Zapomniany świat Sumerów

Okładka książki Zapomniany świat Sumerów Marian Bielicki
Okładka książki Zapomniany świat Sumerów
Marian Bielicki Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Rodowody Cywilizacji historia
historia
Rodowody Cywilizacji
Państwowy Instytut Wydawniczy
1996-01-01
1966-01-01
historia starożytność Bliski Wschód Mezopotamia Sumerowie asyrologia asyriologia Sumer historia starożytna kultura starożytna

Wymagająca lektura, rzeczywiście te 50+ lat od daty publikacji robi swoje. Ale w kontekście 4000 lat od czasu budowania kultury Sumerów?
PS. Piwo to napój łagodzący nerwy i jednający ludzi. Piwowarzy nie byli powoływani do wojska nawet w czasie wojny. Piwo!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka mogłaby nosić tytuł ,, Zapomniany świat mitologii Sumerów" .Ponieważ o samych Sumerach informacji tam niewiele. W tym kontekście zdecydowanie lepiej przeczytać ,,Życie codzienne w Babilonii i Asyrii". I chociaż zabrzmi to strasznie to na YouTube są świetne programy o Sumerze i ,,okolicach" , które wyczerpują temat na poziomie fascynata amatora.

Marian Bielicki nie był historykiem ani archeologiem. Nie przeszkodziło mu to jednak napisać wyczerpującej monografii historycznej – „Zapomniany świat Sumerów”. Opisuje on we wstępie, jak zainteresował się Mezopotamią, jak następnie poprosił słynnych badaczy o materiały źródłowe, które zgłębiał kilka dobrych lat i na podstawie których napisał tę właśnie publikację. Jest to wysiłek nie bez znaczenia, gdyż książka ta jest pierwszym (1966 r.) polskim popularnonaukowym kompendium wiedzy o Sumerze. To właśnie dzięki niemu historia Sumerów mogła zostać wreszcie zsumowana i przybliżona każdemu chętnemu, który się tematem zainteresował.

Pierwszy rozdział opowiada o historii archeologii regionu mezopotamskiego, opisuje historię odkrywania tych ziem, streszcza, do jakich odkryć przyczynili się poszczególni badacze, jakie postępy na przestrzeni lat poczyniono. Trudno się przez to przedrzeć, ale później jest już w miarę z górki. Opowieść jest chronologiczna. Zaczyna się od snucia rozważań na temat kultur przedsumeryjskich zajmujących ten region, zahaczając o dostępne na ten temat informacje, ale dziś już wiemy na temat tych kultur zauważalnie więcej. Szybko przechodzi do analizowania słynnych tekstów – Sumeryjskiej listy królów czy eposów o Enmerkarze, rozmaitych mitów, a także hymnów, często skupiających się na konkretnych władcach, jak również sprawozdań, i próbuje wydobyć z nich fakty historyczne z całkiem niezłą skutecznością. Przytacza wiele różnych tekstów literackich i na ich podstawie interpretuje bieg kolejnych dziejów (i tak przez cały rozdział drugi). Niekiedy opisuje zabytki, dzieła sztuki sumeryjskiej, i z nich również wyłuskuje informacje, jednak ilustracje tychże zabytków rozsiane są dość chaotycznie po książce.

Bielicki powołuje się na ustalenia różnych badaczy, na przykład przedstawiając hipotezy o pochodzeniu Sumerów – opisuje on rozwój debaty na ten temat od początku do lat 60-tych. Powołuje się na ustalenia badaczy nie tylko w tej materii, przybliża je czytelnikowi przez całą książkę. Nieco bardziej zniuansowane jest też obecne stanowisko dot. Gutejów. Datacja dot. III dynastii z Ur jest dziś nieco bardziej przesunięta w czasie. Wiele takich szczegółów pozostaje rozbieżnych z nowszymi ustaleniami. Informacje serwowane są w sposób dość suchy, nagromadzenie danych, datowań i numeracji oraz nazw znamiennych dla kultury sumeryjskiej, może być nieco przytłaczające, ale widać w pewnych momentach starania podjęte, by jednak zaciekawić. W rozdziale trzecim Bielicki omawia panteon sumeryjskich bogów, omawia najważniejsze bóstwa i związane z nimi mity, przytaczając ich fragmenty. W czwartym natomiast – o życiu codziennym Sumerów, o gospodarce, o hierarchii społecznej, o handlu i edukacji, o relacjach rodzinnych czy medycynie. Ostatni rozdział poświęcony jest prawodawstwu sumeryjskiemu.

Podsumowując, jest to synteza zgrabna i udana, która bez wątpienia była w stanie zaspokoić ciekawość kilku pokoleń studentów czy innych osób zainteresowanych tematem. Jednak książka ta powstała w latach 60-tych, a więc odzwierciedla ówczesny stan wiedzy. Badania nad Mezopotamią rozwijają się prężnie i o ile w warstwie ogólnej można oczywiście wyłapać u Bielickiego jakieś podstawowe pojęcie o rzeczywistości Sumerów, tak w warstwie szczegółowej publikacja ta, po sześćdziesięciu latach od jej tworzenia, jest już przestarzała.

Jedna z tych książek, która buduje naszą świadomość historyczną i cywilizacyjną. W starożytnej Mezopotamii był taki lud, który zaprowadzi nas daleko w nowe horyzonty myślenia i techniki. Oto Sumerowie.

Kompendium wiedzy o najstarszej udokumentowanej cywilizacji świata. Historia Sumerów jest niesamowicie intrygująca. Uświadamia potęgę ludzkiego umysłu i zapału do poprawiania otaczającej go rzeczywistości. Obowiązkowa lektura dla każdego, kto chce uchodzić za znawcę historii starożytnej. Serdecznie polecam.

Bardzo dobre podsumowanie ówczesnej wiedzy na temat Sumeru, choć wstęp skupiający się głównie na historii odkryć nie zachęca. Książka raczej dla laików i pasjonatów niż historyków. Dużym plusem są cytowane fragmenty źródeł. Współczesne książki się pisze trochę inaczej, czuć te ponad 50 lat.

***http://ratowniklektur.blogspot.com/***

Od jakiegoś czasu dużo się mówi o sumerach. Cywilizacja sumeryjska jest wdrążana w różne tematy "teorii spiskowych", przez co ich działalność staje się ciekawsza. Niemniej bardzo trudno znaleźć lekturę przybliżającą nam ciekawostki z czasów sumeryjskich. W poszukiwaniach kompendiów na ten temat zawsze natkniemy się na tę propozycję Mariana Bielickiego, jako pierwszą i zapewne kompletną. Bzdura! Po pierwsze książka jest dosyć gruba, ale nudna strasznie i pisana takim językiem, że nie idzie się skupić nad tekstem tym samym nie wiemy o czym czytamy. Autor piszę, że jego wieloletnie badania doprowadziły go gdzieś lecz nie wiadomo gdzie. Większość tekstu to pisma pozostałe po "księgach" sumeryjskich, gdzie zapisywano obyczaje, mitologie i wszelkie wierzenia sumeryjskie. Teksty te napisane są w stylistyce mocno przypominającej język z pisma świętego. Jednak treści ukazane są w ten sposób, jakby sumerowie byli bardzo zacofaną nacją. Pod koniec dopiero można wyczytać coś ciekawego na temat obyczajów sumerów po jakimś postępie cywilizacyjnym. Niemniej sumerowie ukazani są jako odpowiednicy biblijnego babilonu. Dużo czytamy o kazirodztwach i poczęciach bóstw stworzonych na podobieństwo samych sumerów. Książka może i jest jakimś materiałem dla dalszych badań, ale zmagania z nią po jakimś czasie sprawiają, że zapominamy o czym czytaliśmy, a i masa imion bogów i ważnych postaci staje się marą.

***http://ratowniklektur.blogspot.com/***

Książka jest niesamowita. Z jednej strony napisana prostym, przystępnym językiem, z drugiej strony jest pełna skrupulatnie zgromadzonej i zweryfikowanej wiedzy. Gorąco polecam wszystkim zainteresowanym tematem.

Pomimo, że książka została wydana już jakiś czas temu napisana jest przystępnym językiem. Od początku przebija w niej fascynacja Autora tym ciekawym ludem, jego historią, wierzeniami i osiągnięciami. To niezwykłe, że po tylu latach możemy poznawać tą odległą kulturę.W książce zabrakło mi spójnego zakończenia jednak mimo wszystko nie zepsuło to ogólnego, dobrego wrażenia z lektury. Godna polecenia nie tylko dla fanów starożytnych kultur.

Mitologia sumeryjska była niezwykle mistyczna, mistyczny więc był też ich świat. Chyba najlepsze źródło informacji o tej cywilizacji na gruncie polskim - bibliografia jest wyczerpująca, autor zaś w swojej pracy wykorzystuje osiągnięcia zagranicznych twórców, w tym Kramera. Dla pasjonatów.

• Starożytność
  • Starożytność

Dodaj cytat z książki Zapomniany świat Sumerów