Tam skarb twój, gdzie serce twoje…

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Światło Przemienienia". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Prawosławna Diecezja Lubelsko-Chełmska
987-83-925882-1-4
religia
Michał

Warto podkreślić, iż teksty metropolity Kallistosa nie są jedynie teoretycznymi pracami naukowymi, lecz stanowią również owoc jego osobistych zmagań duchowych. Czytając je ma się wrażenie, że wraz z Autorem udajemy się do skarbnicy mądrości Świętych Ojców, by zaczerpnąć ożywczego tchnienia Bożego Ducha. Metropolita Kallistos będąc głęboko przekonany o wielkich skarbach Kościoła prawosławnego, zdaje się zapraszać Czytelników swych dzieł słowami apostoła Filipa: „Przyjdź i zobacz!" (J 1,46). To jego zaproszenie zachęca do pogłębionej refleksji nad tym, kim jestem jako osoba ludzka oraz co stanowi istotę mojej relacji z Bogiem.

Z Przedmowy

Do zbioru, któremu nadaliśmy tytuł: Tam skarb twój, gdzie serce twoje..., wybraliśmy jedenaście artykułów autorstwa metropolity Kallistosa, których tematyka dotyczy głównie duchowości hezychastycznej oraz monastycyzmu i ascetyzmu chrześcijaństwa wschodniego. Tematem przewodnim wszystkich tych tekstów jest doświadczenie Boga w Trójc)' Przenajświętszych Osób poprzez praktykę nieustannej modlitwy Jezusowej. Z ogromnego dorobku naukowego metropolity Kallistosa skupiliśmy się na artykułach, których treść może być pomocna wszystkim poszukującym różnorakiej wiedzy o modlitwie ustawicznej, przydatnej w pogłębianiu chrześcijańskiej tożsamości poprzez odkrywanie bliskości Zbawiciela.

Ze Wstępu

Dotychczas w serii ŚWIATŁO PRZEMIENIENIA ukazały się:

Małżeństwo w prawosławiu. Liturgia, teologia, życie. John Meyendorff, przeł. K. Leśniewski, Lublin 1995.

Ekumenizm w czasie. Prawosławna wizja jedności w ujęciu Georges'a Florovsky'ego. Krzysztof Leśniewski, Lublin 1995.

Przebóstwienie człowieka. Nauka świętego Grzegorza Palamasa w świetle tradycji prawosławnej. Georgios L Mantzaridis, przeł. L Czaczkowska, Lublin 1997.

W drodze ku wieczności. red. Krzysztof Leśniewski i ks. Włodzimierz Misijuk, Lublin 2004.

Święty Grzegorz Palamas i duchowość prawosławna. John Meyendorff, przeł. K. Leśniewski, Lublin 2005.

SPIS TREŚCI

Przedmowa

Wstęp

Wprowadzenie w modlitwę Jezusową

Korzystanie z modlitwy Jezusowej wżyciu codziennym

Jak wejść do serca?

Modląc się ciałem: hezychastyczna metoda modlitwy

i jej niechrześcijańskie odpowiedniki

Przemiana ciała

Milczenie w modlitwie: znaczenie hezychii

Duchowość Filokalii

„Módlcie się nieustannie": ideał ustawicznej modlitwy

we wschodnim monastycyzmie

„Szukajcie wpierw Królestwa Bożego": prawosławny monastycyzm

w służbie światu

Sposób życia ascetów: negujący, czy akceptujący?

Zbawienie i przebóstwienie w teologii prawosławnej

Nota bibliograficzna

źródło opisu: http://sklep.cerkiew.pl/product_info.php?products_id=2553

źródło okładki: http://sklep.cerkiew.pl/images/ksiazki/diec_lch/ta...»

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!