Gajusz Juliusz Cezar

Wydawnictwo: Zakład Narodowy im. Ossolińskich
historia
annkula

Dziej życia Juliusza Cezara. Kolejne szczeble kariery, kluczowe momenty w dochodzeniu do władzy, najsłynniejsze konflikty. W przystępny sposób profesor Krawczuk przybliża życie pierwszego cezara.

Uważam, że to bardzo ekscytująca i strasznie nieobiektywna powieść historyczno-biograficzna o jednym z największych wodzów starożytności – Gajuszu Juliuszu Cezarze:)

Uważam, że autor w niektórych momentach – zatracił swój obiektywizm, który powinien cechować historyka i przedstawił nam Cezara trochę za bardzo idealnie, trochę za bardzo na piedestale. Jednocześnie uważam też, że jako pisarz miał prawo przedstawić Cezara i jego cechy charakteru – tak jak je widział i oceniał. A przecież nie jest tajemnicą, że Cezar wielkim człowiekiem był!:)

Kiedy obiektywnie patrzę na tą biografię zauważam, że autor ocenił Cezara z dzisiejszego punktu widzenia tj. chodzi mi o to, że uwypuklił te działania Cezara, które odcisnęły swoje piętno na przyszłości, które stały się naszym dziedzictwem. Pisał swoją książkę posługując się głównie dziełami samego Cezara tj. jego Pamiętnikami, które przetrwały do dzisiaj. I słusznie – miał takie prawo. Ale przecież nie od dzisiaj wiadomo, że historię piszą...

Piotr Solecki | 2011-10-27

Przeczytałem tę książkę jak byłem na etapie gimnazjum, w czasie obozu żeglarskiego. Znakomita książka i ciekawa opowieść. Prof. Krawczuk to klasyk dla tych którzy chcą zacząć przygodę ze starożytnością.

"Gajusz Juliusz Cezar" to pierwsza z wielu popularnonaukowych książek pióra Aleksandra Krawczuka. Już w niej dostrzegalny jest znakomity warsztat Autora oraz niezwykle przystępny język, jakże ceniony przez rzesze jego czytelników.

Biografia Cezara podzielona jest na trzy rozdziały: "Próby i klęski", "Triumwirat i Galia", "Dyktator", które odpowiadają trzem etapom życia tego wielkiego wodza i polityka. Książka nie jest długa (nieco ponad 200 stron), a Autor dobrze wyselekcjonował najistotniejsze i najciekawsze fakty z życia głównego bohatera. Odmalował sugestywną wizję upadającej Republiki Rzymskiej miotanej spiskami i wojnami domowymi. Dzięki wykorzystaniu wszystkich dostępnych antycznych źródeł pisanych dotyczących postaci Cezara uzyskuje czytelnik pełny obraz wydarzeń, który ożywiają liczne anegdoty z epoki, w większości dotyczące samego bohatera. Książka pozbawiona jest przypisów, co mi osobiście przeszkadza, przydałyby się zwłaszcza przy częstych cytatach źródłowych. Jak...

JWRJWR | 2016-05-15
Przeczytana: 14 maja 2016

Jak każda książka A. Krawczuka - niezwykle wciągająca.
Juliusz Cezar. Człowiek, który był na początku swej kariery niepozorny. Pełen przeciwieństw. Znany i zarazem pogardzany w senacie. Bogaty, lecz trwoniący majątek na nieudane próby zdobycia władzy. Dopiero kariera wojskowa pokazała, jak wybitnym i przewidującym był przywódcą.

Tylko wielcy ludzie potrafili wybaczać. Taki był też pierwszy Cezar.

Zakończenie książki polecam każdemu. Nie można go zdradzić, ale przekazuje ono myśl głęboką - o naturze człowieka i istocie polityki.

tuten | 2015-05-05

Książki tego autora pobudziły moją zainteresowanie historią starożytną. Bardzo fajnie się czyta. Popularno-naukowa, lekko strawna. Polecam

Alicja Dymarczyk | 2016-07-29

Uwielbiam historie opisujące przełom republiki i cesarstwa Rzymu :) A ta jest napisana zwięźle i z werwą - jak dobra biografia :)

mateussz7 | 2015-09-07
Przeczytana: 08 września 2015
chinaski | 2014-03-17

Nie jest to typowa biografia historyczna, gdzie fakty wyłożone są lakonicznie. Krawkczuk w pisaniu ma polot, przez co postać Cezara staję sie idealizowana.

etolik | 2013-03-19

Uwielbiam, jedna z moich ulubionych

Patrice | 2016-11-07