USA

Seria: Świat Według Reportera
Wydawnictwo: G+J
Nemeni

Świat Według Reportera jest serią książek z zapisem podróży znanego dziennikarza, prowadzącego i reportera Wiadomości TVP1- Piotra Kraśko. "Eskimosi nauczyli mnie, jak przetrwać, gdy mróz spada do -50 stopni, przekonali, że psie zaprzęgi są wciąż lepsze od skuterów, a do połowu wielorybów potrzebna jest trampolina. W moim ulubionym barze w Teksasie na suficie wiszą setki staników, a włoska...

"Eskimosi nauczyli mnie, jak przetrwać, gdy mróz spada do -50 stopni, przekonali, że psie zaprzęgi są wciąż lepsze od skuterów, a do połowu wielorybów potrzebna jest trampolina. W moim ulubionym barze w Teksasie na suficie wiszą setki staników, a włoska mafia znalazła na Brooklynie knajpę z najlepszym widokiem na Manhattan. Zdradzę, jak przetrwać noc na cmentarzu w Tijuanie, pijąc tequilę z grabarzami, i co ukrywają tam kartele narkotykowe. A także: co przez okno w swoim domu widzi Dalajlama, jak się jeździ na snowboardzie na Saharze i dlaczego gogle potrzebne są do kolacji w czasie burzy piaskowej. Podam adres sklepu, w którym zakupy robią zakonnice gotujące dla papieża i przepis na ulubione spaghetti Mela Gibsona."

źródło opisu: Wydawnictwo G+J RBA, 2011

źródło okładki: http://guj.burdamedia.pl/

Monika | 2013-05-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 10 maja 2013

Podtrzymuję moją dotychczasową opinię o pisarstwie pana Piotra - jest bardzo, bardzo dobre. Nie podoba mi się jednak to, że drugi już raz sięgam po jego książkę, której do tej pory w rękach nie miałam, a zawiera ona wszystko to, co czytałam już wcześniej, w innej jego książce. Czuję się przez to z lekka oszukana :(

Miss_Jacobs | 2011-05-26
Przeczytana: 2011 rok

Byłam lekko zdziwiona widząc rozmiar tej mini książeczki. Przecież to miał być dziennik reportera, a nie dzienniczek ucznia. Zapakowałam jednak swój ekwipunek (kawę mrożoną oraz ciastka) i wyruszyłam w nieznane z autorem.
Pierwszy wniosek, jaki się nasunął to wybrany trochę na wyrost tytuł. Potencjalny czytelnik widząc go spodziewałby się opisu wielkiej wyprawy, najlepiej jeszcze pokonanej na motorach lub wielkim jeepem. Tymczasem „Dziennik reportera” to zbiór anegdot dot. głównie Teksasu i Nowego Orleanu. Moim zdaniem to dobrze, że autor nie chciał przedstawiać Nowego Yorku czy Los Angeles, które to miasta są obecne w każdym filmie amerykańskim. Pokazuje Amerykę dziką, nieznaną, niedostępną dla większości turystów. Dużym plusem jest przybliżenie przez autora tła historycznego, co pozwala zrozumieć mentalność Amerykanów.
Książka napisana jest niezwykle lekko, ciepło i z dużą dawką humoru. Nie raz i nie dwa szczerze się uśmiałam, zaś uśmiech w ogóle nie schodził z mojej twarzy....

jjon | 2011-05-20
Na półkach: Przeczytane, Własne
Przeczytana: 19 maja 2011

Opowieści Piotra Kraśki są reporterskimi zapiskami, które można wykorzystać do zrelacjonowania wydarzeń w Wiadomościach ;-) Pisane są lekkim, oszczędnym językiem. Czyta się je szybko i lekko. Zdecydowanie nie są to suche relacje. Są tam ciekawostki, których w wiadomościach podać nie można, zabawne momenty, trafne spostrzeżenia, opinie poznanych osób. Piotr Kraśko dzieli się z czytelnikami informacjami o swoich ulubionych miejscach.
USA - kraj, którego nie da się opisać w kilku słowach. Nie pozwalają na to różnorodność i rozległość. Biały Dom, teksańskie rancza, ogrom Gór Skalistych, natchniony Nowy Orlean - o tym można tu poczytać.
Wobec książek podróżniczych czytelnicy mają rożne oczekiwania. Książeczka ta bowiem nie trafi w gust osób, które wybierają się do USA, bo nie jest ona przewodnikiem. Nie skorzystają z niej też ci, którzy chcą dogłębnie poznać historię i kulturę Stanów Zjednoczonych, bo nie jest to encyklopedia. Książka nie nadaje się też dla purystów językowych, bo błędy...

książek: 2006
Strange_Molly | 2012-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2012

Przyznam się, że wygrałam tę książkę, bo sama pewnie bym sobie takiej nie kupiła. Myślałam, że będzie to denny, suchy przewodnik krajoznawczy. Nie, nie i jeszcze raz nie. To historia USA przedstawiona z zupełnie innej perspektywy. Są tam ciekawostki, historia, plemienne legendy. Bardzo mnie to zaciekawiło. Pan Kraśko ma niesamowicie lekkie pióro. Skończyłam ostatnią stronę i pojawiło się pytanie: „I co to już? Dlaczego nie ma czegoś jeszcze…”. Bardzo mi się podobał ten a’la reportaż z podróży.

Evik | 2012-03-13
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 12 marca 2012

Piotr Kraśko zabiera nas z sobą w podróż do USA. Lecimy rządowym samolotem, "pod skrzydłami Secret Service" - amerykańską wizę możemy dostać na jego pokładzie. W czasie lotu atrakcje zapewnione.

Po wylądowaniu zwiedzamy Biały Dom i słynny Owalny Gabinet. Mieści się tam "Resolute" - jedno z najsłynniejszych biurek. Zasiada przy nim sam prezydent. Możemy ocenić sami - czy nie za dużo tam (w Gabinecie Owalnym) beżu ;) .

Następnie wyruszamy w podróż do Teksasu - stanu, który jest większy niż Francja. Mieści się tam ranczo George'a Busha. Inne atrakcje - rodeo (wytrzymasz na byku 8 sekund?) i muzyka country zapewnione. Można także wejść do baru - lecz uwaga - niespodzianka. Niezależnie czy mamy 21, czy 90 lat kupując alkohol musimy się wylegitymować.

Z Teksasu robimy mały skok do Dakoty. Widzimy słynny pomnik Mount Rushmore, a także powstający i mający go przebić wielkością Pomnik Szalonego Konia.

Oprócz tego Piotr Kraśko zabiera nas do Nowego Orleanu (miasta zniszczonego przez...

Rewolwerowiec | 2011-05-08
Przeczytana: 08 maja 2011

Wszystko fajnie ale króciutka ta książka. :( Ledwie się człowiek zaczyna wczuwać a tu już koniec.Gdyby przy zachowaniu stylu książka była powiedzmy 4 czy 5 razy dłuższa byłoby świetnie.

Remi | 2012-01-14
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2014, Posiadam
Przeczytana: 05 stycznia 2014

Krótka przyjemna i ciekawa.Polecam.

morti | 2014-10-22
Na półkach: Przeczytane, Podróże, Posiadam
Przeczytana: 21 października 2014

Trzeba postawić sprawę jasno - to raczej książeczka, a nie książka, więc spokojnie można ją 'pochłonąć' na jeden raz. Oczywiście nie jest możliwe na niecałych stu stronach poruszyć temat całych Stanów Zjednoczonych, ale to co przeczytałam o Teksasie, Nowym Orealnie i Guantanamo było ciekawą opowieścią. Z chęcią sięgnę po inne pozycje Piotra Kraśki.

Monika | 2017-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2017

Wszystko czego oczekiwałam, szukając książki o Stanach: krótka, rzeczowa i zwracająca uwagę na CIEKAWOSTKI, których nie znajdziemy w żadnym innym przewodniku, czy relacji z podróży. W końcu zobaczyłam ten kraj z nieco innej strony, odkrywając miejsca często ignorowane przez większość. Polecam.

nika1405 | 2016-07-19
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 18 lipca 2016

Moje pierwsze spotkanie z Piotrem Kraśko i muszę przyznać, że jestem pozytywnie zaskoczona, kiedy sięgnęłam po tę książkę interesował mnie głównie temat a dopiero potem autor.
Szkoda tylko, że książka jest taka krótka. To jej największy minus. Co do samej treści bardzo spodobał mi się obraz Texasu oraz sposób w jaki został przedstawiony wątek posiadania broni w USA, wraz z przytoczonymi cytatami. Kiedyś byłam zdecydowanie przeciwko tak łatwemu dostępowi do broni w USA ale teraz stwierdzam, że trzeba na to spojrzeć też z innej strony i tę właśnie stronę Pan Kraśko mi pokazał. Bardzo lubię oglądać ddtvn z Panem Karaśko, uwielbiam wręcz jego sposób mówienia oraz podziwiam za naprawdę ogromną wiedzę bo jest naprawdę oczytany. Polecam.