Wiek imperium 1875-1914

Seria: Seria Historyczna [Krytyka Polityczna]
Wydawnictwo: Krytyka Polityczna
historia
warszafka

Epoka sytości, a zarazem czas gospodarczego kryzysu i społecznych niepokojów. Szczyt potęgi europejskiej burżuazji przypadający na lata tryumfów socjalistów z powodzeniem szturmujących bramy parlamentów. Czas nieznanego wcześniej spokoju, doświadczanego wśród ciągłych napięć w polityce międzynarodowej. Tryumfalny pochód nauki pośród narastających wątpliwości samych naukowców. Niepokój trawiący Nietzschego i zimna pewność siebie Lenina. „Wiek imperium” pełen był takich sprzeczności. Belle époque była brzemienna klęską, która ostatecznie nadeszła latem 1914 roku.

„Wiek imperium” zamyka monumentalną trylogię poświęconą dziejom „długiego XIX stulecia”. Eric Hobsbawm kreśli barwną i imponującą panoramę ostatnich dekad starego, dziewiętnastowiecznego świata, pokazując jednocześnie, jak wiele po nim odziedziczyliśmy. Blaski i cienie belle époque padają również na świat, który nas otacza.

źródło opisu: wydawnictwo.krytykapolityczna.pl

źródło okładki: wydawnictwo.krytykapolityczna.pl

bastek497 | 2019-09-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia

Jest to bardzo ciekawa pozycja, opisująca fragment "długiego wieku XIX". Autor przedstawił kilka kwestii, m.in: powstanie ruchów robotniczych, roli kobiety czy też rozwój nauki. Wybrany cenzus czasowy był motorem wielu zmian, które ukształtowały późniejsze społeczeństwo. Fajnym zabiegiem autora jest możliwość czytania książki nie po kolei - ot każdy rozdział to osobna problematyka, w której czasem pojawią się odwołania do poprzednich stronic. Mimo to istnieje możliwość swobodnej lektury. Osobiście tematyka gospodarcza (która nigdy mnie nie interesuje) czy też powstawania nacjonalizmów były chyba najbardziej ciekawe, chociaż nie tylko. Jako miłośnik ery nowożytnej sięgnąłem po tę pozycję ze względu na chwytliwy tytuł, ale i sam okres, mimo, że XIX wiek to nie moja bajka. Każdy, kto szuka przyjemnej lektury odnośnie końcówki XIX i początku XX wieku może z powodzeniem sięgnąć po tę książkę.