Kartagina pogrzebała w swoich ruinach wizerunek najsłynniejszego ze swych synów. Starożytność nie obchodziła się delikatnie z pokonanymi. Owo szczególne damnatio memoriae wymazanie z pamięci, które dotknęło zrównaną z ziemią rywalkę Rzymu, rzuciło swój cień także na wielką postać Hannibala. Pominąwszy kilka stron raczej pośledniej wartości u Korneliusza Neposa, nie ma żywotu Hannibala, który można by umieścić w galerii portretów wielkich wodzów świata antycznego, między Aleksandrem a Cezarem. Nie ma również marmurowej ani brązowej podobizny, która zachowałaby (w sposób nie budzący wątpliwości) rysy jego twarzy. Cała nasza wiedza o losach tego wielkiego człowieka jest jak niepełne odbicie, które dostrzec można w kawałkach rozbitego lustra z przedmowy.

Interesująca i dość obszerna biografia Hannibala skupiona na zagadnieniach stricte polityczno-militarnych. Właściwie można by ją nazwać historią konfliktu rzymsko-kartagińskiego (w końcowej fazie rzymsko-seleukidziego) i nikt by się nie obruszał co do nieadekwatności tytułu. Dużo miejsca na temat przemarszu wojsk Hannibala przez Rodan i - zwłaszcza! - przez Alpy. Autor poświęcił miejsce każdej z bitew II wojny punickiej, zdecydowanie na pochwałę zasługuje duża ilość dość dokładnych map i planów pól bitewnych. Z pewnością dobrze jest lekturę biografii Lancela uzupełnić książką Picarda, która skupia się bardziej na środowisku, z którego Hannibal wyszedł. Z pewnością warto przeczytać Lancela, choć mi bardziej podobał się Picard.

Tomasz Babnis

Adrian Szydlik | 2013-04-09
Przeczytana: 07 października 2012

Na początku byłem sceptycznie nastawiony do książek, które musiałem przeczytać na olimpiadę historyczna, ale dzięki niej sam zakupiłem biografie Lutra, Aleksandra i Kaliguli od Państwowego Instytutu Wydawniczego. Krytyczne podejście, podawanie źródeł, próby wytłumaczenia wszelakich faktów i motywów postępowania, doskonale przybliża sylwetkę Hannibala, jego decyzje i geniusz taktyczny bitew, polecam fanom historii!

Łukasz | 2016-10-03
Lodołamacz | 2015-11-26