Ostatnia brygada

Darmowe dodatki Edytuj książkę
978-83-7399-466-9
klasyka
jagarkar

Mroczny obraz elit II Rzeczypospolitej. Zamiast ofiarnej pracy dla umacniania zdobytej po latach niepodległości na plan pierwszy wybija się egoizm, cynizm, bezwzględne wykorzystywanie własnej pozycji dla prywatnych celów. W to środowisko wkracza Andrzej Dowmunt, młody, przeniknięty pragnieniem uczciwej pracy przemysłowiec. Zdobytym podczas pobytu w Afryce kapitałem pragnie uzdrowić podupadły polski przemysł. Ku swemu zaskoczeniu spostrzega, że otaczają go szalbierze, szpiedzy, konfidenci, a przede wszystkim członkowie „ostatniej brygady” – bezwzględni karierowicze, dorabiający sobie rzekomą legionową przeszłość, po to, aby znaleźć się w obozie władzy. Bohater książki wikła się też w skomplikowane relacje uczuciowe i erotyczne z żoną bankiera, która jest agentką sowieckiego wywiadu, z dwiema arystokratkami, także z odnalezioną po latach pierwszą studencką miłością. Czy odniesie sukces w walce z bezwzględną konkurencją? Czy jego problemy osobiste znajdą szczęśliwe rozwiązanie? Czy pośród „zgrai wilków” tamtej Polski spotka ludzi podobnych sobie?

źródło opisu: Wydawnictwo Rytm, 2011

źródło okładki: http://www.wydawnictworytm.pl/index.php?s=karta&id=493

birdek | 2019-10-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2019

Przeciętnie napisana przeciętna historia o przeciętnej "romantycznej" miłości.
W tej całej przeciętności dużym plusem jest niewspółczesny język narracji oraz kilka bardzo ładnie użytych słów.

Zbigniew_Malinowski | 2019-03-18
Przeczytana: 17 marca 2019

Od tej powieści zaczął swoją karierę literata ale jeszcze wyraźnie widać, że nie skończył na tym swojej kariery publicysty politycznego. Jako powieść jest to koszmar jakich mało. Rozumiem, że "pierwsze koty za płoty" ale przecież już druga powieść o Nikodemie Dyzmie jest doskonała, nie sadziłem więc, że pierwsza okaże się być aż takim koszmarem. Wszystko jest tu całkowicie nieprawdopodobne psychologicznie a z drugiej strony przewidywalne od pierwszego zdania. To co miało być słodkie, jest tak słodkie że aż mdli. To co miało być gorzkie, jest tak gorzkie, że dziegieć to jadłoby się przy tym jak cukierki. To co miało być pikantne jest tak ostre, że wypala wnętrzności. Nie wiem co to miało być ale wyszło przekoszmarne romansidło.

Ma jednak ta powieść swój walor publicystyczny. Autor, będący bardzo ostrym krytykiem rządów pomajowych, został bardzo mocno pobity przez "nieznanych sprawców" i w zasadzie zrezygnował z tekstów politycznych. Ale w tej pierwszej książce chciał chyba wyłożyć...

remix1313 | 2017-11-19
Przeczytana: listopad 2017

dzięki Dołędze-Mostowiczowi lubię międzywojenną Polskę a w szczególności Warszawę. Barwnie przedstawione postacie w ramach życia codziennego z typowym dla autora dramatem wątków, ciekawe opisy miasta i plenerów oddają kulturę życia tamtych czasów. Ostatnia Brygada nie jest może pozycją wybitną jak na standard Dołęgi-Mostowicza ale jego wielbiciele nie będą zawiedzeni.

ira | 2017-05-14
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 12 maja 2017

Jedna ze słabszych powieści Dołęgi-Mostowicza. Wysoko cenię sobie jego styl, język i dopracowanie detali, które sprawiają, że każdy jego utwór przenosi mnie w opisywane przez niego szalone lata międzywojenne - ale to niestety wszystko, za co mogę pochwalić "Ostatnią brygadę".
Początek jest nawet obiecujący, postać Dowmunta nakreślona jest ciekawie, jego konfrontacja z Żegotą to prawdziwy majstersztyk. Niestety...
Reszta powieści, do samego końca, to zwykłe romansidło, które tym razem nie przypadło mi do gustu.

Michał | 2017-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2017

Po przeczytaniu tej książki przypomniało mi się powiedzenie, że "elity wyginęły przed wojną", a teraz mógł bym zapytać, przed którą? Mostowicz przedstawia polskie "elity" dwudziestolecia międzywojennego świeżo po odzyskaniu niepodległości zestawiając je z Andrzejem Dowmuntem, który wraca po latach z Afryki, bogaty, z nastawieniem zrobienia czegoś dobrego dla kraju. Bohater zderza się z rzeczywistością, w której nie może się odnaleźć. Afery szpiegowskie, obyczajowe, w które sam jest zamieszany, w końcu szantaż konkurencji doprowadza bohatera do zwątpienia i poddania się.
Tytułowa ostatnia brygada to pokolenie ludzi "skażonych" zniewoleniem zaborców, wojną, dla których nie liczy się odzyskana niepodległość. Autor nadzieję pokłada w młodym pokoleniu- jak bardzo ta książka jest aktualna po 85 latach od pierwszego wydania.
Nie mogę pominąć faktu, że jest to pierwsza powieść T.D. Mostowicza i jak na debiut udana. Fabuła ciekawa, ale i jest trochę goryczy: styl odbiega od lekkości znanej...

ewel70 | 2015-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2015

Ciężko było mi się za nią zabrać lecz naprawdę mnie porwała! Szkoda, że tak mało w niej o polityce...Dyskusja pomiędzy głównym bohaterem Andrzejem Dowmuntem a jego przyjacielem Michałem Żegotą na tematy społeczno-polityczne była fenomenalna!
Po powrocie z Afryki Andrzej prowadzi leniwy tryb życia. Wplątuje się w romans z Leną Kulczową i jeszcze jedną przygodną kobietą Ireną. Jednak romanse sprawiają, że jego życie jest monotonne. Dopiero po spotkaniu z posłem Żegotą Andrzej zmienia się w pracoholika. Otwiera własne przedsiębiorstwo "Adrol" i jest pochłonięty pracą. Dochodzi również do wniosku, że musi ustabilizować swoje życie pod kątem rodzinnym. Wybranką staje się zapatrzona w niego panna Marta Rzecka. Jednak Andrzej wciąż nie może zapomnieć o pierwszej miłości do Ewy. I niespodziewanie...ich drogi się znów splatają!

Tadeusz Dołęga- Mostowicz jak zwykle pięknie ucharakteryzował swoich bohaterów. W tek książce naprawdę wiele się dzieje! Przepełniona jest dynamiką, zwrotami akcji...

Zaczytana | 2013-12-21

Nieco egzaltowany i górnolotny styl, co zaskakuje, jeśli weźmie się pod uwagę, że autorem jest mężczyzna. Niemniej jednak książka bardzo ciekawa - historia niespełnionej i tragicznej miłości z rozgrywającym się we tle innym dramatem - młodym, niepodległym państwem rozkradanym przez polityczne elity.

el__fuego | 2013-03-24
Przeczytana: 24 marca 2013

Pierwsza powieść Dołęgi-Mostowicza. Zdecydowanie interesująca, ale polecam raczej czytelnikom już nieco obeznanym z późniejszym dorobkiem pisarza. Historia bardziej koncentruje się wokół tragicznego romansu głównego bohatera niż zepsucia i degradacji elit Drugiej RP (co miał sugerować tytuł). Całość to raczej obietnica rozwinięcia ważnych wątków społecznych, które Dołęga-Mostowicz eksploruje dogłębnie w "Karierze Nikodema Dyzmy" czy "Braciach Dalcz i S-ka".