Na rozstajnych drogach. Mazowsze a Małopolska w latach 1138-1313

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Akademii Pomorskiej w Słupsku
historia
welesxxi

Rozdział I. Geograficzne i osadnicze aspekty rozwoju Mazowsza i Małopolski w X-XIII wieku Rozdział II. Mazowsze w ustroju Polski piastowskiej do 1313 roku (w porównaniu z Małopolską) Rozdział III. Polityka książąt mazowieckich wobec Małopolski Rozdział IV. Świeckie otoczenie książąt mazowieckich a kontakty Mazowsza z Małopolską Rozdział V. Rola Kościoła i duchowieństwa mazowieckiego...

Rozdział III. Polityka książąt mazowieckich wobec Małopolski
Rozdział V. Rola Kościoła i duchowieństwa mazowieckiego (biskupstw, klasztorów, zakonów rycerskich) w formowaniu relacji mazowiecko-małopolskich

źródło opisu: http://www.wydawnictwo.apsl.edu.pl

źródło okładki: http://www.wydawnictwo.apsl.edu.pl

książek: 2090

Z czego wynikało zapóźnienie Mazowsza w stosunku do Małopolski? Dlaczego drogi obu dzielnic ostatecznie mocno się rozeszły? Na te pytania udziela odpowiedzi praca Na rozstajnych drogach.

Agnieszka Teterycz-Puzio (do 2001 r. Agnieszka Teterycz) znana jest jako autorka książek Geneza województwa sandomierskiego i Henryk Sandomierski. Region sandomierski, czyli miejsce przenikania się wpływów Mazowsza i Małopolski, zajmował ją od początku jej pracy badawczej. Najnowsza obszerna książka poszerzyła pole badawcze poza samo Sandomierskie na obszary Mazowsza i Małopolski. W kolejnych pięciu rozdziałach ujmowane są w czasie różnice pomiędzy obydwoma regionami oraz ich wzajemne stosunki. Punktem wyjścia jest charakterystyka geograficzna i osadnicza, następnie ustrój i historia polityczna. Książkę zamykają rozdziały o otoczeniu świeckim i duchownym książąt dzielnicowych.

Teterycz-Puzio zainteresowało jak zmieniła się charakterystyka Mazowsza i Małopolski w okresie rozbicia dzielnicowego....

Radogost | 2014-02-06
Na półkach: Przeczytane, Archeologia