Do następnych mistrzostw

Okładka książki Do następnych mistrzostw Eshkol Nevo
Okładka książki Do następnych mistrzostw
Eshkol Nevo Wydawnictwo: Muza literatura piękna
Mishala Achat Yamina
Muza
2012-07-11
2012-07-11
Wojciech Górnaś
literatura izraelska literatura hebrajska Izrael Wojciech Górnaś

Nie o piłce i siedzeniu na kanapie

Na obwolucie napisano: Pod lekką, przyjemną w lekturze formą, kryje się wysmakowana proza. To najlepiej oddaje także moje wrażania po przeczytaniu książki.

Do zakupu książki zachęcił mnie jej... tytuł. Myślałem, że będzie to pozycja mocno związana z piłką nożną, więc na pewno mnie zainteresuje. Pierwsze podejście było nieudane. Okazało się, że piłka jest tylko małym dodatkiem w tle, a książkę samą w sobie jakoś ciężko mi się czytało.

Po dość długim czasie zabrałem się za nią ponownie, wiedząc już, że nie będzie to nic o piłce i przeczytałem do końca. To była bardzo dobra decyzja, bo okazało się, że książka jest dość zaskakująca. Historia bardzo fajnie opowiedziana i do samego końca kibicowałem głównemu bohaterowi, żeby wszystko ułożyło się po jego myśli :) Polecam!

Ilość stron: 375
To pierwsza książka tego autora jaką przeczytałam. Do lektury zachęcił mnie opis na okładce. Zdjęcie na niej również jest bardzo oryginalne. Treść zaciekawia, ale bywa momentami nudna. Wątek ze schowaniem zapisanych na kartce celów/marzeń jest interesujący.
Dzieło zawiera wydarzenia z życia czterech przyjaciół: wspólne oglądanie meczy, romanse, kariery, jeden z nich nawet pisze książkę.
Co z tego wszystkiego wyniknie? Przeczytacie sami. Książkę oceniam jako dobra lekturę.

Ciekawe cytaty:
„To tylko w serialach sprawy się zaczynają i kończą w jednym odcinku.” (str 197)
„Kiedy twój pociąg stoi na stacji, a pociąg na sąsiednim torze rusza, to masz wrażenie, że twój pociąg też rusza. Ale to nieprawda, tylko złudzenie.” (str 244)
„Każda miernota myśli, że może sobie napisać książkę”. (str 328)

Ilość stron: 375

A tak, ja właśnie miałam nadzieję, że okładka mówi coś na temat treści tej książki i liczyłam, że będzie to przyjemna lektura. No, niestety tak się nie stało. Powieść ciągnie się jak guma, opisy teraźniejszości są wciąż przeplatane wspomnieniami głównego bohatera i to tak, że wiele razy po prostu traciłam wątek, gubiłam się w akcji. Opis z tyłu książki jest trochę mylący, daje nadzieję na lekką lekturę, której, niestety, nie otrzymujemy.
Ogólnie może zamysł i niezły, ale sposób, w jaki historia została opisana pozostawia wiele do życzenia. Jeśli ktoś się lubi pomęczyć to zapraszam do lektury ;)

Ne przypadły mi do gustu losy 4 mężczyzn. Trochę ta przyjaźń między nimi była jakby "niemęska".

Historia czterech przyjaciół opowiedziana oczami jednego z nich. Podkreślam osobę narratora, bo książka dużo zyskuje na tym, że on zaznacza w pewnych momentach, że jest to jego spojrzenie i ocena sytuacji. Bardzo lubię w książkach motywy, które uświadamiają, jak bardzo doświadczanie danej chwili jest zależne od konkretnej osoby i że może się zdarzyć tak, że kilka osób widzi i słyszy to samo, a każda z nich rozumie to inaczej. Taki sposób na niebanalne powiedzenie, że wszystko jest względne. Bardzo ciekawe są też uwagi narratora o jego kursie kreatywnego pisania i podejściu prowadzącego ten kurs do literatury, ale to ze względu na moje osobiste uwielbienie komentarzy metatekstowych.
Książka ma budowę powieści w powieści. Podstawa to historia napisana przez Juwala Frida, ale mamy do niej dodany wstęp i epilog autorstwa jego przyjaciela, redaktora powieści. I nad tym oczywiście Eshkol Nevo, który wykreował zarówno Frida, jak i redaktora. Żeby nie spoilować, nie napiszę zbyt dokładnie, ale największą wartość ma tutaj zakończenie. Jest mocne, rzuca inne światło na całą historię i jest emocjonalne. Wpłynęło znacząco na moją ocenę książki, która jako całość - powiedzmy sobie szczerze - nie jest aż tak powalająca. Owszem, to ciekawa opowieść, refleksyjna, może stać się podstawą do rozważań na temat przyjaźni, wartości jakie wyznajemy itd. Sama akcja też nie zawodzi - dzieje się sporo, a wydarzenia rodzą kolejne emocje i napięcie między poszczególnymi bohaterami i śledzenie ich losów jest interesujące. Ogólnie rzecz warta przeczytania, ale nie mogę powiedzieć, żeby wywarła na mnie szczególnie silne wrażenie. Można by oczywiście dokonać solidnej analizy literaturoznawczej i pod tym kątem jest to książka ciekawa, a nawet kusząca (w sensie, że aż prosi się o taką analizę). Ale dla zwykłego czytelnika? Ot, dobra lektura na zimowe popołudnia, dość ciekawa i życiowa, ale bez przesady z zachwytami.

Nie tak błyskotliwa jak Neuland, ale i tak godna uwagi. Na pewno wyróżnia się wśród zalewającej nas z każdej strony książkowej, bezwartościowej papki. O przyjaźni, tej między mężczyznami i tej w ogóle.

…niech Was nie zmyli tytuł tej książki… bo piłka nożna to tylko pretekst, by powstała piękna książka o zakrętach ludzkiego życia, miłości, przyjaźni i poszukiwaniu własnej drogi. Lekki język, sporo humoru, zaskakujące wydarzenia i zwroty akcji a do tego piękny, wzruszający motyw przewodni i ludzkie dusze, w których może się przejrzeć czytelnik - z jednej strony nagie i pozbawione masek, z drugiej tak pełne tajemnicy. Nie wiem czy dziś można spotkać takie przyjaźnie – chcę wierzyć, że tak. Chcę też wierzyć, że potrafimy dziś tak, jak bohaterowie tej książki, żyć ze sobą w czystej harmonii, szczerości, bez idealizowania rzeczywistości, niekiedy może z szorstką nutą, ale mimo wszystko a może przede wszystkim w akceptacji i zgodzie na osobistą i wzajemną wolność… Akceptacji, która przecież nie każe ślepo godzić się ze wszystkim co wokół, ale która pozwala przyjąć rzeczywistość i drugiego człowieka bez potrzeby zmieniania go i ulepszania wszystkiego… Spodziewałam się lekkiej lektury na letnie wieczory… w rzeczywistości trafiłam na książkę która sprowokowała mnie do zastanowienia się nad naszymi ludzkimi relacjami i nad naszym miejscem w rodzinie, społeczności czy świecie… wiem, brzmi to trochę górnolotnie ;-) ale przeczytajcie ją uważnie i przekonajcie się sami ;-)

Bardzo dobra historia o męskiej przyjaźni. Ciekawa konstrukcja opowiadania. Sympatyczni bohaterowie. No i nieco egzotyki, bo rzecz dzieje się w współczesnym Izraelu, na tle konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Co prawda wojna jest ledwie delikatnie zaznaczona w tle, jednak widać, że jest ona częścią życia każdego mieszkańca terenów objętych konfliktem. Z drugiej strony, mimo nie dających się zignorować odgłosów wojny, życie toczy się normalnie...

To zdecydowanie nie jest książka dla osób depresyjnych i widzących szklankę do połowy pustą. Główny bohater i narrator zarazem jest facetem tak zamknietym(pomimo posiadania tych 3 magicznych przyjaciół) i tłumiącym w sobie emocje, że aż od czytania robiło mi się smutno. Ciągle rozpamietuje swoją byłą równocześnie przyjaźniąc sie z Churchillem, który mu ją odbił. Odbicie przyjacielowi dziewczyny to złamanie zasad Bro Code i prawa Bros before hoes. Nigdy nie nazwał bym przyjacielem kogoś kto odbija dziewczynę. Dla mnie to niedopuszczalne i automatyczne skreśla przyjaźń. Ale najwyraźniej Juwal jest bardziej tolerancyjny. A może to nie przyjaźń ale toksyczna zbieranina czterech facetówm którzy poznali się dawno temu w liceum, a teraz trzymają się razem z braku lepszych możliwości?
Depresyjni tylko się zdołują a ci pozytywni kończąc ostatnią stronę zobaczą nadzieję. Przeczytanie może być dobrą metodą na sprawdzenie typu własnej osobowości.

• Biblioteka
  • Literatura izraelska/żydowska