Wiek skrajności. Spojrzenie na Krótkie Dwudzieste Stulecie

Okładka książki Wiek skrajności. Spojrzenie na Krótkie Dwudzieste Stulecie Eric Hobsbawm
Okładka książki Wiek skrajności. Spojrzenie na Krótkie Dwudzieste Stulecie
1999-01-01
1999-01-01
Marcin Król, Julia Kalinowska-Król
Julia Kalinowska-Król Marcin Król

Opracowanie bardzo ciekawe i pomagające w zrozumieniu tego, co i dlaczego działo się w XX-stym wieku. Inną sprawą jest język, jakim książka jest napisana. Suchy, sztywny i przypominający nudny wykład. Naprawdę ciężko się to czyta. Cóż z tego, że treść ciekawa, skoro przebrnięcie przez te długachne zdania, to istna droga przez mękę. Za ogrom informacji oraz ciekawe przemyślenia - piątka. Za styl i sposób przekazu - może słaba trója.

Od czasów Paula Johnsona, który ponad dwie dekady temu opisał dzieje świata w XX wieku takim językiem, nic lepszego o dramatycznym minionym stuleciu czytać mi się nie zdarzyło. Mam tu na uwadze dynamiczny i przystępny język, za pośrednictwem którego wybitny historyk dociera do czytelnika, tym samym zjednując go sobie. Nie da się, rzecz jasna, tej pozycji streszczać, ale za to można z poszczególnych rozdziałów poznać mechanizmy narodzin wielkiego zła (wystarczy wspomnieć faszyzm i stalinizm) jakie dotknęło miniony wiek, a także perfidię sposobów kreowania niektórych zdarzeń. Jak się okazuje, nie zawsze będących dziełem przypadku. Ponieważ autor wiele uwagi poświęca wojnom, toteż warto w odniesieniu do nich przytoczyć słowa wybitnego filozofa Hobbesa (cytowane w pewnym momencie przez Hobsbawma),że "wojna polega nie tylko na walce czy też a rzeczywistym zmaganiu; czasem wojny jest też okres w którym dostatecznie przejawia się wyraźna wola walki". Analizy podjęte przez autora i wynikające stąd wnioski stanowią kwintesencję tego opracowania. I nie jest to bynajmniej kreowanie spiskowych teorii, bowiem nie pozwalają na taki osąd przytaczane argumenty. Podsumowując - książka wybitna, naukowa na pewno, a przy tym "czytelna" dla każdego.

Synteza historii XX wieku autorstwa Hobsbawma to wspaniały styl, a także niepospolite i intrygujące spojrzenie na wiele kwestii. Niestety zarazem jest to spojrzenie w wielu miejscach stronnicze, a nawet bałamutne.

Najpierw plusy - książkę czyta się wybornie, jest świetnie napisana i pomimo rozmiarów pochłania się ją jednym tchem. Jako, że Hobsbawm to historyk-marksista to wyróżnia tą książkę wspomniane oryginalne podejście. Wiele miejsca poświęca się tutaj kwestiom gospodarczym i społecznym, kulturze czy przemianom w państwach Trzeciego Świata. Czytając z polskiej perspektywy jest to dość ciekawe.

Minusy - Hobsbawm to nie tylko historyk marksista, ale osoba o konkretnych poglądach politycznych, a także czynny uczestnik i świadek czasów, o których pisze. I to w tej książce (niestety) widać. Widoczna rezerwa, by nie powiedzieć niechęć do kapitalizmu to jeszcze najmniejszy problem. Gorzej ze spojrzeniem na komunizm, Związek Radziecki itp. Niby Hobsbawm pisze półgębkiem o terrorze i represjach, ale właściwie można odnieść wrażenie, że dla niego to konieczna cena za przeprowadzoną industrializację i modernizację Rosji - inaczej się po prostu nie dało. Miejsc w książce, w których pewne zaślepienie ideologiczne przeważa nad obiektywizmem historyka jest znacznie więcej: Sowiecka Rosja miała być rzekomo izolowana przez świat zachodni po rewolucji (udział zachodniego kapitału w industralizacji i dążenia do handlu z ZSSR pominięte milczeniem),Stalin chciał szczerze sprzymierzyć się z zachodnimi mocarstwami tylko ich niechęć doprowadziła do tego, że musiał się ratować paktem Ribbentrop-Mołotow (teza, w którą dzisiaj wierzą już chyba tylko w Rosji),podczas wojny domowej w Hiszpanii generalnie republikanie byli za demokracją, a rebelianci byli pozbawieni poparcia społecznego (co najmniej uproszczenie, a raczej fałsz),podczas wojny w Chinach tylko komuniści Mao Zedonga walczyli z Japończykami (mitologia dawno zweryfikowana przez historiografię - polecam poczytać książki Jakuba Polita, było wręcz odwrotnie Mao unikał walki z Japończykami i umacniał własną pozycję),Sowieci nie zamierzali początkowo wprowadzać komunizmu w państwach bloku wschodniego, dopiero eskalacja zimnej wojny do tego doprowadziła - oczywiście eskalacja bardziej wynikająca z postawy Amerykanów, Sowieci nie mieli początkowo ekspansywnych zamiarów (szkoda komentować). No cóż, jest tego więcej, ale to kwestie przykładowe, które zapamiętałem.

Nie jest to zła książka, a nawet jest warta uwagi, żeby spojrzeć na różne problemy z innej perspektywy, ale zdecydowanie do krytycznej lektury. Książki tego autora o XIX wieku oceniam wyżej.

Próba wybielenia komunizmu i zrzucenia winy za całe zło świata na kapitalizm. Pozycja wręcz obrzydliwa.

• Do kupienia
  • Posiadam - w kolejce do przeczytania
  • Publicystyka, pisma polityczne
  • Studia kulturowe

Dodaj cytat z książki Wiek skrajności. Spojrzenie na Krótkie Dwudzieste Stulecie