Umysł, gramatyka, ewolucja

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Nine

Książka systematyzuje ogromny obszar nauki – jest swego rodzaju przewodnikiem po rozległym i wielopiętrowym świecie refleksji poznawczej, szeroko pojętej problematyki działania umysłu i mózgu. Krzyżują się tu filozofia umysłu, kognitywistyka, filozofia poznania, psychologia ewolucyjna, psycholingwistyka, językoznawstwo, a także historia nauki. Współczesna wiedza na temat poznawczego funkcjonowania człowieka nie stanowi bowiem jednolitej dziedziny – ludzkiego umysłu nie można rozpatrywać w jednym wymiarze ani nawet w kilku. W kolejnych rozdziałach autor omawia specyfikę różnych ujęć, rysując swoistą mapę najbardziej aktualnej wiedzy na temat umysłu i poznania (z uwzględnieniem wątpliwości i argumentów kwestionujących tę wiedzę).

Czym jest kognitywistyka i na czym polega wyjątkowość jej podejścia? Jak sensownie włączać w refleksję nad umysłem wiedzę z zakresu nauk ścisłych? Jak z pożytkiem interpretować eksperymenty z zakresu nauk neuronalnych, behawioralnych, kognitywnych i biologicznych? Czym jest dzisiaj wiedza? Jak na nasze funkcjonowanie oddziałuje język i gramatyka? Czy istnieje w ogóle coś takiego jak gramatyka? Jakie są ewolucyjne korzenie ludzkich zdolności językowych oraz władzy moralnej? Jaką rolę w naszym poznaniu ma wyobraźnia?

Erudycyjna, napisana ze swadą książka stanowi kompendium wiedzy o umyśle, cenne zarówno dla początkujących w dziedzinie neuronauk, jak i dla specjalistów.

źródło opisu: empik.com

źródło okładki: empik.com