O Inkach uwagi prawdziwe

Państwowy Instytut Wydawniczy
2017-05-17
2017-05-17
Jan Szemiński
Inkowie kultury prekolumbijskie historia Peru Ameryka Południowa Peru inkanologia

Pełny tytuł tej niecodziennej książki brzmi: Część Pierwsza Uwag Prawdziwych o Inkach, byłych Królach Peru. Omawiana pozycja, którą przypomina obecnie w nowym wydaniu Państwowy Instytut Wydawniczy, traktuje o pochodzeniu Inków, ich bałwochwalstwie, prawach i rządzie w czasie pokoju i wojny oraz o ich żywotach, podbojach i wszystkim czym było owo Imperium i jego społeczeństwo, zanim dotarli tam Hiszpanie. Autor podjął się bardzo trudnego zadania wytłumaczenia ówczesnym Hiszpanom czym była cywilizacja środkowo andyjska.

Autorem pozycji jest Inca Garcilasso de la Vega, szesnastowieczny uczony i pisarz. Urodził się 12 kwietnia 1539 roku w Cuzco. Był to okres gdy w Andach trwała wojna pomiędzy Inkami a Hiszpanami. Jego ojcem był hiszpański konkwistador Sebastian Garcilaso de la Vega y Vargas, a matką inkaska księżniczka Isabel Chimpu Ocllo, córka Inki Tupac Huallpa, wnuczka Inki Tupac Yupanqui. To właśnie matka nauczyła go mowy przodków i zasugerowała spisanie ich historii. Zaczął ją pisać w 1600 roku, a 1604 roku dostał pozwolenie na wydrukowanie części pierwszej.

Dzieło Inki składa się z dziewięciu ksiąg, z której każda traktuje o innych aspektach inkaskiej cywilizacji. Pierwsza opowiada o odkryciu Nowego Świat i sposobie życia przed królami Inkami i ich pochodzeniu. Księga druga opowiada o żywotach i podbojach drugiego i trzeciego króla oraz o bałwochwalstwie, o ofiarach, ceremoniach, ale także o osiągnięciach inkaskiej nauki. Kolejna księga skupia się na życiu i podbojach piątego i szóstego króla. Opisuje również o powstaniu pierwszego lnianego mostu i opisach domu i świątyni Słońca.

Księga czwarta traktuje o dziewicach poświęconych Słońcu. O sposobach dziedziczenia władzy i podbojach szóstego oraz siódmego króla. Piąta księga opowiada jak Inkowie dzielili i uprawiali ziemię oraz o daninach, robieniu zapasów i zaopatrzeniu w broń. Skupia się także na losach ósmego króla i przepowiedni przybycia Hiszpanów. Księga szósta zawiera opisy wystroju i obsługi pałacu królewskiego. Królewskie polowania, poczty i rachunki, oraz rządy dziewiątego króla.

Siódma księga dostarcza wiadomości o koloniach zakładanych przez Inków, o podbojach dziesiątego króla, a także o buncie przeciwko Hiszpanom. W księdze ósmej ukazane zostają liczne podboje dokonane przez jedenastego króla oraz jego testament. Ostatnia księga zawiera wspaniałe i wielkoduszne czyny Huayna-Capaca. Poza tym całe dzieło zawiera mnóstwo przedruków starych ilustracji, map oraz współczesnych zdjęć miejsc związanych z autorem.

Uczeni są zgodni, że pisał stosując neoplatońskie zasady przedstawiania idei i budowy tekstu. Potwierdza się także, że w wielu przypadkach autor zwyczajnie się mylił, lub brakowało mu wiedzy, choć ostatecznie jego dzieło o wiele bardziej niż kiedyś sądzono - zasługuje na wiarę. Oczywiście publikacja de la Vegi nie jest wolna od pewnych drobnych defektów i pomyłek. Nie zmienia to jednak faktu, że stała się ona jednym z największych i najważniejszych opisów cywilizacji inkaskiej. Polecam.

• Nexto
  • Podróżnicze