Wojny średniowiecznego świata. Techniki walki

Tłumaczenie: Jan Jackowicz
Wydawnictwo: Bellona
Warfare in the Medieval World (Pen & Sword Military)
978-83-11-11158-5
sztuka wojenna
historyczna

Poczynając od upadku Rzymu aż do wojny trzydziestoletniej w Europie i na Bliskim Wschodzie prowadzono wiele wojen, stoczono wiele bitew i potyczek. Choć dopiero wynalazek prochu strzelniczego oraz wprowadzenie do uzbrojenia pewnej i skutecznej broni palnej przyniosły zasadnicze zmiany w taktyce i strategii, przez cały ten okres sposób prowadzenia wojen podlegał powolnej, lecz wyraźnej ewolucji. Jej podstawą był wzajemny stosunek czterech głównych rodzajów sił: lekkiej i ciężkiej piechoty oraz lekkiej i ciężkiej jazdy. Początkowa zaś dominacja na polu walki ciężkozbrojnego arystokratycznego rycerstwa - wraz z jego kodeksem szlachetnej i honorowej walki - zaczyna słabnąć.

Wszystkie te zmiany autorzy przedstawiają posługując się przykładami 28 największych wybranych bitew; w końcowej części książki omawiają szczegółowo "rewolucję militarną", która położyła podwaliny pod nowe zasady wojenne.

greggreg86 | 2016-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2016

Ksiażka wartościowa- jako synteza rozwoju idei i praktyki prowadzenia wojen w Europie w średniowiecznu, zwłaszcza, że nie ma wielu tak szerokich opracowań w języku polskim,dotyczących tego tematu. W swych analizach poza militarnych czy wojskowych etc. tj. np. dotyczących struktur społecznych i politycznych czy gospodarczych autor niestety nie wypada najlepiej - jego tezy są w najwyższym stopniu uproszczone, powierzchowne i często mylne. Ponadto przydałaby się tu porządna korekta i redakcja (głównie redakcja naukowa), albowiem książka zawiera liczne błędy w tłumaczeniu: głównie terminologii, nazewnictwa etc.Często są to dosłowne tłumaczenia z angielskiego - np. Kanał angielski w polskiej literaturze występuje jako kanał La Manche, podobnie niewybaczalne jest by na mapie średniowiecznych przeciwników Bizancjum umiaszczać Słoweńców zamiast Słowian (mimo podobieństwa w języku angielskim). tak na przykład z wczesnośredniowiecznych germańskich Longobardów tłumacz robi Lombardczyków,...

nrok99 | 2016-03-16
Przeczytana: 16 marca 2016

Koślawe tłumaczenie ale jako skompresowana pigułka wiedzy bardzo dobra.

Antoniuss | 2016-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2009

Książka B.Carey'a przedstawia, w bardzo uproszony sposób, rozwój sztuki wojennej w okresie średniowiecza. Robi to na podstawie kilku wybranych bitew, które, zasadniczo, opisane są poprawnie (na ile to możliwe - odtworzenie przebiegu średniowiecznej bitwy wcale nie jest takie proste). Niestety, autor ograniczył się tylko do zachodniej Europy. Nie ma w niej nic o Grunwaldzie (jednej z największych rycerskich bitew epoki!), podbojach tureckich, najazdach mongolskich i wojnach husyckich, które wywarły duży wpływ na dzieje kontynentu. Co więcej, autor starał się przedstawić skuteczność poszczególnych formacji zero-jedynkowo, stwierdzając np. że lekka piechota zawsze wygra atakując ciężką, itp., co niespecjalnie się ma do zmiennych realiów pola walki. Dziwi także rozciągnięcie średniowiecza na okres wojny trzydziestoletniej... Raczej nie polecam, chyba że na początek przygody z historią wojskowości.

parlan89 | 2016-05-29
Piotr Paliwoda | 2014-09-14