Osiem twarzy mistrza Foltyna

literatura piękna
Kazik

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Voudini | 2018-07-30

Wiele opowieści poświęcono immanentnemu tragizmowi żywota artysty; mało kto zastanawia się jednak nad kłopotliwym położeniem człowieka, który artystą nie jest, ale uparcie odmawia przyjęcia tego faktu do wiadomości.
Ten właśnie szczególny przypadek ludzkiej tragedii ilustruje Beda Foltyn, samozwańczy kompozytor opętany manią stworzenia opery o biblijnej Judycie i pochłonięty bez reszty przez koncepcje Nietzschego. Ten ostatni element, pospołu z momentem powstania powieści (1938), czyni zresztą z „Ośmiu twarzy” przemyślnie zawoalowaną groźbę.
Skoro moralność niewolnicza nie ma do Foltyna zastosowania, zmierza on do celu po trupach, traktując swobodnie nie tylko drobnomieszczańską obyczajowość, ale i własność intelektualną. Przedni zmysł satyryczny Čapka rysuje bogaty portret ludzkich ułomności, a dzięki pomysłowej konstrukcji powieści nie tylko patrzymy na bohatera różnymi oczami, ale i zapoznajemy się z różnorodną galerią tychże oczu właścicieli.
A jednak nie sposób odłożyć tej...

Chudi_X | 2015-05-01
Przeczytana: 30 kwietnia 2015

Fikcyjna biografia tytułowego Foltyna, składająca się z opowieści osób, które miały okazję spotkać go na swojej drodze. Książka o tym, jak łatwo zatracić się w obsesjach i jak może się to skończyć. Lekkie czytadło na jeden wieczór, sprawnie skonstruowane.

Kazik | 2012-04-09
Na półkach: Przeczytane, Czeska
Przeczytana: 08 kwietnia 2012

Osiem relacji. Osoby, które autor prosi o zwierzenie, dzieli niemal wszystko - zawód, wiek, podejście do życia. Sędzia okręgowy z widokami na poezję w latach szkolnych, szorstki doktor z wykształceniem chemicznym, gospodyni domowa z bogatej rodziny mieszczańskiej, inteligentny i wykształcony pracownik opery, sędziwy profesor muzyki... Łączy ich jedno - mieli swego czasu to szczęście (mówiąc "szczęście", mam na myśli "potworna złośliwość losu") spotkać tytułowego mistrza Foltyna, człowieka opętanego wizją stworzenia opery pt. "Judyta".

Przez kolejne relacje (uszeregowane wg spotkań z bohaterem, zaczynając od jego lat szkolnych) oraz dwie notatki autora czytelnik stopniowo obserwuje losy tytułowego bohatera i tworzy sobie jego obraz. Choć mniej-więcej po trzeciej relacji klaruje nam się już pogląd na Foltyna, nie chcę niczego o jego charakterze zdradzać, by nie psuć czytelnikom zabawy.

Czapek jest zaprawionym pisarzem i to od razu widać. Bez problemu tworzy wiarygodne postacie,...