Zgłosuj na książki roku 2017

Córka Kossaka. Wspomnienia o Magdalenie Samozwaniec

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Latarnik
978-83-60000-85-4
Jaga

Czy Magdalena Samozwaniec zazdrościła talentu swojej starszej siostrze Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej? Czym imponował pisarce jej ojciec Wojciech Kossak? Dlaczego nie lubiła mówić publicznie o bracie Jerzym i jego rodzinie? Dlaczego uważała, że "Kossaki ją wyklęły"? Jak żyła na co dzień, co ją cieszyło, a co drażniło? Co lubiła jeść, w co się ubierać? Kto i dlaczego nie przepadał za jej drugim mężem Zygmuntem Niewidowskim? Dlaczego pisarka zerwała kontakt ze swoją jedyną córką Teresą i pozbawiła ją spadku? Odpowiedzi na te pytania - a także wiele innych - znajdą Państwo w książce, która ukazuje się w 40. rocznicę śmierci Pierwszej Damy Polskiej Satyry. Rafał Podraza, niestrudzony tropiciel faktów z życia pisarki i badacz jej twórczości przygotował wyjątkową publikację, na którą składa się siedemdziesiąt - nie zawsze pochlebnych! - wspomnień członków najbliższej rodziny, przyjaciół i znajomych, ponad setka zdjęć oraz listy bohaterki i cała gama anegdot o satyryczce. Córka Kossaka. Wspomnienia o Magdalenie Samozwaniec to nie tylko kopalnia wiedzy o pisarce, która przez całe życie piórem walczyła z hipokryzją, zakłamaniem i kołtuństwem, to także parada wielkich nazwisk i próba ocalenia od zapomnienia dawnego świata.

Wojciech Gołębiewski | 2016-01-10
Przeczytana: 09 stycznia 2016

Podraza (ur. 1977) napisał dobrą książkę w 2007: "Magdalena, córka Kossaka. Wspomnienia o Magdalenie Samozwaniec", a teraz, w 2012, po pięciu latach, daje jej nowa wersję: ulepszoną, poszerzoną i poprawioną. Świetne wykonanie, doceniam ogrom pracy.
Jest w tym szaleństwie (bo wszystko co związane z Samozwaniec jest trochę szalone) jeden szkopuł. Bo jeśli ktoś nigdy o niej nie słyszał, bądź nawet słyszał, lecz po raz pierwszy spotyka się z prywatnym życiem Kossaków, a szczególnie dwóch sióstr, to winien lekturę odłożyć i sięgnąć choćby po przebój 1956 roku - "Marię i Magdalenę". Oczywiście, są i inne opcje, w tym wydana pośmiertnie Samozwaniec "Zalotnica Niebieska", ktora jest w książce Podrazy wielokrotnie przywoływana, a na LC dostała ode mnie 10 gwiazdek. Tak mnie się wydaje, bo uważam, że sam mam wielką przyjemność z tej lektury i mogę docenić ...

Ciekawie ukazana postać Magdaleny Samozwaniec - córki wybitnego malarza Wojciecha Kossaka i siostry znanej poetki Marii Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej.
Nie jest to typowa biografia popularnej pisarki./Autor ukazał jej postać poprzez wypowiedzi ludzi , którzy się z nią stykali , z którymi się przyjaźniła , a także tych , którzy tylko raz w życiu się z nią zetknęli.Z opowieści tych osób , Magdalena Samozwaniec jawi się jako nietuzinkowa postać , obdarzona dużym poczuciem humoru i ciętym językiem.
Książka niewątpliwie warta jest przeczytania !!!

Zuza | 2015-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2015

Interesujáca książka o życiorysie tak fascynujácej osoby. Przed sięgnięciem do książki proponuje jednak zapoznać się z twórczością Magdaleny Samozwaniec, bo bez tego można się we wspomnieniach nieco pogubić. :)

elau66wr | 2013-06-10
Przeczytana: listopad 2012

Tak na szybko, aby mi potem nie uciekło.
Przeczytałam i gorąco polecam.

"Córka Kossaka. Wspomnienia o Magdalenie Samozwaniec"
Wspomnienia o pisarce zebrał i spisał Rafał Podraza.
Jakże nie uwielbiać książek Rafała,
w końcu, jak to mówią, nasz ziomal zdolnego Śląska

Magdalenę wspominają przyjaciele, znajomi.
Ci, którzy ją bardzo dobrze znali, jak i ci,
którzy tylko się z nią zetknęli.
A mówią o niej, nie tylko same miłe rzeczy.

Kolejna pozycja o zdolnych siostrach przeczytana.
Teraz pora na upolowanie pozycji:
„Wojnę szatan spłodził. Zapiski 1939-1945”
Maria Pawlikowska-Jasnorzewska - również pióra Rafała Podrazy.

| 2013-12-29

Wspomnienia o Madzi Samozwaniec , wnuczki Juliusz Kossaka i córką Wojciecha Kossaka . Mi się najbardziej podoba wspomnienie jak poszła z przyjaciółką do fryzjera , a fryzjerka ją chciała obsłużyć jak skończy klientkę , zrobiła wokół siebie szum i się uczesały bo szły na wystawę i musiały wyglądać . Miło się ją wspomnia ... Polecam !!!

Beata | 2014-02-26
Przeczytana: 2013 rok

Uwielbiam Magdalene Samozwaniec,jej styl, jej jezyk i fantastyczne poczucie humoru i bardzo jej zazdroszcze ,ze zyla w cudownych latach 20 i 30 tych,gdzie miala okazje znac wszystkich znanych i slawnych Polakow. I do tego Wojciech Kossak i Pawlikowska-Jasnorzewska.

moniga | 2015-01-23

Wspomnienia o Magdalenie Samozwaniec. Dla zainteresowanych frajda :)

| 2015-01-08
Przeczytana: 08 stycznia 2015

Wszystkie wspomnienia o Pierwszej Damie Satyry - Magdalenie Samozwaniec . W książce dowiadujemy dlaczego rodzina Kossak ją wyklęła . Magdalena Samozwaniec walczyła z hipokryzją , zakłamaniem i kołtuństwem . Anegdoty z życia ,wspomnienia rodziny , przyjaciół i znajomych . Od zdjęć po nekrolog , listy i po prostu wszystko o Magdalenie Samozwaniec .
Ja polecam - dla wszystkich fanów rodziny Kossaków .

Krystyna | 2012-08-17
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 16 sierpnia 2012

Z wielką przyjemością przeczytałam zebrane przez Podrazę wypowiedzi i opinie osób, które miały okazję poznać, spotkać czy też przyjaźnić się z Magdaleną Samozwaniec. I nie wszystkie wypowiedzi były lukrowane. Dzięki temu jest to książka o prawdziwym, nietuzinkowym człowieku, a nie powieść "ku czci".

Ata | 2017-09-13