O Inkach uwagi prawdziwe

Tłumaczenie: Jan Szemiński
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
8 (5 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
10
1
9
1
8
1
7
1
6
1
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Comentarios reales de los Incas
data wydania
ISBN
9788306033793
liczba stron
648
słowa kluczowe
Inkowie, Ameryka Południowa
kategoria
historia
język
polski
dodała
deszczowypies

Inca Garcilasso de la Vega, pisarz i uczony, podjął się trudu wytłumaczenia, czym była cywilizacja środkowoandyjska przed Hiszpanami. Autor był potomkiem hiszpańskiego konkwistadora i inkaskiej księżniczki, znał więc inkaską tradycję ustną. Oficjalna historiografia hiszpańska przedstawiała władców Inków jako bezwzględnych tyranów, co miało uzasadnić hiszpańskie panowanie w Andach. Autor...

Inca Garcilasso de la Vega, pisarz i uczony, podjął się trudu wytłumaczenia, czym była cywilizacja środkowoandyjska przed Hiszpanami. Autor był potomkiem hiszpańskiego konkwistadora i inkaskiej księżniczki, znał więc inkaską tradycję ustną. Oficjalna historiografia hiszpańska przedstawiała władców Inków jako bezwzględnych tyranów, co miało uzasadnić hiszpańskie panowanie w Andach. Autor twierdzi, że panowanie Inków wprowadzało porządek, zwiększało produkcję żywności, likwidowało głód, nauczało nowej religii (wiary w jednego boga – Słońce), znosiło bałwochwalstwo i ofiary z ludzi. W jakim stopniu ten obraz zasługuje na wiarę? Dzisiejszy stań badań zdaje się wskazywać, że znacznie bardziej niż sądzono.

 

źródło opisu: https://www.piw.pl

źródło okładki: https://www.piw.pl

pokaż więcej

Brak materiałów.
książek: 457
Mecha_Kulturacja | 2017-07-28
Na półkach: Przeczytane

Pełny tytuł tej niecodziennej książki brzmi: Część Pierwsza Uwag Prawdziwych o Inkach, byłych Królach Peru. Omawiana pozycja, którą przypomina obecnie w nowym wydaniu Państwowy Instytut Wydawniczy, traktuje o pochodzeniu Inków, ich bałwochwalstwie, prawach i rządzie w czasie pokoju i wojny oraz o ich żywotach, podbojach i wszystkim czym było owo Imperium i jego społeczeństwo, zanim dotarli tam Hiszpanie. Autor podjął się bardzo trudnego zadania wytłumaczenia ówczesnym Hiszpanom czym była cywilizacja środkowo andyjska.

Autorem pozycji jest Inca Garcilasso de la Vega, szesnastowieczny uczony i pisarz. Urodził się 12 kwietnia 1539 roku w Cuzco. Był to okres gdy w Andach trwała wojna pomiędzy Inkami a Hiszpanami. Jego ojcem był hiszpański konkwistador Sebastian Garcilaso de la Vega y Vargas, a matką inkaska księżniczka Isabel Chimpu Ocllo, córka Inki Tupac Huallpa, wnuczka Inki Tupac Yupanqui. To właśnie matka nauczyła go mowy przodków i zasugerowała spisanie ich historii. Zaczął ją pisać w 1600 roku, a 1604 roku dostał pozwolenie na wydrukowanie części pierwszej.

Dzieło Inki składa się z dziewięciu ksiąg, z której każda traktuje o innych aspektach inkaskiej cywilizacji. Pierwsza opowiada o odkryciu Nowego Świat i sposobie życia przed królami Inkami i ich pochodzeniu. Księga druga opowiada o żywotach i podbojach drugiego i trzeciego króla oraz o bałwochwalstwie, o ofiarach, ceremoniach, ale także o osiągnięciach inkaskiej nauki. Kolejna księga skupia się na życiu i podbojach piątego i szóstego króla. Opisuje również o powstaniu pierwszego lnianego mostu i opisach domu i świątyni Słońca.

Księga czwarta traktuje o dziewicach poświęconych Słońcu. O sposobach dziedziczenia władzy i podbojach szóstego oraz siódmego króla. Piąta księga opowiada jak Inkowie dzielili i uprawiali ziemię oraz o daninach, robieniu zapasów i zaopatrzeniu w broń. Skupia się także na losach ósmego króla i przepowiedni przybycia Hiszpanów. Księga szósta zawiera opisy wystroju i obsługi pałacu królewskiego. Królewskie polowania, poczty i rachunki, oraz rządy dziewiątego króla.

Siódma księga dostarcza wiadomości o koloniach zakładanych przez Inków, o podbojach dziesiątego króla, a także o buncie przeciwko Hiszpanom. W księdze ósmej ukazane zostają liczne podboje dokonane przez jedenastego króla oraz jego testament. Ostatnia księga zawiera wspaniałe i wielkoduszne czyny Huayna-Capaca. Poza tym całe dzieło zawiera mnóstwo przedruków starych ilustracji, map oraz współczesnych zdjęć miejsc związanych z autorem.

Uczeni są zgodni, że pisał stosując neoplatońskie zasady przedstawiania idei i budowy tekstu. Potwierdza się także, że w wielu przypadkach autor zwyczajnie się mylił, lub brakowało mu wiedzy, choć ostatecznie jego dzieło o wiele bardziej niż kiedyś sądzono - zasługuje na wiarę. Oczywiście publikacja de la Vegi nie jest wolna od pewnych drobnych defektów i pomyłek. Nie zmienia to jednak faktu, że stała się ona jednym z największych i najważniejszych opisów cywilizacji inkaskiej. Polecam.

http://www.mechaniczna-kulturacja.pl/2017/07/o-inkach-uwagi-prawdziwe-recenzja.html

Pokaż wszystkie opinie o tej książce
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading

Opinie czytelników


O książce:
Pielgrzym

Różne rzeczy można o mnie powiedzieć, jednak nie to iż h koneserem gatunku... A jednak... dałem się porwać Wirowi akcji, tak właśnie wirowi przez wi...

zgłoś błąd zgłoś błąd