Polska wobec Słowian Połabskich do końca wieku XII

Seria: Klasyka Polskiej Mediewistyki
Wydawnictwo: Templum
historia

Dzieje Słowiańszczyzny połabskiej, najdalej na północny zachód wysuniętej części dawnego świata słowiańskiego, położonej między Niemcami, Danią, Czechami a Polską i już choćby z tego powodu oddziaływającej przez kilka stuleci na dzieje przynajmniej tych kilku państw (a zarazem będącej areną ich oddziaływań), to wspólne pole badawcze nauki historycznej tych państw, zwłaszcza niemieckiej, jak i sąsiadów słowiańskich – Polski i Czech….. [Fragment „Posłowia” prof. Jerzego Strzelczyka].

Spis treści:

Wstęp

ROZDZIAŁ I

Polska a kraje połabskie w I połowie X wieku

ROZDZIAŁ II

Polityka połabska Mieszka I a sytuacja Polski w latach sześćdziesiątych X wieku

ROZDZIAŁ III

Polityka polska wobec księstw połabskich w ostatnich dziesięcioleciach X wieku (973 – 1002)

ROZDZIAŁ IV

Polska Bolesława Chrobrego w walce o umocnienie swojej pozycji na Połabiu (1002 – 1031)

ROZDZIAŁ V

Polityka połabska Polski w wieku XI (1031 - 1106)

ROZDZIAŁ VI

Polska i niemiecka polityka wobec krajów połabskich za rządów cesarza Lotara III i Bolesława Krzywoustego (1106 – 1138)

ROZDZIAŁ VII

Polska a państwa połabskie w połowie XII wieku (1135 – 1157)

ROZDZIAŁ VIII

Stosunki polsko-saskie w II połowie XII wieku a wpływy polityczne Polski na Połabiu (1157 – 1180)

ROZDZIAŁ IX

Wycofanie się Polski z aktywnej polityki na Połabiu i upadek Księstwa Kopanickiego (1180 – 1210)

Wnioski końcowe

lother | 2018-01-26
wizun | 2017-07-19
tylluan | 2017-06-13
Sowaldez | 2016-07-13
Na półkach: Przeczytane, Historia.