyć głównego bohatera Antychrysta, który szuka swojego miejsca i swojej transcendencji. Są to wysiłki w ogólnym rozrachunku jałowe, z chwilami niejasnych i będących także źródłem zawodu objawień, po których wraca poczucie winy i tęsknota za stałością, nieosiągalną w tych niespokojnych czasach, a może w ogóle nieosiągalną.

Ni mniej ni więcej- bardzo bardzo dobre. Warto

Ni mniej ni więcej- bardzo bardzo dobre. Warto

• Literatura bułgarska
  • Literatura bałkańska
  • Przeczytam jeszcze raz!
  • 2015
  • Bałkańskie i o Bałkanach