Zgłosuj na książki roku 2017

Blitzkrieg-Legende. Der Westfeldzug 1940
II wojna światowa, blitzkrieg
historia
joly_fh

Błyskawiczne zwycięstwo Hitlera nad mocarstwami zachodnimi nie zostało zaplanowane jako „blitzkrieg”. Przywódcy państwa niemieckiego liczyli się bowiem z powtórzeniem długotrwałych walk na wzór pierwszej wojny światowej i temu właśnie podporządkowali swe plany gospodarcze i militarne. Dopiero zaskakujące przełamanie pod Sedanem, dokonane przez korpus pancerny Guderiana, spowodowało, że niemiecki atak nabrał nieoczekiwanej dynamiki i doprowadził do „cięcia sierpem” – szybkiego natarcia pancernego w kierunku Kanału La Manche, gdzie alianci zostali zamknięci w kotle pod Dunkierką.

Autor przeciwstawia się obiegowej teorii mówiącej o zastosowaniu przez Hitlera „strategii blitzkriegu” i jednocześnie odsłania tajemnice tego, jak doszło do „blitzkriegu” w 1940 r.

źródło opisu: Wydawnictwo Dolnośląskie, 2013

źródło okładki: www.publicat.pl

Marcin Kowalczyk | 2018-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2018

"Blitzkrieg - rozłożony na czynniki pierwsze."
Wokół kampanii na zachodzie w 1940 roku narosło wiele mitów. Rzutowały one na późniejszą ocenę przebiegu starć, dalsze planowanie operacji i doprowadziły do klęski III Rzeszy. Po wojnie pokolenia karmione "trucizną" Josepha Goebbelsa nieświadomie powtarzały i utrwalały legendę Blitzkriegu.
Jak było naprawdę?
Na to pytanie odpowiada książka "Legenda Blitzkriegu. Kampania zachodnia 1940."
Autor podchodzi do tematu z drobiazgową dociekliwością. W tekście poruszony jest chyba każdy aspekt "wojny błyskawicznej". Zaczynamy od samej nazwy. Potem kolejno przechodzimy przez etapy porównania uzbrojenia przeciwników. Część z tych tez jest ilustrowana tabelami z piktogramami.
Tutaj od razu wtrącę, że nie wszystkim ten system przypadnie do gustu. Mnie on nie odpowiada i nie przekonuje. Wolę tradycyjną magię liczb.
Jak już wiemy, kto ile posiada i jakiej to jest jakości, zaczynamy planować.
Geneza "uderzenia sierpem" jest też bardzo obszerna...

Bodzepor | 2014-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2014

Książka ukazuje na nowo kampanię francuską z 1940 roku, po której narodziła się legenda niemieckiego blitzkriegu - okazuje się, że wbrew propagandzie o zwycięstwie wojsk Hitlera nie zdecydowała wcale gigantyczna przewaga technologiczna czy jakościowa armii niemieckiej, ani nawet nie przyświecał jej żaden z góry ułożony genialny plan. Obie strony przygotowywały się na długotrwały, krwawy konflikt podobny do tego z I wojny światowej, a to co się potem stało było w największym stopniu efektem schematycznego myślenia dowódców alianckich i ich nieumiejętności szybkiej reakcji na nietypową sytuację. Zresztą okazuje się, że śmiertelny cios, który stosunkowo nieliczne (16 dywizji) elitarne jednostki niemieckie zadały wojskom alianckim był szokiem nie tylko dla aliantów, ale także dla całego dowództwa Wehrmachtu i samego Hitlera.

Highlander | 2017-11-27
Przeczytana: 26 listopada 2017

Pozycja obowiązkowa dla osób interesujących się II wojną światową. Świetnie napisana, zawiera dużo unikalnych informacji i rozprawia się z wieloma mitami narosłymi wokół Wehrmachtu (wykraczając tym samym poza tematykę Francji 1940). Autor jasno przekazuje co było źródłem sukcesów Wehrmachtu mimo że jego logistyka była oparta przez całą wojnę o konia z wozem a tylko garstka elitarnych dywizji była zmotoryzowana.

Wisienką na torcie są doskonałej jakości mapy strategiczne i taktyczne.

Petroniusz | 2016-03-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, historia
Przeczytana: 2013 rok

Znakomita i nowoczesna analiza kampanii 1940 r na zachodzie - dzięki której zrozumiemy - czemu tak naprawdę Niemcy wygrali. Skoro mieli mniej czołgów i do tego słabszych, mniej samolotów (choć tu już lepszych) i w ogóle mniej wszystkiego.
Jak doszło do decyzji o zatrzymaniu wojsk pod Dunkierką
jak doszło do zatrzymania wojsk po pierwszych sukcesach
kto jest Autorem samego planu

Wszystko to nie jest aż takie oczywiste, jak nie było oczywiste że Niemcy po prostu muszą wygrać. Mamy tu detalicznie rozpisanie kluczowych elementów sukcesu, poszczególne działania i starcia opisane są o tyle, o ile były istotne dla końcowego sukcesu. Sukcesu który często wisiał na przysłowiowym "włosku".

Autor znakomicie pokazuje też tą kampanię, jako element ewolucji budowania ich strategii oparcia się na szybkich uderzeniach przez czołgi. To nie jest wbrew pozorom tak, że Niemcy rozpoczęli wojnę i wszystko od razu wiedzieli, mieli gotowe rozwiązania. Mieli pewne hipotezy które testowali i twórczo...

Fischer | 2014-01-22
Przeczytana: 05 grudnia 2013

Na prawdę wspaniała lektura. Freieser ukazuje druzgocącą porażkę Francji w 1940 w zupełnie nowym świetle. Różnorodne porównania sprzętu, kolorowe mapy i wiele zdjęć, czynią tą książkę przystępną nawet dla niedzielnych historyków. Gorąco polecam!

Sebastian Janek | 2016-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2016

W podzielonej na dziesięć części książce Freiser krok po kroku analizuje wszystkie ważne dla kampanii aspekty. W pierwszej koncentruje się na pojęciu wojny błyskawicznej. W drugiej rozkłada na czynniki pierwsze tytułowe pojęcie wojny błyskawicznej. Podaje źródło tego słowa, jego moc jako oręże propagandowe, które na trwałe zagnieździło się w brytyjskim języku. Ponadto bada koncepcję i stara się wyznaczyć punkt w historii, gdy słowo to zagościło na dobre w słownikach na całym świecie.

W opracowaniu urzeka obiektywność autora, który bez przyjmowania stron dokonuje dogłębnej analizy kampanii. Poza szczegółowym opisem kolejnych etapów walk, Freiser przedstawia własne przemyślenia na temat przebiegu kampanii, punktuje błędy popełniane przez obie strony i wskazuje ciekawe wnioski, bowiem Niemcy nie mogły prowadzić długotrwałej wojny z mocarstwami światowymi. Pomimo szybkiego wyeliminowania Francji kontynentalnej z gry, posiadała ona przecież ogromne kolonie z potrzebnymi do prowadzenia...

Robert_P | 2014-06-13
Przeczytana: 10 kwietnia 2014

Płk Karl-Heinz Frieser, niemiecki historyk wojskowości obala teorię „genialnej strategii Hitler”. Pokazuje fakt po fakcie, godzina po godzinie, że „Blitzkrieg” był efektem myślenia alianckich dowódców kategoriami „poprzedniej wojny” i szeregiem niesubordynacji niemieckich dowódców, którzy często działali wbrew Hitlerowi, a mit stworzyła nazistowska propaganda już post factum.
Książka przedstawia także wiarygodną teorię na temat „cudu pod Dunkierką.
Jest niemieckim odpowiednikiem „Lodołamacza” Suworowa, pozwala czytelnikowi spojrzeć z innej perspektywy na znaną powszechnie wersję historii.
Absolutne „must have” dla osób interesujących się historią II W.Ś. i ciekawa lektura dla pozostałych.

lipt0nov | 2018-02-08
mr_MR | 2017-06-07