Miliarderzy z przypadku. Początki Facebooka. Opowieść o seksie, pieniądzach, geniuszu i zdradzie

Tłumaczenie: Jacek Konieczny
Wydawnictwo: W.A.B.
The Accidental Billionaires.The Founding of Facebook. A Tale of Sex, Money, Genius and Betrayal
978-83-7414-838-2
Facebook, literatura faktu
literatura faktu
Pistacia

Facebook to obecnie jeden z najpopularniejszych portali społecznościowych na całym świecie. Zanim stał się serwisem zrzeszającym miliony użytkowników, był skromną stroną internetową znaną tylko nielicznym studentom Harvardu i służącą głównie do oceny atrakcyjności studentek (Hot or not). Jednak niewiele osób zna prawdziwą historię jego powstania. W Miliarderach z przypadku Ben Mezrich ujawnia skandale, zdrady oraz kłótnie, jakie towarzyszyły tworzeniu portalu. Wprowadza czytelnika za kulisy sławy jego założycieli i śledzi motywy (nie zawsze jasne i uczciwe), którymi się kierowali. Chcecie wiedzieć, jak wpada się na genialne pomysły? Jak można zrewolucjonizować komunikację społeczną? I jak przy okazji zostać miliarderem? Prawa do ekranizacji książki kupił Kevin Spacey. Film wyreżyseruje znany z Fight Clubu David Fincher.

[opis wydawcy]

Tomasz | 2011-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2011

Bardzo fajnie się czyta. Historia sama w sobie jest ciekawa, jakże różnie prowadzi się interesy w Polsce i USA. Jak szybko można estymować popularność serwisu, jakie wizje można nad nim roztaczać i ile szczęścia i pecha może nasz spotkać...

po-prostu-czytaj | 2013-08-31

Czym jest Facebook, chyba nie trzeba nikomu, w dzisiejszych czasach, tłumaczyć. Jednak to w jakich okolicznościach ten, jeden z najpopularniejszych portali społecznościowych, powstał już zasługuje na chwilę uwagi. I o tym właśnie jest ta książka.

„Miliarderzy z przypadku” to opowieść relacjonowana, w brew pozorom, nie przez głównego założyciela portalu Marka Zuckerberga, lecz jego przyjaciela Eduarda. Dowiadujemy się z niej jakie były początki tego, można tutaj śmiało użyć sformułowania, koncernu. Eduardo to student trzeciego roku na prestiżowej uczelni, Harvard. Jest typem outsidera, indywidualisty, który posiada już pewien dorobek finansowy, poprzez działania na giełdzie. Jak to w czasach studenckich bywa, poznaje Marka na jednej z imprez. Wtedy jeszcze nie wie ile, ta z pozoru niewinna przyjaźń, zmieni w jego życiu.

I pomyśleć, że wszystko zaczęło się od feralnego odrzucenia zalotów przez dziewczynę. Rozżalony Mark, po kilku piwach postanawia, w akcie zemsty, stworzyć...

Jakub | 2015-01-03
Przeczytana: lipiec 2014

Początkowo może wydawać się banalna, ale... pamiętajmy, że to jednak książka o powstaniu facebooka. Czy można wyobrazić sobie nudniejszą historię niż ta, która dotyczy zamkniętego w sobie wybitnego informatyka? A jednak Ben Mezrich stworzył pozycję o wciągającej fabule; nawet mimo trudności, jaką było nieudzielenie pomocy przez znanego Zuckerberga.
Przeczytanie jej zajęło mi trzy dni podczas wakacyjnego wyjazdu. Biorąc pod uwagę ówczesne realia, jest to całkiem niezły wynik.
Pozycję oceniłem z czystym sumieniem na 6, tj. "dobry", jednak zastrzegam, że bliżej jej do 7 niż 5.

Karo | 2015-02-12
Przeczytana: 12 lutego 2015

The Accidental billionaires - the founding of facebook, to książka napisana w sposób ciekawy, wzbudzający zaufanie. Język angielski również nie sprawiał większych trudności w zrozumieniu, może poza fragmentami opisowymi np czyjś stan emocjonalny.
Tyle o książce, a teraz przejście do puenty.

Czy po jej przeczytaniu/ usłyszeniu o początkach najpopularniejszego portalu społecznego usunie się własne konto?
Sama wiele razy miałam ochotę to zrobić, bo już miałam dość tych wszystkich niepotrzebnych informacji, nieuporządkowanych, chaotycznych - tego śmietnika. A jednak wciąż w nim tkwię, tym samym opłacam Marka, który wystrychnął na dudka wiele osób na swojej drodze, który szedł "po trupach do celu". A co z moją filozofią, że cel nie uświęca środków? Zresztą, jaki cel miał pan Marek? To dlaczego posiadając tę wiedzę, nie usunę konta?
Masochizm? Głupota? Łatwiejszy kontakt z wieloma osobami, łatwiejszy niż przez email?

W książce brakowało mi zgłębienia tematu zarobków facebooka. Ktoś...

Magdalena Ru | 2013-01-18
Przeczytana: 01 lutego 2011

Książka dla fanów facebooka i nie tylko. Pokazuje wzajemne relacje pomiędzy jego twórcami i pomysłodawcami,początki i końce przyjaźni, które - niestety- w większości zakończyły się w sądzie. Napewno nie buduje pozytywnego obrazu dzisiejszego głównego prezesa i właściciela, raczej kreuje go jako zamkniętego w sobie, nieco szalonego genialnego outsaidera dla którego facebook stał się celem samym w sobie i do którego doszedł po trupach. A jak było naprawdę? Myślę że z tej książki się tego nie dowiemy. Niemniej jednak nie zaszkodzi przeczytać każdemu, kto ma profil na fb.

BaNaN | 2011-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2011

Wspaniała książka o początkach facebooka, która bardzo mnie wciągnęła. Bardzo ciekawie i humorystycznie napisana, Autor pokazuje nam, jak naprawdę wyglądały początki największego portalu społecznościowego na Świecie, które były pełne zdrady, oszustw oraz podejmowania nie poważnych decyzji. Książka sprawiła, że poczułem poważną chęć zarabiania dużych pieniędzy ;) Mogę ją z czystym sumieniem polecić, każdemu bez względu na to czy ktoś ma ktoś konto na tytułowym portalu, czy nie :D

Klio | 2012-03-10

Kim jest Mark Zuckerber? słynny założyciel Facebooka? czy tylko mu samemu można zawdzięczać powstanie najpopularniejszego portalu społecznościowego..Te odpowiedzi zapewne znajdzie czytelnik w książce Mezricha. Opisujące początki przyjaźni dwóch błąkających się po Harwardzie studentów, jednym z nich jest miłośnik informatyki, drugim miłośnik giełdy, i wszytkim co pośrednio związane jest z powiększaniem kapitału. Co ich jednoczy? chęć zdobycia sławy i rozgłosu? Niekoniecznie, to nabiera innego wymiaru poprzez kształtowanie się portalu, osób w nim uczestniczących, zysków strat.. Mark nabrał rozgłosu poprzez włamanie się na serwer innej uczelni w celu umieszczenia zdjęć dziewczyn, w odwecie za nieudaną randkę. Ilość wejść na portal spowodowała zawieszenie serweru, nadając Markowi rozgłosu. Poprzez który bracia Winklevoss chcieli go wykorzystać do stworzenia portalu społecznościowego, zagorzali sportowcy którzy nie mieli czasu by uczęszczać w życiu kampusu, poznawać dziewczyny, portal...

| 2015-10-13

Ochota na przeczytanie tej książki naszła mnie po obejrzeniu filmu The Social Network. Z facebooka korzystam sporadycznie, praktycznie służy mi tylko i wyłącznie jako czat do prowadzenia rozmów z osobami, z którymi w inny sposób nie mogę się skomunikować.

Wcześniej wspomniany film został nakręcony na podstawie tej właśnie książki. Książka skupia się na postaci głównego założyciela facebooka- Marka Zuckerberga. Poznajemy losy wyalienowanego studenta Harvardu, który zaczął eksperymentować podczas studiów nad koncepcją portalu społecznościowego. Prototypem facebooka był internetowy program służący do porównywania atrakcyjności studentek Harvardu.

Co było potem? Pomysł na rozszerzenie działalności, stworzenie sieci łączącej wszystkie duże uczelnie, z której może korzystać każdy student. Z czym to się wiązało? Oczywiście z zarobieniem wielkiej kasy. A jak pewnie wszyscy się domyślacie duże pieniądze potrafią hipnotyzować i mamić pseudoprzyjaciół.

Co Mark zyskał-...

| 2014-11-07
Na półkach: Przeczytane, 11. 2014
Przeczytana: 07 listopada 2014

Po przeczytaniu tej książki na pewno nie założę konta na Facebook'u...odpowiedź znajdziesz w tej książce.

maropla | 2014-07-23
Przeczytana: 22 lipca 2014

Lekka lektura. Lubię takie historie z prawdziwego życia.

Skradziony księżyc

Poznajemy Thada Robertsa, gdy zostaje wykluczony z mormońskiej wspólnoty, a nawet z rodziny, bo przyznaje się do uprawiania seksu pozamałżeńskiego ze swoją dziewczyną, później żoną. Próbując odpowiedzieć sobie na pytanie czego chce od życia odkrywa, że zostanie astronautą.