Wiek kapitału 1848-1875

Okładka książki Wiek kapitału 1848-1875 Eric Hobsbawm
Okładka książki Wiek kapitału 1848-1875
Eric Hobsbawm Wydawnictwo: Krytyka Polityczna Seria: Seria Historyczna [Krytyka Polityczna] historia
480 str. 8 godz. 0 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Seria Historyczna [Krytyka Polityczna]
Tytuł oryginału:
The Age of Capital: 1848-1875
Wydawnictwo:
Krytyka Polityczna
Data wydania:
2015-06-01
Data 1. wyd. pol.:
2015-06-01
Liczba stron:
480
Czas czytania
8 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788364682308
Tłumacz:
Marcin Starnawski
Tagi:
kapitalizm burżuazja rewolucja kolonializm liberalizm socjalizm
Średnia ocen

7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
31 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
930
57

Na półkach: , , ,

Królowa Wiktoria została koronowana w 1837 i panowała 63 lata aż do 1901 roku. To druga książka Hobsbawma na temat XIX wieku i imię Wiktorii nie pada w niej ani raz (w poprzedniej - "Wieku rewolucji" - padło cały jeden raz, jako ciekawostka że Leopold I był jej wujem). Ja rozumiem, że Hobsbawm jako marksista nie chce skupiać się na – burżuazyjnej wszakże – historii politycznej by więcej miejsca poświęcić historii społecznej. No ale bez przesady. Proces zjednoczenia Niemiec? Nieistotny w zasadzie. 50 tysięcy niemieckich chłopów wyemigrowało do Ohio? Tak, to ważne. 20 tysięcy Polskich intelektualistów zesłano przymusowo w głąb Rosji? Brak wzmianki. I tak dalej. Trudno nie odnieść wrażenia, że nie dostaje się pełnego oglądu epoki, pomimo założeń i sposobu w jaki książka jest napisana. Narracja próbuje pozować na metanarrację: ponadnarodową, uogólniającą i opisującą procesy wewnątrznarodowe i światowe jako jeden nurt dziejowy. Przez to zdaje się być rozwodnioną, pozbawioną niuansów. Książka obejmuje tylko 25 lat a nie mamy w zasadzie żadnego wydarzenia opisanego w konkretny sposób. I jak dla mnie za dużo tu opinii, komentarzy i prób analizy a brakuje faktów i przykładów, które byłyby solidniejszym podparciem wywodów. Rzucanie liczbami wzrostu produkcji ziemniaka nie zawsze działa. Dużo lepiej zeitgeist epoki uchwycił Bertrand Russel (który notabene też romansował z komunizmem, dopóki nie zobaczył jak wygląda ZSRR na własne oczy) w swoim „Wieku XIX”. Choć objętościowo krótszy (1 książka to nie 3),to dzięki skupieniu się na konkretnych historiach różnego przekroju postaci z dużo większym powodzeniem pokazał np. w jaki sposób ten cały XIX-wieczny kapitał powstawał.

No i ta fiksacja na punkcie Marksa… Nie zrozumiem. Przedstawia się go tu jakby był jakimś niezrozumianym geniuszem, bo choć Marks to „najwybitniejszy badacz społeczny” to czyta się go tylko w międzynarodówce (a i to średnio) i 5 lat zajęło mu sprzedanie 1000 egzemplarzy „Kapitału” w Niemczech.

Królowa Wiktoria została koronowana w 1837 i panowała 63 lata aż do 1901 roku. To druga książka Hobsbawma na temat XIX wieku i imię Wiktorii nie pada w niej ani raz (w poprzedniej - "Wieku rewolucji" - padło cały jeden raz, jako ciekawostka że Leopold I był jej wujem). Ja rozumiem, że Hobsbawm jako marksista nie chce skupiać się na – burżuazyjnej wszakże – historii...

więcej Pokaż mimo to

avatar
196
20

Na półkach: ,

Książka świetnie napisana, przystępnie, czytelnik traktowany jest jako partner. Myślę, że dzięki niej lepiej zaczęłam rozumieć ówczesny świat i mechanizmy składające się na jego działanie, dotyka wielu dziedzin życia społecznego, gospodarczego, kulturalnego i prywatnego.

Książka świetnie napisana, przystępnie, czytelnik traktowany jest jako partner. Myślę, że dzięki niej lepiej zaczęłam rozumieć ówczesny świat i mechanizmy składające się na jego działanie, dotyka wielu dziedzin życia społecznego, gospodarczego, kulturalnego i prywatnego.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    156
  • Przeczytane
    36
  • Posiadam
    26
  • Historia
    13
  • Polityka i ekonomia
    2
  • Historia XIX wieku
    2
  • Kapitalizm
    2
  • Reportaże, Literatura Faktu
    1
  • Na prezent
    1
  • Historia (wiek XIX)
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Wiek kapitału 1848-1875


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne