Wojny średniowiecznego świata. Techniki walki

Okładka książki Wojny średniowiecznego świata. Techniki walki Brian Todd Carey
Okładka książki Wojny średniowiecznego świata. Techniki walki
Brian Todd Carey Wydawnictwo: Bellona historia
352 str. 5 godz. 52 min.
Kategoria:
historia
Tytuł oryginału:
Warfare in the Medieval World (Pen & Sword Military)
Wydawnictwo:
Bellona
Data wydania:
2008-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2008-01-01
Liczba stron:
352
Czas czytania
5 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
9788311111585
Tłumacz:
Jan Jackowicz
Tagi:
sztuka wojenna wojskowość powszechna
Średnia ocen

6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Wojny starożytnego świata. Techniki walki Joshua B. Allfree, John Cairns, Brian Todd Carey
Ocena 6,7
Wojny starożyt... Joshua B. Allfree, ...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
16 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
9
1

Na półkach:

Komentarz do recenzji Xarthras z 23.02.2016: Książka Careya jest anglosaskim punktem widzenia, stąd oczywisty przesyt opisów raczej średnio istotnych bitew z Wysp i sąsiednich terenów karolińskich, podanych jako przykładowe. Niemniej całość nie zawiera się w 'kilku bitwach', gdyż tych uwzględniono trzydzieści trzy. Tu oczywiście najbardziej znaczący jest brak dostatecznego uwzględnienia Europy Środkowej i Wschodniej oraz Bałkanów, ale już inwazji mongolskiej poświęcono cały rozdział 4., zarówno w odniesieniu do teatru europejskiego, jak i Bliskiego Wschodu. Ad: 'Co więcej, autor starał się przedstawić skuteczność poszczególnych formacji zero-jedynkowo, stwierdzając np. że lekka piechota zawsze wygra atakując ciężką, itp.' - wręcz przeciwnie, starał się raczej przedstawić zalety i skuteczność działania połączonych rodzajów wojsk, vide Hastings 1066, zmiana podejścia obu stron podczas wypraw krzyżowych czy wojny burgundzkie. Ad: 'Dziwi także rozciągnięcie średniowiecza na okres wojny trzydziestoletniej' - w książce nie ma tego rozciągnięcia, jest to przedostatni podrozdział Rozdziału 7. (ostatniego),będącego niejako łącznikiem średniowiecza z epoką nowożytną i syntezą całości.

Komentarz do recenzji Xarthras z 23.02.2016: Książka Careya jest anglosaskim punktem widzenia, stąd oczywisty przesyt opisów raczej średnio istotnych bitew z Wysp i sąsiednich terenów karolińskich, podanych jako przykładowe. Niemniej całość nie zawiera się w 'kilku bitwach', gdyż tych uwzględniono trzydzieści trzy. Tu oczywiście najbardziej znaczący jest brak dostatecznego...

więcej Pokaż mimo to

avatar
45
28

Na półkach:

Koślawe tłumaczenie ale jako skompresowana pigułka wiedzy bardzo dobra.

Koślawe tłumaczenie ale jako skompresowana pigułka wiedzy bardzo dobra.

Pokaż mimo to

avatar
608
531

Na półkach: , ,

Książka B.Carey'a przedstawia, w bardzo uproszony sposób, rozwój sztuki wojennej w okresie średniowiecza. Robi to na podstawie kilku wybranych bitew, które, zasadniczo, opisane są poprawnie (na ile to możliwe - odtworzenie przebiegu średniowiecznej bitwy wcale nie jest takie proste). Niestety, autor ograniczył się tylko do zachodniej Europy. Nie ma w niej nic o Grunwaldzie (jednej z największych rycerskich bitew epoki!),podbojach tureckich, najazdach mongolskich i wojnach husyckich, które wywarły duży wpływ na dzieje kontynentu. Co więcej, autor starał się przedstawić skuteczność poszczególnych formacji zero-jedynkowo, stwierdzając np. że lekka piechota zawsze wygra atakując ciężką, itp., co niespecjalnie się ma do zmiennych realiów pola walki. Dziwi także rozciągnięcie średniowiecza na okres wojny trzydziestoletniej... Raczej nie polecam, chyba że na początek przygody z historią wojskowości.

Książka B.Carey'a przedstawia, w bardzo uproszony sposób, rozwój sztuki wojennej w okresie średniowiecza. Robi to na podstawie kilku wybranych bitew, które, zasadniczo, opisane są poprawnie (na ile to możliwe - odtworzenie przebiegu średniowiecznej bitwy wcale nie jest takie proste). Niestety, autor ograniczył się tylko do zachodniej Europy. Nie ma w niej nic o Grunwaldzie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
826
62

Na półkach: , , ,

Ksiażka wartościowa- jako synteza rozwoju idei i praktyki prowadzenia wojen w Europie w średniowiecznu, zwłaszcza, że nie ma wielu tak szerokich opracowań w języku polskim,dotyczących tego tematu. W swych analizach poza militarnych czy wojskowych etc. tj. np. dotyczących struktur społecznych i politycznych czy gospodarczych autor niestety nie wypada najlepiej - jego tezy są w najwyższym stopniu uproszczone, powierzchowne i często mylne. Ponadto przydałaby się tu porządna korekta i redakcja (głównie redakcja naukowa),albowiem książka zawiera liczne błędy w tłumaczeniu: głównie terminologii, nazewnictwa etc.Często są to dosłowne tłumaczenia z angielskiego - np. Kanał angielski w polskiej literaturze występuje jako kanał La Manche, podobnie niewybaczalne jest by na mapie średniowiecznych przeciwników Bizancjum umiaszczać Słoweńców zamiast Słowian (mimo podobieństwa w języku angielskim). tak na przykład z wczesnośredniowiecznych germańskich Longobardów tłumacz robi Lombardczyków, których to spotkać możemy w północnej Italii, ale w pełnym średniowieczu wieku XII etc.,etc.

Ksiażka wartościowa- jako synteza rozwoju idei i praktyki prowadzenia wojen w Europie w średniowiecznu, zwłaszcza, że nie ma wielu tak szerokich opracowań w języku polskim,dotyczących tego tematu. W swych analizach poza militarnych czy wojskowych etc. tj. np. dotyczących struktur społecznych i politycznych czy gospodarczych autor niestety nie wypada najlepiej - jego tezy są...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    37
  • Przeczytane
    24
  • Posiadam
    15
  • Średniowiecze
    7
  • Historia
    6
  • Wojskowość
    2
  • Chcę w prezencie
    2
  • Teraz czytam
    2
  • historia
    2
  • Historia wojskowości
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Wojny średniowiecznego świata. Techniki walki


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne