Dzieje i nieświadomość. Założenia teoretyczne i praktyka badawcza psychohistorii

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego
83-226-1301-6
historia
bachu

Psychohistoria jest kierunkiem badań historycznych, który rozwinął się głównie w USA, w oparciu o psychoanalizę oraz psychologię. Penetruje subiektywny (psychologiczny) wymiar procesu dziejowego. W prezentowanym studium Autor stara się wykazać, iż kierunek ten został wystarczająco "zuniformizowany" w sferze założeń teoretycznych oraz praktyki badań, by móc być traktowany jako wspólnota typu...

W prezentowanym studium Autor stara się wykazać, iż kierunek ten został wystarczająco "zuniformizowany" w sferze założeń teoretycznych oraz praktyki badań, by móc być traktowany jako wspólnota typu paradygmatycznego. Podstawą empiryczną rozprawy są rozważania psychohistoryków w sferze teorii i metodologii, stanowiące wyraz "doświadczenia metodologicznego" wspólnoty, oraz studia konkretnohistoryczne, traktujące o określonych zagadnieniach z przeszłości.
W kolejnych rozdziałach pracy Autor kreśli zarys dziejów psychohistorii, analizuje metodologiczny dyskurs psychohistoryków, przedstawia typowe wzorce konceptualizacji, modele wyjaśniania i sposoby interpretacji źródeł historycznych, poglądowo demonstruje funkcjonowanie psychohistorycznej metodologii na poziomie konkretnego studium.

źródło opisu: https://wydawnictwo.us.edu.pl/?q=node/560

źródło okładki: https://wydawnictwo.us.edu.pl/?q=node/560