Śmiech na trudne czasy: humor i satyra niezależna w stanie wojennym i w latach następnych (13 XII 1981 - 31 XII 1989)

Okładka książki Śmiech na trudne czasy: humor i satyra niezależna w stanie wojennym i w latach następnych (13 XII 1981 - 31 XII 1989) Wojciech Polak
Okładka książki Śmiech na trudne czasy: humor i satyra niezależna w stanie wojennym i w latach następnych (13 XII 1981 - 31 XII 1989)
Wojciech Polak Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Finna satyra
648 str. 10 godz. 48 min.
Kategoria:
satyra
Wydawnictwo:
Oficyna Wydawnicza Finna
Data wydania:
2007-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2007-01-01
Liczba stron:
648
Czas czytania
10 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788389929877
Średnia ocen

9,0 9,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Najmłodsi bohaterowie. Historia polskich dzieci X-XXI w. Opowieści o walce i cierpieniu Michał Damazyn, Sylwia Galij-Skarbińska, Wojciech Polak
Ocena 1,0
Najmłodsi boha... Michał Damazyn, Syl...
Okładka książki Tyrania postępu Paweł Bortkiewicz, Waldemar Chrostowski, Patryk Jaki, Ryszard Kantor, Janusz Królikowski, Jerzy Kruszelnicki, Grzegorz Kucharczyk, Piotr Łuczak, Jakub Maciejewski, Wiesław Mering, Aleksander Nalaskowski, Andrzej Nowak (historyk), Dariusz Oko, Wojciech Polak, Wojciech Roszkowski, Leszek Sosnowski, Zbigniew Stawrowski
Ocena 7,1
Tyrania postępu Paweł Bortkiewicz,&...
Okładka książki Polska. Dwanaście wieków Adam Bujak, Wojciech Polak
Ocena 10,0
Polska. Dwanaś... Adam Bujak, Wojciec...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
9,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
713
694

Na półkach:

„Absurdalność daje się wyrazić tylko za pomocą humoru”.

Książka Wojciecha Polaka „Śmiech na trudne czasy” to trochę nietypowa pozycja na naszym rodzinnym rynku wydawniczym Dotyka rzeczy niezwykle ważnych zarówno dla naszego społeczeństwa, naszej narodowej świadomości i naszej historii. Wpisana jest w dramat pokolenia naszych rodziców i wiele osobistych ludzkich tragedii tamtego czasu.

13 grudnia 1981 roku z telewizyjnego wystąpienia ówczesnej głowy państwa i pierwszego sekretarza PZPR gen. Wojciecha Jaruzelskiego cała Polska dowiedziała się o wprowadzeniu stanu wojennego. Po raz kolejny elity rządzące udowodniły, iż przepaść jaka dzieli je od własnego społeczeństwa jest nie do pokonania, zaś wszelkie, nawet najdrobniejsze ustępstwa na drodze do demokratyzacji życia politycznego są nie do zaakceptowania. Jak często jednak bywało w naszej (i nie tylko naszej) historii, raz pobudzonego pragnienia wolności nie da się ugasić. Pomimo tego iż ówczesny aparat państwowy PRL dysponował wielotysięczną armią, niezwykle rozbudowanym aparatem policyjnym i partyjnym, służbami specjalnymi, propagandową machiną i wieloma innymi instrumentami sprawowania władzy, Polacy na wiele sposobów podejmowali walkę ze znienawidzonym skostniałym systemem. Jednym z jej przejawów była satyra polityczna i humor będąca tematem niniejszej książki.

Należę do pokolenia które sam stan wojenny i tragizm tamtych lat (również późniejszych) pomięta raczej mgliście, szerzej znamy go z opowieści naszych rodziców, starszych krewnych, dziadków. Uderzył mnie więc rozmiar, oraz bogactwo form i treści przedstawianych satyrycznych materiałów, piętnujące warunki życie w zniewolonej komunistycznej Polsce. Ze względu na łatwość przekazu była ona obecna niemal we wszystkich przejawach aktywności społecznej, politycznej, obyczajowej, religijnej, ekonomicznej i artystycznej. Stanowiła niejako psychologiczną odskocznię i sposób odreagowania trudów powojennej egzystencji, piętrzących się problemów i obłudnej, nachalnej rządowej propagandy sukcesu.

Publikacja ta stanowi unikalną próbę zabranie w całość i zachowania w pamięci tego niezwykłego dorobku.

Znajdziemy tu min: satyryczne teksty, rysunki, piosenki, grafiki, kartki pocztowe, znaczki, przerobione banknoty, dowcipy polityczne, hasła wypisywane na transparentach i murach, dokumenty i rozporządzenia piętnujące absurdy PRL-u, plakaty, zdjęcia, urzędowe decyzje i wiele innych przejawów społecznego oporu.

Oprócz znanych wszystkich polskich satyryków jak np.: Jan Pietrzak, Zenon Laskowik, Jacek Fedorowicz, Krzysztof Piaseczki, Zbigniew Jujka, Andrzej Krauze, znajdziemy tu wiele materiałów które z oczywistych względów konspiracyjnych nie zostały nigdy podpisane i autorów których nigdy już zapewne nie poznamy. Wszystkie one jednak wniosły ogromny wkład w walkę z totalitarnym systemem i jego instytucjami, w podtrzymywaniu na duchu tłamszonego przez lata narodu, kształtowaniu jego świadomości i patriotyzmu.

Uważam iż wielki szacunek należy się autorowi tej książki Wojciechowi Pawlakowi za podjęcie iście tytanicznej pracy z zebraniu wszystkiego z jedna spójną, podzieloną tematycznie całość.

Na uwagę zasługuje również i to trzeba podkreślić wydanie tej publikacji, dobry papier, duży format i porządna twarda oprawa, tym ważniejsza iż książka ma sporą wagę i objętość.

Całość zaopatrzona jest w rzeczowo i zrozumiale napisany wstęp, przybliżający nam całość tego unikatowego zjawiska, wpływu jaki posiadał, oraz szeroki kontekst i tło polityczno – społeczne tamtego okresu.

Książkę tą polecam wszystkim interesującym się naszą historia najnowszą, ze szczególnym uwzględnieniem okresy stanu wojennego i znaczenia jakie miał dla nas wszystkich, oraz tym którzy chcieli by przyjrzeć się walce polskiego społeczeństwa z totalitarnym systemem w jej różnych przejawach.

„Absurdalność daje się wyrazić tylko za pomocą humoru”.

Książka Wojciecha Polaka „Śmiech na trudne czasy” to trochę nietypowa pozycja na naszym rodzinnym rynku wydawniczym Dotyka rzeczy niezwykle ważnych zarówno dla naszego społeczeństwa, naszej narodowej świadomości i naszej historii. Wpisana jest w dramat pokolenia naszych rodziców i wiele osobistych ludzkich tragedii...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    3
  • Przeczytane
    1
  • Karykatura, grafika, malarstwo, animacja
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także