rozwińzwiń

Ojczyzny wyobrażone

Okładka książki Ojczyzny wyobrażone Salman Rushdie
Okładka książki Ojczyzny wyobrażone
Salman Rushdie Wydawnictwo: Rebis Seria: Mistrzowie Literatury publicystyka literacka, eseje
456 str. 7 godz. 36 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Seria:
Mistrzowie Literatury
Tytuł oryginału:
Imaginary Homelands
Wydawnictwo:
Rebis
Data wydania:
2013-02-19
Data 1. wyd. pol.:
2013-02-19
Liczba stron:
456
Czas czytania
7 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375108002
Tłumacz:
Ewa Hornowska, Tomasz Hornowski
Tagi:
esej eseje literatura poglądy opinia Indie Pakistan Wielka Brytania polityka fatwa wolność słowo
Średnia ocen

7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
16 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
137
33

Na półkach:

To zbior esejow i recenzji z lat 80-tych i 90-tych, ktore w duzej mierze pozostaja jednak aktualne i ktore dla mnie przynajmniej otwieraja okno na wnetrza innych swiatow - literature Indii, zawilosci polityki tego kraju, a takze Pakistanu, Palestyny. Inne swiaty, to takze autorzy znani (m.in.Kapuscinski) i nieznani (np.z RPA),pokazani wyobraznia Rushdiego i jego sposobem rozumienia swiata - sa tu krytyki powazne i druzgocace, zawsze pisane z pasja (i czesto z humorem). Duzo inspiracji.

To zbior esejow i recenzji z lat 80-tych i 90-tych, ktore w duzej mierze pozostaja jednak aktualne i ktore dla mnie przynajmniej otwieraja okno na wnetrza innych swiatow - literature Indii, zawilosci polityki tego kraju, a takze Pakistanu, Palestyny. Inne swiaty, to takze autorzy znani (m.in.Kapuscinski) i nieznani (np.z RPA),pokazani wyobraznia Rushdiego i jego sposobem...

więcej Pokaż mimo to

avatar
136
72

Na półkach:

Zbiór tekstów z lat 1981-91 to skarbnica wiedzy o tym co w tym okresie było dla Salmana Rushdiego ważne. Na co zwrócił uwagę na scenie politycznej Indii, Wielkiej Brytanii i Pakistanu. Co przeczytał i obejrzał.
Kilka rozdziałów poświęconych jest książkom pisarzy z różnych kontynentów. Dla mnie szczególnie cenne są wspomnienia o Brucie Chatwinie oraz recenzja „Jeszcze dzień życia” Kapuścińskiego. Nie o wszystkich omawianych książkach Rushdie wyraża się pochlebnie. O „Wahadle Foucaulta” Umberto Eco pisze wprost „Nienawidzę tej książki”. Autor dotyka też swojej twórczości. Tłumaczy książkową rzeczywistość powieści „Dzieci Północy” oraz zawarte w niej celowe i przypadkowe „błędy” dotyczące historii Indii.

Mistrz opowieści opisuje historię nauczyciela ze szkoły rolniczej w Bangalurze, który odkrywa dla komercyjnych galerii twórczość artysty malarza Harolda Shapinsky mieszkającego w nędzy w NY-centrum świata sztuki. Jak podkreśla Rushdie -w końcu ktoś ze Wschodu odkrył Zachód.

Kto mógłby trafniej pisać o emigracji, rasizmie i związanych z tym stereotypach?
Sam autor pisze o sobie "(Całe życie należałem do mniejszości: jako indyjski muzułmanin mieszkający w Bombaju, potem jako mohadźir - emigrant - w Pakistanie, a teraz jako Brytyjczyk pochodzenia indyjskiego)".

Które z tych napisanych przecież ponad 20 lat temu nie zestarzały się? Sprawy polityczne tamtego okresu dziś już nie budzą takich emocji, to historia. Rasizm, emigrancja nadal nie schodzą z czołówek gazet. Recenzje książek nie straciły na wartości ( jeśli sama powieść była wartościowa) i są bardzo pomocne, nieocenione w doborze kolejnych lektur.

Lubię wiedzieć jakim człowiekiem jest autor, którego książki czytam. Ten zbiór esejów pomógł mi lepiej poznać człowieka jakim jest Salman Rushdie.

Zbiór tekstów z lat 1981-91 to skarbnica wiedzy o tym co w tym okresie było dla Salmana Rushdiego ważne. Na co zwrócił uwagę na scenie politycznej Indii, Wielkiej Brytanii i Pakistanu. Co przeczytał i obejrzał.
Kilka rozdziałów poświęconych jest książkom pisarzy z różnych kontynentów. Dla mnie szczególnie cenne są wspomnienia o Brucie Chatwinie oraz recenzja „Jeszcze dzień...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    164
  • Przeczytane
    28
  • Posiadam
    15
  • Teraz czytam
    3
  • Indie
    2
  • Obyczajowe
    1
  • Esej
    1
  • Literatura angielska
    1
  • 📚w domowej biblioteczce
    1
  • Ebook
    1

Cytaty

Więcej
Salman Rushdie Ojczyzny wyobrażone Zobacz więcej
Salman Rushdie Ojczyzny wyobrażone Zobacz więcej
Salman Rushdie Ojczyzny wyobrażone Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także