Na rozstajnych drogach. Mazowsze a Małopolska w latach 1138-1313

Okładka książki Na rozstajnych drogach. Mazowsze a Małopolska w latach 1138-1313 Agnieszka Teterycz-Puzio
Agnieszka Teterycz-Puzio Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Akademii Pomorskiej w Słupsku historia
historia
Wydawnictwo Naukowe Akademii Pomorskiej w Słupsku
2012-01-01
2012-01-01
Mazowsze Małopolska książęta mazowieccy średniowiecze

Z czego wynikało zapóźnienie Mazowsza w stosunku do Małopolski? Dlaczego drogi obu dzielnic ostatecznie mocno się rozeszły? Na te pytania udziela odpowiedzi praca Na rozstajnych drogach.

Agnieszka Teterycz-Puzio (do 2001 r. Agnieszka Teterycz) znana jest jako autorka książek Geneza województwa sandomierskiego i Henryk Sandomierski. Region sandomierski, czyli miejsce przenikania się wpływów Mazowsza i Małopolski, zajmował ją od początku jej pracy badawczej. Najnowsza obszerna książka poszerzyła pole badawcze poza samo Sandomierskie na obszary Mazowsza i Małopolski. W kolejnych pięciu rozdziałach ujmowane są w czasie różnice pomiędzy obydwoma regionami oraz ich wzajemne stosunki. Punktem wyjścia jest charakterystyka geograficzna i osadnicza, następnie ustrój i historia polityczna. Książkę zamykają rozdziały o otoczeniu świeckim i duchownym książąt dzielnicowych.

Teterycz-Puzio zainteresowało jak zmieniła się charakterystyka Mazowsza i Małopolski w okresie rozbicia dzielnicowego. Datę początkową wyznacza oczywiście rok 1138, czyli testament Krzywoustego. Bardziej intrygująca jest wyznaczona data końcowa. Autorka kończy pracę na śmierci Bolesława II płockiego w 1313 r. Wtedy to drogi obu dzielnic ostatecznie się rozeszły – Małopolska stała się rdzeniem jednoczonego przez Władysława Łokietka królestwa, zaś Mazowsze uległo dalszemu rozdrobnieniu i prowadziło własną niezależną politykę poza głównym nurtem wydarzeń w kraju.

Na początku dowiadujemy się w jakich uwarunkowaniach geograficznych startowały obie dzielnice. Mazowsze wypadało nieznacznie słabiej ze swoimi gęstymi lasami oraz licznymi mokradłami i jeziorami utrudniającymi osadnictwo, Małopolska zaś posiadała więcej żyznych ziem, więcej surowców mineralnych. Odbiło się to na gęstości zaludnienia obu regionów – znacznie więcej ludzi zamieszkiwało Małopolskę, ale też osadnictwo rozkładało się tutaj mniej równomiernie (z wyraźnymi skupiskami wokół Krakowa i Sandomierza). Mazowsze ucierpiało rykoszetem na skutek zniszczenia Kijowa w XIII w. i upadku ważnego dla regionu nadbużańskiego szlaku handlowego, podczas gdy Kraków i Sandomierz pozostały ważnymi ośrodkami handlu. Zresztą w ogóle Mazowsze, przede wszystkim jego część wschodnia i północna, było znacznie bardziej narażone na wyniszczające najazdy. Pierwszy rozdział daje nam więc dobry ogólny zarys różnic osadniczo-gospodarczych obu dzielnic i co leżało u jego podstaw.

Pełna recenzja:

• Średniowiecze
  • Polska
  • Nauka
  • Archeologia
  • Lista życzeń
  • 0.3.Do kupna/pożyczenia

Dodaj cytat z książki Na rozstajnych drogach. Mazowsze a Małopolska w latach 1138-1313