978-83-7782-003-2
Sławomir

2012 - specjalna publikacja z okazji Światowego Tygodnia Książki to pięć różnorodnych opowieści pięciorga wyśmienitych polskich autorów zebranych pod tytułem „2012” znalazło się w książce wydanej przez Empik z okazji Światowego Tygodnia Książki. [empik.com] Spis treści: * Jacek Dehnel - 2012 - zdarcie tytanów, * Małgorzata Kalicińska - Przypadki senatorowej K. * Rafał Kosik - Staruch *...

[empik.com]

Spis treści:
* Jacek Dehnel - 2012 - zdarcie tytanów,
* Małgorzata Kalicińska - Przypadki senatorowej K.
* Rafał Kosik - Staruch
* Zygmunt Miłoszewski - Potęga wuzetki
* Beata Pawlikowska - Złoty dysk Azteków czyli trzej geniusze, blondynka i Gołąb na końcu świata

źródło opisu: empik.com

źródło okładki: autorskie

Monika | 2012-08-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 09 sierpnia 2012

Jedna książka, pięć opowiadań, pięciu różnych autorów. Wszystkie opowiadania łączy tylko jedno - rok 2012.

Bardzo ciężko będzie mi ocenić książkę jako całość, gdyż poziom poszczególnych historii, które się na nią składają jest skrajnie różny:
Miejsce 3 - ex aequo: Beata Pawlikowska i Jacek Dehnel - po 2 gwiazdki.
Miejsce 2 - ex aequo: Małgorzata Kalicińska i Zygmunt Miłoszewski - po 5 gwiazdek.
Miejsce 1 - Rafał Kosik - 9 gwiazdek :)

Ocena całkowita, zgodnie z zasadami matematycznymi, to 5 gwiazdek. I ta uśredniona ocena jest bardzo, bardzo krzywdząca dla pana Rafała, który swoim opowiadaniem po prostu mnie zachwycił.

vandenesse -> jeszcze raz dziękuję za niespodziankę :)

Koala | 2014-04-24

Świetna.

Aryadwen | 2016-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2016

Zbiór opowiadań trafił do mnie z aukcji charytatywnej, myślałam, że taki cienki tomik przeczytam raz, dwa, więc niezwłocznie przystąpiłam do akcji. Czytanie jednak mocno się przedłużyło (głównie przez pierwsze opowiadanie, którego uparcie nie chciałam porzucić).

Jeżeli chodzi o oceny cząstkowe, prezentują się one następująco:

#1 Przypadki senatorowej K. M.Kalicińska
Opowiadanie ukazuje nowoczesny związek "dla komfortu" obu stron. Nie jest to wybitnie szczęśliwe rozwiązanie, ale też nie sprawia przykrości. Ukazano tutaj dobrze niedojrzałość emocjonalną związaną z podjęciem decyzji o wstąpieniu do takiego związku, a także o przykrych konsekwencjach. Taki typowy romans, nie mam za bardzo, czego mu zarzucić.
Ocena:6/10
"-A Ty? Kochasz Ankę?(...)
Pytanie wydało mu się nie na miejscu. Tak bezpośrednio o uczuciach? (...) To takie intymne, te słowa (...) Były jakby zarezerwowane i trzymane na jakąś ekstraokazję, jak skarb. A jeśli przeoczył tę okazję?"
"Olek, nie wiem, jak to...

Maciek | 2017-02-16

Antologia poświęcona rokowi 2012, jak każda antologia składająca się z tekstów kilku autorów, ma to do siebie, że z jednej strony mamy zdywersyfikowanie stylów - w tym przypadku także gatunków - a z drugiej strony poziom literacki także jest zróżnicowany. Najlepszym opowiadaniem popisał się Zygmunt Miłoszewski. Nie czytałem wcześniej nic tego autora i zachwycił mnie on stylem, językiem, frazą, do tego zmyślne rozwiązanie, jeśli chodzi o narrację i konstrukcję całości. Warszawa na tle przemian w ciągu kilku dekad. Ciekawie napisana rzecz, z klimatem, niby obyczajowo - społeczna, ale pojawia się również tajemnica. Zwracają uwagę trafne obserwacje odnośnie ludzi i zmieniającej się rzeczywistości. Opowiadanie prima sort. Drugim liderem tego zbioru jest Jacek Dehnel, który nie zaskoczył mnie poziomem literackim, bo znam i lubię jego twórczość i wiem, że to autor wybitny, natomiast siurpryzą była konwencja, jaką obrał, ponieważ napisał opowiadanie fantasy z bardzo licznymi nawiązaniami...

A-- | 2012-04-23

Zacząłem od końca - opowiadanie Pawlikowskiej: beznadziejnie długie (50 stron!), beznadziejnie głupie, źle skonstruowane, nudne i mało śmieszne mimo wysiłków autorki, głębia myśli charakterystyczna dla prezentowanej przez autorkę filozofii (czytaj: głębi brak, za to płytkości 'skolko ugodno'). Pomieszanie z poplątaniem, ani ładu, ani składu, ani stylu. Kolumb, Hitler, "wąż do mnie podszedł", Sherlock Holmes i Einstein. A jakby tego wszystkiego było mało, to jeszcze na końcu napisano cdn...

Dehnel - opowiadanie krótkie, dowcipne, ładnie zbudowane, przyjemnie spuentowane. Zna się ten pan na krótkiej formie. Nasi tytani - śpiący rycerze spod Giewontu - spać mogą spokojnie:)

Kalicińska zaprezentowała klasyczną współczesną obyczajówkę. Historia kompromisów, wzlotów i upadków z wieloma odniesieniami do współczesnego światka polskiej polityki i rozrywki - kto chce niech rozszyfrowuje:) Historia o ludziach, ni to dobrych ni złych i o ironii losu. Zakończenie mnie rozczarowało, równie...

chmurka | 2016-04-18

Pięć różnych opowiadań, pięciu różnych autorów i wspólny mianownik czyli rok 2012. Trudno jednoznacznie ocenić książkę. Ja osobiście mam mieszane odczucia.

Kachusek | 2012-10-06
Przeczytana: 06 października 2012

Trzy opowiadania mi się podobały, pozostałe jak dla mnie zbyt męczące.. Ogólnie - można przeczytać.

micnowa | 2015-06-30
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 30 czerwca 2015

No cóż, książeczka bardzo ciekawa, ale jak to z kompilacjami bywa bardzo nierówna. Czy naprawdę (dotyczy jednego opowiadania) nikt tego nie czyta przed wydrukowaniem?
Dehnel - dowcipnie, krótko (dla mnie zbyt krótko), mądrze i ze świetną puentą.
Kalicińska - klasyczna, przyzwoita obyczajówka niestety z kiepskim zakończeniem. Mogło być lepiej.
Kosik - klasa sam dla siebie. Po przeczytaniu trzech powieści pana Rafała to pierwsze opowiadanie i muszę stwierdzić, że jestem pod wrażeniem.
Miłoszewski - mój pierwszy kontakt z twórczością tego autora i mam wielki apetyt na więcej. Świetne.
Pawlikowska - żenada. Tak beznadziejnego i po prostu głupawego tekstu dawno nie czytałem. I muszę przyznać nie doczytałem, szkoda czasu.
Mimo to polecam, choćby ze względu na panów Kosika i Miłoszewskiego. Tylko dzięki nim siedem gwiazdek.

Olinka | 2013-08-22
Przeczytana: 22 sierpnia 2013

Przeczytałam cztery z pięciu opowiadań, bo ostatniego nie byłam w stanie przełknąć. Zupełnie mi nie pasowało nazywanie Kolumba- Krzysiem i zrobienie z niego idioty, a Hitlera Adolfikiem. Może to miało być zabawne, ale ta "zabawa" ze mną skończyła się tym, że zamknęłam książkę. Na kolejnym od końca miejscu uplasował się J.Dehnel, później M.Kalicińska, następnie R.Kosik i na pierwszym Z.Miłoszewski.
Koniec świata fascynował ludzi od zawsze, a szczególnie w 2012 roku, kiedy byliśmy karmieni apokaliptycznymi wizjami. Ta data w tych opowiadaniach oznacza koniec, a czego - przeczytajcie sami.

LadySea | 2013-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2013

Wspaniałe opowiadania:
-Zygmunt Miłoszewski"potęga wuzetki"-świetne
-Rafał kosik"staruch"-świetne
-Małgorzata Kalicińska"przypadki senatorowej k.- świetne
-Jacek Dehnel 2012-"zdarcie tytanów"- też niezłe
No i ostatnie:
-Beata Pawlikowska"złoty dysk Azteków,czyli- szkoda że znalazło się w tym zbiorze, bardzo słabe, nie dałam rady przeczytać całego; nie lubię się męczyć przy czytaniu