Pięć dni w Madison City

Okładka książki Pięć dni w Madison City Erle Stanley Gardner
Okładka książki Pięć dni w Madison City
Erle Stanley Gardner Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry Seria: Klub Srebrnego Klucza kryminał, sensacja, thriller
Klub Srebrnego Klucza
The D. A. Breaks a Seal
Wydawnictwo Iskry
1970-10-01
1970-10-01
Irena Doleżal-Nowicka

Były prokurator okręgowy, major Doug Shelby, udaje się na urlop do Madison City, już w pociągu zainteresowała go pasażerka z gardenią w płaszczu, potem widzi takie ozdoby także u osób na dworcu, co to oznacza?

Ależ to sympatyczny kryminał! Trochę mnie pan Gardner zaskoczył, bo myślałam, że to kolejna książka o dokonaniach Perry’ego Mason’a. Ale w „Pięć dni w Madison City” na scenę wkracza major Doug Selby, były prokurator okręgowy, który powraca do miasta na krótki urlop przed wyjazdem na misję na Pacyfiku. Podobnie jak Mason, Doug jest oczywiście niezwykle bystry, inteligentny, czarujący, lojalny w przyjaźni, prawy i zabójczo przystojny. Nawet przeciwny go szanują.

Oczywiście jeszcze w pociągu major Shelby zahacza o sprawę, na rozwiązanie której poświęci swój krótki urlop. Ale przecież nie może zawieść przyjaciół. Stary druh, szeryf Rex Brandon, przez poczynania nowego prokuratora okręgowego może mieć poważne kłopoty, natomiast przeurocza pani adwokat, Inez Stapleton, bez pomocy Doug’a nie ma szans w starciu z cwanym wygą A. B. Carr’em, który reprezentuje stronę przeciwną w sprawie o obalenie testamentu.

Na szczęście Shelby szybciutko znajduje powiązanie między morderstwem w miejscowym hotelu a ludźmi noszącymi gardenie jako znak rozpoznawczy i w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku może udać się na front.

Pan Gardner ma bardzo charakterystyczny styl, dzięki czemu jego książki czyta się szybko (dużo dialogów),a przy okazji można odpocząć. Trzeba tylko przyzwyczaić się do scen na sali sądowej, których głównym elementem są pyskówki między adwokatami stron, które od czasu do czasu przerywa sędzia. Ale i one mają niezaprzeczalny urok. Powiedziałabym, że „Pięć dni w Madison City” to taka wersja light kryminału „noir”. Jeśli ktoś ma ochotę na urocze czytadło z zagadką kryminalną w roli głównej, niech śmiało sięga po książki Gardner’a.

• Kryminał
  • Kryminały