Ojczyzny wyobrażone

Seria: Mistrzowie Literatury
Wydawnictwo: Rebis
Imaginary Homelands
jagarkar

Mistrzowski zbiór esejów jednego z największych żyjących pisarzy. "Ojczyzny wyobrażone" są mistrzowskim zbiorem głębokich, żarliwych i przenikliwych esejów i tekstów krytycznych jednego z największych współczesnych pisarzy. Czerpiąc z dwóch politycznych i kilku literackich ojczyzn, Salman Rushdie ujawnia w tym zbiorze niezwykłą wyobraźnię i zmysł obserwacji najwyższego lotu. Porusza w nim...

Mistrzowski zbiór esejów jednego z największych żyjących pisarzy.

Czerpiąc z dwóch politycznych i kilku literackich ojczyzn, Salman Rushdie ujawnia w tym zbiorze niezwykłą wyobraźnię i zmysł obserwacji najwyższego lotu. Porusza w nim kwestie związane z polityką Indii i Pakistanu, cenzurą, brytyjską Partią Pracy, tożsamością palestyńską, a przede wszystkim z literaturą, prezentując frapujące spojrzenie na twórczość m.in. Umberto Eco, V.S. Naipaula, Grahama Greene'a, Juliana Barnesa, Johna le Carré i Philipa Rotha.

Autor występuje tu jako świadek i komentator wielkich spraw toczących się w świecie. Występuje tu także jako pisarz, na którego wydano wyrok śmierci za Szatańskie wersety. W porywającym eseju Tysiąc dni w balonie odnosi się do własnej sytuacji, broniąc powieści oraz wolności słowa. "Wolność słowa to samo życie" - pisze i zwraca się do czytelników: "Musicie zdecydować, ile wart jest pisarz, jaką wartość przedstawia sobą człowiek, który wymyśla dla was historie i w waszym imieniu spiera się ze światem".

Salman Rushdie urodził się w 1947 roku w Indiach. Od czternastego roku życia mieszkał w Wielkiej Brytanii, potem także w Stanach Zjednoczonych. Jest absolwentem Cambridge.

Zadebiutował w 1974 roku powieścią Grimus. Międzynarodową sławę przyniosły mu dopiero opublikowane w 1981 roku Dzieci północy, które zdobyły Nagrodę Bookera, a następnie w roku 1993 Bookera Bookerów i w roku 2008 Best of the Booker. W 1988 roku ukazały się Szatańskie wersety - jego najsłynniejsza powieść.

Rushdie jest laureatem wielu nagród literackich. W 2006 roku odwiedził Polskę. Królowa Elżbieta II nadała mu w 2007 roku szlachectwo.

"Literatura najwyższej próby".
Michael Foot

"Rushdie zdobywa się tu na odwagę tyle razy, ile innym pisarzom nie udaje się przez całe życie". "Times"

"Książka skrząca się inteligencją, pełna wyrazistych opinii i cudownych fajerwerków dowcipu". "Boston Globe"

źródło opisu: Dom Wydawniczy Rebis, 2013

źródło okładki: www.rebis.com.pl

Brant | 2014-02-08
Przeczytana: 04 lutego 2014

To zbior esejow i recenzji z lat 80-tych i 90-tych, ktore w duzej mierze pozostaja jednak aktualne i ktore dla mnie przynajmniej otwieraja okno na wnetrza innych swiatow - literature Indii, zawilosci polityki tego kraju, a takze Pakistanu, Palestyny. Inne swiaty, to takze autorzy znani (m.in.Kapuscinski) i nieznani (np.z RPA),pokazani wyobraznia Rushdiego i jego sposobem rozumienia swiata - sa tu krytyki powazne i druzgocace, zawsze pisane z pasja (i czesto z humorem). Duzo inspiracji.

Monsoon | 2013-05-30

Zbiór tekstów z lat 1981-91 to skarbnica wiedzy o tym co w tym okresie było dla Salmana Rushdiego ważne. Na co zwrócił uwagę na scenie politycznej Indii, Wielkiej Brytanii i Pakistanu. Co przeczytał i obejrzał.
Kilka rozdziałów poświęconych jest książkom pisarzy z różnych kontynentów. Dla mnie szczególnie cenne są wspomnienia o Brucie Chatwinie oraz recenzja „Jeszcze dzień życia” Kapuścińskiego. Nie o wszystkich omawianych książkach Rushdie wyraża się pochlebnie. O „Wahadle Foucaulta” Umberto Eco pisze wprost „Nienawidzę tej książki”. Autor dotyka też swojej twórczości. Tłumaczy książkową rzeczywistość powieści „Dzieci Północy” oraz zawarte w niej celowe i przypadkowe „błędy” dotyczące historii Indii.

Mistrz opowieści opisuje historię nauczyciela ze szkoły rolniczej w Bangalurze, który odkrywa dla komercyjnych galerii twórczość artysty malarza Harolda Shapinsky mieszkającego w nędzy w NY-centrum świata sztuki. Jak podkreśla Rushdie -w końcu ktoś ze Wschodu odkrył Zachód.

Kto...