Kasjodor i Jordanes. Historia gocka czyli scytyjska Europa

Okładka książki Kasjodor i Jordanes. Historia gocka czyli scytyjska Europa Edward Zwolski
Okładka książki Kasjodor i Jordanes. Historia gocka czyli scytyjska Europa
Edward Zwolski Wydawnictwo: Towarzystwo Naukowe Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Seria: Rozprawy Wydziału Historyczno-Filologicznego historia
historia
Rozprawy Wydziału Historyczno-Filologicznego
Towarzystwo Naukowe Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
1984-01-01
1984-01-01

Okładka książki Antropologia antyku greckiego. Zagadnienia i wybór tekstów Emile Benveniste, Jacob Burckhardt, Walter Burkert, Claude Calame, Filippo Cassola, Susan Guettel Cole, Derek Collins, James Davidson, Kenneth James Dover, Ken Dowden, Christopher A. Faraone, Françoise Frontisi-Ducroux, Robert Garland, Louis Gernet, Simon Goldhill, Jack Goody, Fritz Graf, Jasper Griffin, Eric A. Havelock, Geoffrey Kirk, Włodzimierz Lengauer, François Lissarrague, Paweł Majewski, Oswyn Murray, James Redfield, Alain Schnapp, Christiane Sourvinou-Inwood, Lech Trzcionkowski, Jean-Pierre Vernant, Henk S. Versnel, Pierre Vidal-Naquet, Ian Watt, Marek Węcowski, Aleksander Wolicki, Edward Zwolski
Antropologia a... Emile Benveniste, J...

Bardzo ciekawa książka o pochodzeniu i historii Gotów, a także jakże burzliwych relacjach i zmiennych sojuszach tego ludu z sąsiadami, w tym z Cesarstwem Rzymskim. Relacja o tyleż wartościowa, że opowiedziana nieomal przez naocznego świadka, gdyż autorem jest żyjący w VI wieku Got lub bardzo blisko spokrewniony z tym plemieniem kronikarz o imieniu Jordanes. Getica jest jednak tak naprawdę subiektywnym streszczeniem innego dużo obszerniejszego, bo aż 12 tomowego dzieła Kasjodora pt. Historia Gotów.

Dzieło obejmuje zapis najodleglejszych dziejów odnoszących się do kolebki plemienia - wyspy Skandii - aż do 540 r., pokonania ostatniego gockiego króla przez cesarza Justyniana. Dość szczegółowo opisane są ostrogockie i wizygockie rody, a także Jordanes dużo miejsca poświęca Hunom i ich wodzom, głównie Attilii (jest opis nawet jego wyglądu),pod którego wpływami przez dość długi czas przebywali Goci. W przekazie wspomnieni są również Wandalowie, Wenetowie, Antowie, Sklaweni i scytyjskie Amazonki. Warto tu bowiem zaznaczyć, że dla Jordanesa Goci i Scytowie są określeniami synonimicznymi, stąd ten polski podtytuł do Getici.

Książkę czytałam z ogromną przyjemnością, ale była to lektura wymagająca skupienia. Wiele faktów, imion, rodów, nazw krain, akwenów wodnych, i żeby wszystko to dobrze zrozumieć - cała masa przypisów. Nieocenionym źródłem dodatkowej wiedzy okazał się Wstęp napisany przez tłumacza - Edwarda Zwolskiegoo - dużo dłuższy niż sam tekst źródłowy, co nieczęsto się zdarza.

Zachęcam do przeczytania, bo to fantastyczna podróż w czasie, naprawdę warto! :) Aż nie mogę uwierzyć, że książka jest tak mało znana!

• Historyczna
  • Lektury na studiach
  • Nauka
  • TEMAT: Geografia
  • TEMAT: Historyczne
  • Starożytność

Dodaj cytat z książki Kasjodor i Jordanes. Historia gocka czyli scytyjska Europa