Ostatnia bitwa Hannibala. Zama i upadek Kartaginy

Okładka książki Ostatnia bitwa Hannibala. Zama i upadek Kartaginy Brian Todd Carey
Okładka książki Ostatnia bitwa Hannibala. Zama i upadek Kartaginy
2010-01-01
2010-01-01
Beata Waligórska-Olejniczak
Historia starożytna Rzym Kartagina Wojny punickie Zama Hannibal Scypion

Okładka książki Wojny starożytnego świata. Techniki walki Joshua B. Allfree, John Cairns, Brian Todd Carey
Wojny starożyt... Joshua B. Allfree, ...

Książka ta poświęcona jest militarnym aspektom II wojny punickiej, aczkolwiek Autor przedstawia w niej całą serię trzech konfliktów między Rzymem a Kartaginą. Książka jest zdecydowanie pisana dla odbiorcy niezbyt obznajomionego z realami starożytnymi, dla odbiorcy interesującego się przede wszystkim historią wojskowości. I faktycznie, w tym względzie monografia Careya jest całkiem niezła, dobre są zwłaszcza liczne mapki ukazujące bardzo szczegółowo przebieg konkretnych starć. Brak natomiast niestety szerszego spojrzenia na zagadnienia społeczne, gospodarcze czy kulturowe, które związane były z prowadzeniem tego wielkiego i krwawego konfliktu. Dodatkowo ocenę obniża absolutnie skandaliczne tłumaczenie. Zwracam uwagę choćby na takie cudeńko jak "magister equitum" = "mistrz konny" (sic!),że o drobniejszych kwestiach nie wspomnę. W sumie więc książka średnia, przy czym pochwalić należy dobre mapki pola bitwy.

Tomasz Babnis

• Starożytność