rozwiń zwiń

451° Fahrenheita

Okładka książki 451° Fahrenheita
Ray Bradbury Wydawnictwo: Solaris fantasy, science fiction
240 str. 4 godz. 0 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Tytuł oryginału:
Fahrenheit 451
Wydawnictwo:
Solaris
Data wydania:
2012-04-17
Data 1. wyd. pol.:
2012-04-17
Liczba stron:
240
Czas czytania
4 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375900903
Tłumacz:
Iwona Michałowska-Gabrych
Tagi:
bradbury science-fiction książka

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
2109 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
671
79

Na półkach: ,

Nigdy nie byłam wielką fanką fantastyki, ale istnieją książki z tego gatunku, które niosą ze sobą pewne prawdy uniwersalne. 451 stopni Fahrenheita jest właśnie jedną z tych książek.

Co by było gdyby zabrano nam możliwość czytania książek, które uznawane są za dobra kultury rozwijające samodzielne myślenie? Takie próby przecież już były – między innymi w czasach komunizmu, czy też dominacji ustrojów totalitarnych, w których treść książek podawanych do wiadomości mas jest cenzurowana i gruntownie selekcjonowana. Świat przedstawiony w tym utworze jest bardzo podobny do rzeczywistości krajów o ustrojach totalitarnych właśnie. Ale Ray Bradbury opisał go w jeszcze ostrzejszej wersji, czyli rzeczywistości bez książek w ogóle. Ludziom podaje się papkę kulturalną, w mieszkaniach zamiast ścian są ściany telewizyjne, które towarzyszą mieszkańcom od przebudzenia aż do zmroku. Każdy z mieszkańców może odgrywać w tych interaktywnych programach swoją własną rolę nie ruszając się z domu. Dzieci uczą się z filmów, a strażacy zamiast gasić pożary, podpalają domy, w których znajdują się książki, razem z ich mieszkańcami – jeśli ci nie chcą opuścić swych domostw.

Mimo iż utwór powstał w połowie XX wieku i wówczas był bardzo futurystyczny, to można pokusić się o stwierdzenie, że autor bardzo niebezpiecznie zbliżył się do opisu świata z początku XXI wieku. Co prawda jeszcze nie zakazano nam czytania książek ani krytycznego myślenia, ale częstokroć świat, który nas otacza zaczyna przypominać ten opisany w książce. 451 stopni Fahrenheita to klasyczna dysutopia, która powstała w odpowiedzi na coraz większą dysfunkcję społeczeństwa amerykańskiego wczesnych lat 50-tych ubiegłego stulecia. To nawiązanie przeze mnie do czasów współczesnych wcale nie jest nadinterpretacją. Czy teraz dzieci nie bawią się same w swych domach przed ekranami telewizorów lub komputerów? Czy w obecnych czasach jakieś dziecko wie do czego może służyć zwykły trzepak, albo jak urozmaicać swoje zabawy na świeżym powietrzu za pomocą np. zwykłej kredy, grając w klasy? Jeśli nawet tak, to takich dzieci jest niewiele. Zostaliśmy zainfekowani przez wszechobecną technologię, która jest bardzo przydatna, ale która zarazem wyłącza nas z życia społecznego. Łatwiej poznać kogoś za pośrednictwem sieci, niż w rzeczywistości. Jeśli nie ma cię w mediach społecznościowych, to dla większości ludzi po prostu nie istniejesz. Takich przykładów można by wymieniać wiele.

Myślę, że Ray Bradbury stworzył dzieło bardzo uniwersalne, które nawet za kolejne kilkadziesiąt lat nie straci na wartości. Mówi nam ono między innymi, że należy wystrzegać się przed ślepym podążaniem za masami i bezkrytycznym płynięciem z nurtem światopoglądowym. Nasze myślenie krytyczne i rozwój jednostki są dobrami, które należy pielęgnować, bo stanowią o naszym istnieniu. Jak mawiał Kartezjusz „Myślę, więc jestem”. Jeśli wyzbywam się wszystkiego co rozwija moją duchowość i krytycyzm, to czym wówczas będę? Co najwyżej trybikiem w machinie świata, którym z łatwością można będzie sterować.

Nigdy nie byłam wielką fanką fantastyki, ale istnieją książki z tego gatunku, które niosą ze sobą pewne prawdy uniwersalne. 451 stopni Fahrenheita jest właśnie jedną z tych książek.

Co by było gdyby zabrano nam możliwość czytania książek, które uznawane są za dobra kultury rozwijające samodzielne myślenie? Takie próby przecież już były – między innymi w czasach komunizmu,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    9 615
  • Chcę przeczytać
    7 548
  • Posiadam
    1 744
  • Ulubione
    424
  • 2018
    212
  • Fantastyka
    182
  • Teraz czytam
    160
  • Chcę w prezencie
    136
  • 2021
    120
  • 2019
    116

Cytaty

Więcej
Ray Bradbury 451° Fahrenheita Zobacz więcej
Ray Bradbury 451° Fahrenheita Zobacz więcej
Ray Bradbury 451° Fahrenheita Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także