The Five Hundred
978-83-7839-200-2
Barbara

Kto ma większą władzę niż 500 graczy? Tylko człowiek, który poznał ich sekrety... Mike Ford, świeżo po ukończeniu prawa na Harvardzie, zdobył wymarzoną pracę w Davies Group – najpotężniejszej firmie doradczej Waszyngtonu. Tym samym wszedł w kręgi „pięćsetki” – elity faktycznie rządzącej Waszyngtonem, a przez to i światem. A teraz znalazł się na muszce dwóch niebywale niebezpiecznych ludzi. ...

Mike Ford, świeżo po ukończeniu prawa na Harvardzie, zdobył wymarzoną pracę w Davies Group – najpotężniejszej firmie doradczej Waszyngtonu. Tym samym wszedł w kręgi „pięćsetki” – elity faktycznie rządzącej Waszyngtonem, a przez to i światem. A teraz znalazł się na muszce dwóch niebywale niebezpiecznych ludzi. Żeby uratować skórę, musi sięgnąć po doświadczenia ze swej szemranej młodości: kraść, oszukiwać, kłamać – a w końcu nawet zabić.

„500 graczy”, łącząc w sobie najlepsze elementy politycznej intrygi i wstrzymującej dech akcji, przywodzi na myśl klasyczne thrillery, takie jak „Firma” czy „Uznany za niewinnego”. W postaci Michaela Forda czytelnicy odnajdą nowego bohatera, którego losy potwierdzają starą prawdę: im wyżej się wchodzi, tym droga trudniejsza, a upadek bardziej bolesny – a nawet śmiertelny.

Jak „Firma” przeniesiona do Waszyngtonu, tylko z mnóstwem dodatkowej akcji.
James Patterson

"500 graczy" przenosi nas na całkiem nowy poziom sensacyjności, ale i politycznego znaczenia. Pełnokrwista opowieść bystrego kanciarza, który przeniknął do waszyngtońskiej elity. Pryskają złudzenia. Ta pełna smakowitych szczegółów historia pełnego uroku uczciwego cwaniaka pozwala czytelnikowi wyzbyć się iluzji.
Zoe Ferraris

Naprawdę niesamowity thriller. Od czasu "Firmy" żadna powieść nie zrobiła na mnie takiego wrażenia. Wróżę tej książce wielki sukces.
Joseph Finder

Od "500 graczy" trudno się oderwać. To rzecz w stylu grishamowskiej "Firmy". Jest intrygująca, zgrabnie opowiedziana, ma wartką akcję i nie brak w niej emocji. Osadzona jest w zakulisowym życiu Waszyngtonu. Zapowiada się na debiut roku w swoim gatunku.
Jeff Abbott

źródło opisu: Prószyński i S-ka, 2012

źródło okładki: Prószyński i S-ka, 2012

Oficjalna recenzja
Robert książek: 674

W poszukiwaniu następcy Grishama

Prawnik-świeżak po Harvardzie, wymarzona praca w elitarnej firmie, życie jak w bajce. Wszystko pryska, gdy wychodzą na jaw ciemne sekrety prawniczego światka i finansowej elity Ameryki. Pachnie kolejnym dziełem autora „Firmy”? Nie tym razem.

Poznajcie Mike’a Forda. Mike jest świeżo upieczonym absolwentem prawa na Harvardzie. Jest także człowiekiem z przeszłością. Ojciec za kratkami, matka zmarła na raka, a chłopak ciuła każdy grosz i próbuje spłacić ogromne długi. Nie jest to profil osoby, którą rozchwytywałyby firmy prawnicze. A jednak. Młodym prawnikiem interesuje się szef firmy doradczej Davies Group, z miejsca proponując chłopakowi zatrudnienie, mieszkanie i pensję, która pozwoli mu wyjść od razu na prostą. Wymarzona praca w samym centrum Waszyngtonu, wśród najpotężniejszych ludzi świata, tytułowej pięćsetki. Mike szybko pnie się po kolejnych szczeblach kariery, a jego dodatkowe umiejętności, wcześniej wstydliwe, teraz stanowią nieocenione narzędzie w codziennej pracy. Na dodatek, kontakty z przystojną współpracowniczką, Annie Clark, przeradzają się w poważniejszy związek. I wszystko byłoby piękne niczym bajka gdyby Mike nie był zbyt wścibski. Odkrywa parę ciemnych sekretów, które mogą kosztować życie jego i jego bliskich. Polityczna i finansowa elita nie cofnie się przed niczym, aby zatuszować kompromitujące ich fakty. Czy zatem młody prawnik jest z góry skazany na porażkę, nie mając szans w starciu z bezwzględnymi ludźmi z pięćsetki?

To tylko jedno z pytań, które...

To tylko jedno z pytań, które będziecie musieli zadać sobie nie dalej jako w połowie lektury. Poznając kolejnych bohaterów, pojawią się kolejne, niejednokrotnie egzystencjalne. Czy każdego można kupić? A jeśli tak, to za jaką cenę? Czy miłość jest silniejsza od pieniędzy i działa ponad warstwami społecznymi? Momentami, jest to książka iście filozoficzna.

Quirk rzeczywiście stworzył thriller pierwszego sortu. Trochę zbyt lekki język i naiwny styl, ale za to świetny, zaskakujący suspens, niezgorsza dynamika fabuły i całkiem intrygujące kreacje bohaterów, szczególnie panny Clark. Czy jednak przebił Grishama? Nie wiem, chyba raczej nie. Mamy do czynienia z bardzo dobrą powieścią, która daje powiew świeżości, a jednocześnie wraca do klasyki gatunku. Grisham jednak, chociaż słusznie przytaczany w porównaniu z Quirk’iem, to jednak bije go na głowę dojrzałością warsztatu i wyważonym stylem. Aż ciarki mnie przechodzą na myśl, jak dobrą powieść może zaprezentować ten nowy pisarz za 5-10 lat, ale tymczasem cieszę się, może nie perfekcyjnym, ale nadal bardzo dobrym debiutem.

Książka, aż prosi się o męczenie jej długimi wieczorami, sam na sam. Dobra lampa, wygodny fotel w zacisznym miejscu i naprawdę duży kubek kawy. Bo jedno mogę zagwarantować: ta książka wciąga na długie godziny i ani się obejrzycie, a zastanie Was poranek. Mnie zastał. Wielokrotnie :)

miqa | 2012-08-03
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 28 lipca 2012

„500 graczy” to książka, którą porównywano z rewelacyjnymi powieściami Johna Grishama. „500 graczy” to literacki debiut Matthew Quirka, dziennikarza piszącego w „The Atlantic” na tematy związane z terroryzmem czy międzynarodowymi gangami. Czy „500 graczy” to dobra powieść z wątkiem kryminalnym zasługująca na miano „doskonałego thrillera politycznego przywodzącego na myśl „Firmę” Grishama”? Zdecydowanie tak!

W tej powieści autor precyzyjnie stosuje zabieg retrospekcji, by z teraźniejszości przenieść się w przeszłość, a następnie znowu do niej wrócić. Narracja jest prowadzona z punktu widzenia Mike’a, który jest narratorem. Akcja rozgrywa się głównie w Waszyngtonie i jest bardzo realistyczna. Kto wie, czy nie znajduje się w niej ziarno prawdy…? :)

„Każdy człowiek ma swoją cenę. Gdy ją poznacie macie go w garści, z ciałem i duszą.” – motto przewodnie mrocznego, politycznego świata.

Mike Ford ambitny, biedny i zadłużony, świeży absolwent prawa na Harvardzie dzięki dziwnym zbiegom...

Klaudia | 2012-07-10
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 10 lipca 2012

Macie czasami takie coś, że widzicie okładkę jakiejś książki i jesteście pewni, że Wam się spodoba? Ja miałam tak z prezentowaną przeze mnie dzisiaj książką. Zobaczyłam i bach! Wiedziałam, że będzie fajna. Tylko czy zawsze można słuchać intuicji? Co jeżeli ta kapryśna przyjaciółka się myli i książka jest 'do bani' i nie da się przez nią przebrnąć? Jeżeli jesteście ciekawi tego, czy zachwyciłam się lekturą to zapraszam do czytania.

"Pieniądze są sprawą oczywistą i chociaż można się spierać o różne filozofie życiowe, dla większości ludzi to najlepszy miernik sukcesu i statusu."

Matthew Quirk – studiował historię i literaturę w Harvard College. Po uzyskaniu dyplomu pracował w „The Atlantic”, gdzie przez pięć lat pisał między innymi o najemnikach, handlu opium, terroryzmie, międzynarodowych gangach. Mieszka w Waszyngtonie.
Michael Ford nie miał zbyt szczęśliwego życia. Ojciec w więzieniu, matka zmarła na...

Kuba | 2013-02-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 12 lutego 2013

Przyznam szczerze, że czytając te wszystkie porównania z uwielbianą przeze mnie 'Firmą' Grishama, chyba zbyt wysoko postawiłem poprzeczkę tej książce.
I na wstępie nie zgodzę się z opinią, że książka jest napisana zbyt lekkim i naiwnym językiem. Wbrew pozorom czytało się ją trudniej niż 'Firmę'. Pierwsze 200 stron może troche męczyć (znikoma ilość dialogów) i zanim zacznie się przygodę z tą książką, proponuję zapoznanie się z takimi pojęciami, jak chociażby lobbing.
Mniej więcej od połowy, akcja nabiera tak niebywałego tempa że aż trudno się oderwać od tej ksiązki. Niestety, zarwałem przez nią całą noc:)
I choć ma się wrażenie, że Quirk wzorował się na Grishamie, to niestety nie dorównał mu, choć i tak wykonał świetną robotę. Warto zapamiętać nazwisko tego autora. Ja z mojej strony życzę mu kolejnych tak dobrych, albo i lepszych książek. Swój debiut dla mnie zaliczył na 5-!

PS. Liczba błędów ortograficznych w tej książce jest ogromna. Ten, kto się tym zajmuje powinien przestać...

Isztar | 2012-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2012

Cały mój wolny czas poświęcam na czytanie książek i przeważnie jest to fantastyka. Jednak tym razem postanowiłam sięgnąć po coś zgoła innego, ot tak dla odmiany. Natrafiła się okazja na przeczytanie thilleru politycznego, pomyślałam „dlaczego nie?”. I czym prędzej zagłębiłam się w lekturę 500 graczy. Czy czuję się zawiedziona? No cóż …

Autorem powieści jest Matthew Quirk. Studiował historię i literaturę na Harvard College. 500 graczy to jego literacki debiut, już trwają prace nad filmową adaptacją utworu. Czy książka rzeczywiście jest tak dobra, że w niespełna kilka miesięcy od premiery zakupiono prawa do jej ekranizacji? Biorąc pod uwagę, że to debiut autora, to powieść prezentuje się całkiem nieźle.

Zaczynając od bohaterów autor udowodnił, że potrafi patrzeć na sprawy pod wieloma kątami - tak ze strony nowicjusza, jak i starego wyjadacza. Główną postacią powieści jest Michael Ford. Człowiek ten przeżył wiele: jego ojciec trafił do więzienia, matka zmarła na raka, a Michael musi...

Przemysław | 2017-07-02
Przeczytana: 07 lipca 2017