Sztuka wojenna starożytnej Grecji

Wydawnictwo: INFORTeditions
historyczna

Celem, jaki postawił sobie autor rozprawy, było ukazanie reformy Ifikratesa jako ostatecznego elementu długotrwałej i niezwykle dynamicznej ewolucji sztuki wojennej starożytnych Greków, której początek sięga wczesnych lat dwudziestych V wieku p.n.e. W zakresie zainteresowań autora znalazły się działania o charakterze militarnym na przestrzeni od wojny peloponeskiej (431-404 p.n.e.) do wojny korynckiej (395-386 p.n.e.). zasadniczym problemem badawczym było określenie czynników, które wpłynęły na inicjację i przebieg przemian wojskowości greckiej w wymienionym okresie. Autor poddał analizie zachowane źródła antyczne o charakterze literackim oraz materialnym i na tej podstawie odtworzył linię ewolucyjną starogreckiej stuki wojennej, do czasu reformy przeprowadzonej przez ateńskiego stratega Ifikratesa. W rozprawie znalazły się również liczne odniesienia do aspektów pozamilitarnych, których funkcjonowanie uległo zmianie pod wpływem przemian w zakresie sztuki wojennej. Autor w jasny sposób wykazał, iż skokowy model ewolucji wojskowości starożytnych Greków, ukazany na przykładzie kolejnych etapów rozwojowych, wpłynął na zafałszowanie jej obrazu, gdyż w rzeczywistości przemiany te były płynne.

Elevander | 2013-10-07
Przeczytana: 07 października 2013

Książka trochę mnie zawiodła. Samej analizy tematu nie było zbyt wiele, przez dużą część treści Autor po prostu przedstawiał za źródłami opisy poszczególnych wojen i kampanii. W tego typu pracy (w końcu jest to przerobiona wersja doktoratu G. Lacha) analizy powinno być dużo więcej niż narracji. Główna teza jest taka, że reformy Ifikratesa były efektem długofalowych przemian w greckiej sztuce wojennej. Krótko rzecz ujmując: nastąpiło przejście od hoplitów do peltastów. Ciężko zaprzeczyć. Argumentacja jednak nie zawsze jest przekonująca, mapki nie zawsze w 100% czytelne, sporo literówek i błędów w tekstach greckich oraz przy wykorzystywaniu słów greckich w tekście (arche przez epsilon!). Oczywiście jest to jakaś analiza kilku czy kilkunastu bitew lądowych i morskich z V- i IV-wiecznej Grecji, ale w moim odczuciu praca trochę rozczarowuje pobieżnością i nie najlepszą przejrzystością.

Tomasz Babnis

Mariusz | 2016-03-09