Córki Nipponu nie płaczą

Tłumaczenie: Jacek Jurczyński
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Powieść z Blachą". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: M
Nippons Töchter weinen nicht
978-83-7595-140-0
Japonia, beletrystyka, romans, kultura
Poetyka

Intrygująca powieść o miłości między młodym Amerykaninem a japońską studentką. Akcja toczy się w Kraju Kwitnącej Wiśni w burzliwych latach powojennych. Różnice religijne, kulturowe oraz polityczne Zachodu i Wschodu rzutują na losy bohaterów i zaskakują nieoczekiwanymi rozwiązaniami, ale "to , co jest w miłości, pozostaje(...) pozostaje na zawsze , bez końca...".

Aleksandra | 2013-03-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 21 marca 2013

Powojenna Japonia wita z „otwartymi rękoma” Amerykanów. Wśród nich znajduje się Donald Grane młody handlarz samochodami. Wkracza do tego obcego świata bez znajomości ich kultury oraz języka. By interesy szły sprawnie, zatrudnia młodych Japończyków, pełniących role jego tłumaczy. A jedną jest Yuriko.

Lakotta jest mi kompletnie nieznaną autorką. Początkowo wydawało mi się, iż trafiłam na bardzo przeciętny romans, który w jakimś stopniu umili mi wieczór. Pani Consilla bowiem przedstawia nam historię Donalda oraz Yuriko, których dzieli wszystko, a łączy jedynie miłość. Tliło się we mnie poczucie nadziei, iż jednak pokusi się o głębszą tematykę i… cóż się stało? Zaskoczyła mnie!

Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, iż mamy rok tysiąc dziewięćset pięćdziesiąty pierwszy – prawie po zawieszeniu broni. Ta wojna jednak odcisnęła głębokie piętno na ludziach i Lakotta pokazuje to. Powoli rozwijająca się wolność, sprzyja powstawaniu i szerzeniu nowych ideologii. Do Japonii dociera komunizm,...

Paulina Kwiatkowska | 2013-03-31

Zafascynowana ,,Nocną rozmową” tejże autorki postanowiłam natychmiast sięgnąć po jej kolejną pozycję pt. ,,Córki Nipponu nie płaczą”. Spodziewałam się świetnej opowieści po zakończeniu poprzedniej pozycji. Japonia to kraj, o którym czytam z przyjemnością, dlatego postanowiłam dać tej książce szansę. Gdy zauważyłam, że istnieje pozycja o takiej tematyce zapragnęłam ją przeczytać. . Niestety, tym razem lekko się zawiodłam.

Głównymi bohaterami stają się przedsiębiorca, Amerykanin i Japonka. Akcja powieści toczy się po zakończeniu się II wojny światowej. Bardzo dokładnie opisany został komunizm i różnice dzielące bohaterów, czy jednak nie do pokonania?

Dziewczyna była komunistką, mężczyzna chrześcijaninem. Bardzo zależało mu, aby kobieta zmieniła swoją wiarę, postawił jej ultimatum, które powinna spełnić. Czy jednak w imię miłości gotowa była wyrzec się swojej dotychczasowej wiary, czy Donald miał prawo oczekiwać od niej całkowitego podporządkowania się mu nawet w sprawach...

Micha71 | 2015-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2015

Książka bardzo mi się podobała. Pięknie pokazuje różnice między kulturą Wschodu i Zachodu oraz między chrześcijaństwem a wyznawcami innej wiary. Spodoba się ona napewno tym, którzy interesują się kulturą Japoni. Nie zdradzając fabuły powiem tylko tyle, że zakończenie było tak nieprzewidywalne i wzruszające, że potrzebowałam z pół godziny żeby się otrząsnąć. Mimo, że nie jest to majstersztyk, gorąco polecam.

Małgorzata Trawińska | 2014-04-21
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 31 marca 2014

Niezwykła opowieść o miłości, ambicjach i przeciwnościach, jakie napotykali główni bohaterzy. Powieść napisana lekkim piórem lecz zawierająca w sobie szczegóły przedstawianego świata i lata tamtejszych zdarzeń. Uwielbiam Japonię i literaturę z nią związaną. "Córki Nipponu nie płaczą" to kolejna pozycja, która mnie nie zawiodła i którą gorąco polecam.

Historia miłości Japonki i Amerykanina, przedsiębiorcy i córki komunisty. Powinno być ciekawie, a było strasznie naiwnie. Zupełnie nieprzystające do współczesności dialogi, zapatrywania głównych bohaterów wywoływały u mnie irytację. Przeczytałam do końca, ale z trudem! A mogła być z tego taka fajna opowieść!

mandżuria | 2011-05-23
Przeczytana: 23 maja 2011

Nie dałam rady przeczytać tej książki. Na początku miałam nadzieję, że fatalna okładka kryje w sobie jednak ciekawą treść, traktuje o zderzeniu kultur i trudnej miłości w ujęciu głębszym niż powierzchowne romansidło. Niestety, szybko okazuje się, że wbrew wielkim słowom to książka irytująco płytka, a tłumaczenie woła o pomstę do nieba - czasami w pierwszej chwili trudno zrozumieć, o co chodzi, jak gdyby tłumaczona była "na kolanie". Miałam nadzieję na przyjemną (choć zbytnich ambicji się nie spodziwałam) lekturę, ale "Córki Nipponu..." okazały się być po prostu niezjadliwe. Niestety, szkoda czasu.

justi | 2011-11-07

Książka uświadamia różnice, jakie dzielą świat japoński i amerykański. Po II wojnie politycznie byli wrogami, kulturowo pragnęli zbliżenia. Wpisana w historię opowieść o mężczyźnie i kobiecie daje bardzo ciekawą książkę.

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-06
Przeczytana: styczeń 2010

„Córki Nipponu nie płaczą” to typowe, przestarzałe romansidło. Trzeba oddać autorce, że się starała zachować realia i klimat, ale z co drugiego zdania – a całej fabuły wręcz – przebija taki brak wrażliwości i taka zaściankowość, że to aż wstyd. No, czasy były inne, ale co z tego? W związku zaś z czasami, wydawcę należy zapytać, po co w zasadzie wypuścił na rynek coś tak archaicznego. Niby styl do wyrzygania banalny a całości tak wtórna, że łatwo przewidzieć zakończenie, zatem nie powinna budzić żadnych głębszych wrażeń, ale ciekawa jestem, czy autorka nie widziała własnej niekonsekwencji i nietolerancji. Główną osią konfliktu jest chrześcijański Amerykanin, który zakochuje się ze wzajemnością w Japonce-komunistce i aby być z nią w pełni szczęśliwym, stawia warunek, aby dziewczyna przeszła na chrześcijaństwo. No co to, kurwa, za problemy ja się pytam? Kogo obchodzi, co dziewczyna wyznaje albo nie i dlaczego dla tego ograniczonego, nietolerancyjnego i prymitywnego typa to jest taki...

ewel70 | 2016-01-04
Przeczytana: 03 stycznia 2016

Niestety to moje pierwsze spotkanie z tą autorką i zarazem ostatnie.
Powieść o Donaldzie i Yuriko nijak nie zapadnie mi głęboko w pamięć. Historia miłości pomiędzy bogatym Amerykaninem i Japońską studentką. Miłość oczywiście idealna, zakazana.
Dla mnie cała powieść mdła i nudna...

alicjaa | 2012-01-13
Przeczytana: 02 lutego 2011

Romans , melodramat,lekkie i powiedzmy przyjemne . Bez zobowiązań powieść o bohaterach takich sobie . Donald główny bohater jest bez emocji , wyczucia i strachliwy i za kulturalny . Po zatem nie widzi inny, czyli ich uczuć. Narzuca swojej ukochanej sposób postępowania i życia .Zamiast wysłuchać czego naprawdę pragnie . Więc zakończenie nie jest niespodzianką.
Jedyne co jest na plus to sceneria Japonii . Tak bardzo odległy świat i kolorowy ze względu na każdy aspekt kulturowy wymaga szczególnej charakterystyki postaci i akcji .