Zgłosuj na książki roku 2017

Darmowe dodatki Edytuj książkę
978-83-7399-466-9
klasyka
jagarkar

Mroczny obraz elit II Rzeczypospolitej. Zamiast ofiarnej pracy dla umacniania zdobytej po latach niepodległości na plan pierwszy wybija się egoizm, cynizm, bezwzględne wykorzystywanie własnej pozycji dla prywatnych celów. W to środowisko wkracza Andrzej Dowmunt, młody, przeniknięty pragnieniem uczciwej pracy przemysłowiec. Zdobytym podczas pobytu w Afryce kapitałem pragnie uzdrowić podupadły polski przemysł. Ku swemu zaskoczeniu spostrzega, że otaczają go szalbierze, szpiedzy, konfidenci, a przede wszystkim członkowie „ostatniej brygady” – bezwzględni karierowicze, dorabiający sobie rzekomą legionową przeszłość, po to, aby znaleźć się w obozie władzy. Bohater książki wikła się też w skomplikowane relacje uczuciowe i erotyczne z żoną bankiera, która jest agentką sowieckiego wywiadu, z dwiema arystokratkami, także z odnalezioną po latach pierwszą studencką miłością. Czy odniesie sukces w walce z bezwzględną konkurencją? Czy jego problemy osobiste znajdą szczęśliwe rozwiązanie? Czy pośród „zgrai wilków” tamtej Polski spotka ludzi podobnych sobie?

źródło opisu: Wydawnictwo Rytm, 2011

źródło okładki: http://www.wydawnictworytm.pl/index.php?s=karta&id=493

ewel70 | 2015-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2015

Ciężko było mi się za nią zabrać lecz naprawdę mnie porwała! Szkoda, że tak mało w niej o polityce...Dyskusja pomiędzy głównym bohaterem Andrzejem Dowmuntem a jego przyjacielem Michałem Żegotą na tematy społeczno-polityczne była fenomenalna!
Po powrocie z Afryki Andrzej prowadzi leniwy tryb życia. Wplątuje się w romans z Leną Kulczową i jeszcze jedną przygodną kobietą Ireną. Jednak romanse sprawiają, że jego życie jest monotonne. Dopiero po spotkaniu z posłem Żegotą Andrzej zmienia się w pracoholika. Otwiera własne przedsiębiorstwo "Adrol" i jest pochłonięty pracą. Dochodzi również do wniosku, że musi ustabilizować swoje życie pod kątem rodzinnym. Wybranką staje się zapatrzona w niego panna Marta Rzecka. Jednak Andrzej wciąż nie może zapomnieć o pierwszej miłości do Ewy. I niespodziewanie...ich drogi się znów splatają!

Tadeusz Dołęga- Mostowicz jak zwykle pięknie ucharakteryzował swoich bohaterów. W tek książce naprawdę wiele się dzieje! Przepełniona jest dynamiką, zwrotami akcji...

Michał | 2017-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2017

Po przeczytaniu tej książki przypomniało mi się powiedzenie, że "elity wyginęły przed wojną", a teraz mógł bym zapytać, przed którą? Mostowicz przedstawia polskie "elity" dwudziestolecia międzywojennego świeżo po odzyskaniu niepodległości zestawiając je z Andrzejem Dowmuntem, który wraca po latach z Afryki, bogaty, z nastawieniem zrobienia czegoś dobrego dla kraju. Bohater zderza się z rzeczywistością, w której nie może się odnaleźć. Afery szpiegowskie, obyczajowe, w które sam jest zamieszany, w końcu szantaż konkurencji doprowadza bohatera do zwątpienia i poddania się.
Tytułowa ostatnia brygada to pokolenie ludzi "skażonych" zniewoleniem zaborców, wojną, dla których nie liczy się odzyskana niepodległość. Autor nadzieję pokłada w młodym pokoleniu- jak bardzo ta książka jest aktualna po 85 latach od pierwszego wydania.
Nie mogę pominąć faktu, że jest to pierwsza powieść T.D. Mostowicza i jak na debiut udana. Fabuła ciekawa, ale i jest trochę goryczy: styl odbiega od lekkości znanej...

ira | 2017-05-14
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 12 maja 2017

Jedna ze słabszych powieści Dołęgi-Mostowicza. Wysoko cenię sobie jego styl, język i dopracowanie detali, które sprawiają, że każdy jego utwór przenosi mnie w opisywane przez niego szalone lata międzywojenne - ale to niestety wszystko, za co mogę pochwalić "Ostatnią brygadę".
Początek jest nawet obiecujący, postać Dowmunta nakreślona jest ciekawie, jego konfrontacja z Żegotą to prawdziwy majstersztyk. Niestety...
Reszta powieści, do samego końca, to zwykłe romansidło, które tym razem nie przypadło mi do gustu.

el__fuego | 2013-03-24
Przeczytana: 24 marca 2013

Pierwsza powieść Dołęgi-Mostowicza. Zdecydowanie interesująca, ale polecam raczej czytelnikom już nieco obeznanym z późniejszym dorobkiem pisarza. Historia bardziej koncentruje się wokół tragicznego romansu głównego bohatera niż zepsucia i degradacji elit Drugiej RP (co miał sugerować tytuł). Całość to raczej obietnica rozwinięcia ważnych wątków społecznych, które Dołęga-Mostowicz eksploruje dogłębnie w "Karierze Nikodema Dyzmy" czy "Braciach Dalcz i S-ka".

remix1313 | 2017-11-19
Przeczytana: listopad 2017

dzięki Dołędze-Mostowiczowi lubię międzywojenną Polskę a w szczególności Warszawę. Barwnie przedstawione postacie w ramach życia codziennego z typowym dla autora dramatem wątków, ciekawe opisy miasta i plenerów oddają kulturę życia tamtych czasów. Ostatnia Brygada nie jest może pozycją wybitną jak na standard Dołęgi-Mostowicza ale jego wielbiciele nie będą zawiedzeni.

Zaczytana | 2013-12-21

Nieco egzaltowany i górnolotny styl, co zaskakuje, jeśli weźmie się pod uwagę, że autorem jest mężczyzna. Niemniej jednak książka bardzo ciekawa - historia niespełnionej i tragicznej miłości z rozgrywającym się we tle innym dramatem - młodym, niepodległym państwem rozkradanym przez polityczne elity.

Dominik | 2017-12-12
es55 | 2017-09-23