Wakacje w RPA

Seria: Małe wielkie podróże
Wydawnictwo: National Geographic
Matacz

To seria książek o podróżach i subiektywnych doświadczeniach autorki, prezentująca świeże spojrzenie na odwiedzane przez nią kraje. Olga Morawska pokazuje miejsca ważne w jej życiu. Poza opisami przygód, są tu także informacje o kraju, miastach, historii, sławnych ludziach, smacznych potrawach oraz zabawnych, i nie tylko, nawykach mieszkańców. Jest to opowieść o kraju, w którym miałam...

Jest to opowieść o kraju, w którym miałam szczęście mieszkać przez kilka miesięcy.

Oprócz zaprezentowania subiektywnego wyboru tego, co w RPA koniecznie trzeba zobaczyć, co warto zjeść i jakie sporty uprawiać, starałam się także opowiedzieć o trudnej historii tego jakże ciekawego państwa.

Książka mówi również o tym, jakie zwierzęta wchodzą w skład tak zwanej afrykańskiej “wielkiej piątki”, gdzie można nurkować z żarłaczami białymi, a gdzie oglądać wieloryby, dlaczego pustynie są tak urzekające oraz czy w południowej Afryce można w jeden dzień zostać znawcą win.

Republika Południowej Afryki jest na wyciągnięcie ręki. Warto się odważyć i tam pojechać.

źródło opisu: www.guj.pl

źródło okładki: www.guj.pl

Pawlick | 2014-09-02
Przeczytana: 02 września 2014

Zawiodłem się. Tyle mogę powiedzieć tytułem wstępu.

Kultowa stała się już strona graficzna książki, czyli sporo zdjęć zaczerpniętych z... Wikipedii! (National Geographic, serio?) To chyba jakaś kpina. Naprawdę niezwykle ceniłem sobie Panią Olgę Morawską, ale tą pozycją niestety mnie mocno zniechęciła. Przyznaję, że o wiele przyjemniej ogląda się autorskie zdjęcia podróżniczki, które wcale nie są gorsze od tych z Wiki. Dlatego pytam "dlaczego to się stało?!"

Dobra, pomijam kwestię graficzną, bo to raczej dodatek do książki. Niestety przechodząc przez kolejne rozdziały czułem się coraz bardziej rozczarowany. Dlaczego? Ano dlatego, że książka ta ma raczej formę przewodnika. Zawiera niezwykle mało spostrzeżeń, odczuć, drobnych sytuacji, które przydarzyły się autorce. Tego czytelnik oczekuje od literatury podróżniczej. Tymczasem dostaje porcję faktów traktujących o genezie miast, o przywódcach, opisy muzeów i zabytkowych dzielnic, budynków. Sporo dat, nazwisk i historii. Tak, to...

Pawerka100 | 2018-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2018

Chyba każdy z książkoholików miał choć jeden raz w życiu taki przypadek, kiedy to kupował książkę w ciemno. W moim przypadku był to chyba najbardziej niewiadomy zakup, jaki kiedykolwiek zrobiłam. O samej autorce również wcześniej nie słyszałam. Po prostu znalazłam niezniszczoną, podróżniczą i tanią książkę w koszu w jednym z marketów. Z tego też względu nie miałam co do niej jakiś wielkich oczekiwań.

Fabuła tej książeczki (ma 160 stron) skupia się na miejscach, które autorka odwiedziła wraz z rodziną. Zostają przedstawione miejsca turystyczne w takich miastach jak Durban, czy Johanessburg oraz co znajduje się w Największym Parku Narodowym, czyli Parku Krugera. Dodatkowym plusem jest to, że przy niektórych miejscach, osobach czy wydarzeniach, o których wspomina autorka, znajduje się tzw. "Kartka z notatnika" wyjaśniająca co to lub kto to jest. Oprócz tego na takiej "kartce" mieszczą się również informacje, co w danej miejscowości jest ciekawe i odpowiednie, aby wybrać się tam...

Magnuna | 2013-05-15
Przeczytana: 15 maja 2013

Bardzo slaba pozycja jak na National Geographic. Przygod i doswiadczen autorki jak na lekarstwo, przewazaja suche fakty rodem z encyklopedii, 70% zdjec zaczerpnieto z Wikipedii... Wstyd! Zamiast kupowania ksiazki wystarczylo przejrzec kilka stron internetowych na temat tego kraju. Strata pieniedzy w moim odczuciu. Można napisac przewodnik na podobnym poziomie nie widzac RPA na oczy. Przepiekny kraj, ale sposob jego zaprezentowania w tym przypadku bardzo mnie rozczarowal. Lepiej zainwestowac w podroznicze publikacje Cejrowskiego, Kreta czy Kraski.

elfijka | 2013-04-16
Przeczytana: 15 kwietnia 2013

Wolałabym jednak, żeby w książce sygnowanej marką National Geographic było o wiele mniej zdjęć z Wikipedii!

Igabell | 2017-07-03
Przeczytana: 29 czerwca 2017

Po raz kolejny sięgnęłam po książkę pani Olgi, by dać jej szansę i niestety znów się zawiodłam. Z opisu możemy wnioskować, że będzie to historia o podróży a ciekawostki będą tylko częścią całej książki. Niestety po raz kolejny okazuje się, że jest to przewodnik i gdyby tak się go traktowało ocena byłaby wyższa, ale nie tego się spodziewałam. Jeżeli więc ktoś szuka książki podróżniczej- odradzam, jeśli zaś przewodnika-polecam.

B_ananas | 2017-05-16
Przeczytana: 16 maja 2017

Wspomnienia autorki z RPA. Ciekawie opowiedziane wrażenia z podróży do tak odległego zakątka świata. Miło poczytać o miejscu, do którego tak wiele kilometrów od Polski, odległego również kulturowo i etnicznie.

Arriane | 2017-06-28
Przeczytana: 28 czerwca 2017

3/4 książki to suche fakty, które czyta się jak podręcznik. I jeszcze te zdjęcia z Wikipedii, no błagam...

Wanilka | 2015-02-26
Przeczytana: 01 lipca 2014

Ciężko, nudno i ponuro. Jakbym czytała atlas geograficzny na zmianę z podręcznikiem do geografii.

Izabela | 2012-10-09
Przeczytana: 07 października 2012

Po pierwsze książka jest pięknie wydana, ma porządną twardą okładkę,dobrej jakości papier i interesujące zdjęcia. Zabrakło mi w niej jednak dobrej treści i przykro mi, że Olga Morawska nie podzieliła się wszystkimi swoimi spostrzeżeniami.

Dominik | 2013-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2013

Obiektywnie mówiąc... Troszkę za dużo o przyrodzie, za mało o Mundialu 2010. Drugim minusem tej książki jest za mała liczba stron. Naprawdę fajna do czytania.