Allegro - kampania grudzień kat. fantastyka

Sekera a skála, meč a žár

Tłumaczenie: Pavel Weigel
Cykl: Opowieści z meekhańskiego pogranicza (tom 1)
Wydawnictwo: Laser
Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Północ - Południe
9788071933427
czeski
Andman

Meekhánská Říše zahrnuje mnoho národů, ale má i mnoho nepřátel. Naštěstí však i Horskou stráž, která na Severu v boji s nepřáteli dokáže téměř nemožné. Ovšem dodržování neobvyklých kmenových tradic Yatecha z jižního kmene Issarů vede k tragédii… * Robert M. Wegner dokázal vytvořit originální magický svět fantasy i napínavé akční scény tak, že za jednu z povídek obdržel prestižní cenu Janusze A. Zajdla. Vzbudil však nadšení nejen mezi literárními kritiky, ale především mezi polskými čtenáři, kteří ho neváhali přirovnat k nejúspěšnějším tvůrcům moderní fantasy – Stevenu Eriksonovi a Joeu Abercrombiemu. Mimořádný úspěch povídkového souboru na polské scéně se samozřejmě neobešel bez pokračování, druhý svazek série Východ – Západ vyšel o rok později a je chystán i v českém překladu.

Villiana | 2016-05-28
Przeczytana: 28 maja 2016

Bardzo interesująca lektura. Wciągnęłam się od samego początku w świat Meekhanu, później były lepsze i gorsze momenty, ale sumarycznie uważam, że naprawdę warto było zapoznać się z tą książką.

Początek był genialny, działo się dużo i na ostro, autor przedstawia świat Górskiej Straży, egzystującej na północy Meekhanu, to co robią, w jakim świecie żyją i z czym muszą się mierzyć, jest silna magia, dziwne wydarzenia, autor nie stroni też od brutalności i historii, które mogą naprawdę zadziwić, zwłaszcza dotyczących działań Shadoree. Ogromnie polubiłam Górską Straż i Porucznika – rudzielca Kennetha. Dalej opowiadania Varhenna trochę mnie uśpiły. Później znów było więcej akcji, ale mam uczucie, że brak w tej książce jakiegoś głównego wątku, że jest po prostu wybranymi opowieściami z Meekhanu i póki co, po przeczytaniu Północy, nie wiem, dokąd zmierza akcja.

Kiedy w drugiej części książki autor przeskakuje na południe - całkiem inni bohaterowie i całkiem inna historia - myślałam sobie...

Karol | 2015-10-12
Przeczytana: 12 października 2015

"Północ-Południe" wzięło mnie trochę z zaskoczenia. Pomimo swojej wysokiej oceny w serwisie LC, napotkałem również mniej pochlebne opinie na temat tej książki, więc podchodziłem do niej trochę jak pies do jeża. Jak się okazało zupełnie niepotrzebnie. Wszystkie wątpliwości już od pierwszych kartek znikają razem z pojawieniem się Górskiej Straży. Kompania ta na swojej drodze w służbie Imperium napotyka na przeróżne przeciwności losu od zbójeckich band, poprzez upiory aż do ich najpotężniejszego wroga czyli wewnętrznej polityki cesarstwa. Bo polityka odgrywa na północy znaczącą rolę, te wszystkie zakulisowe szepty czy knucia różnych postaci odciskają swoje piętno na kompanii Kennetha. Nie brakuje w tej części akcji, całość potrafi mocno przyciągnąć czytelnika. Toteż byłem trochę zawiedziony gdy w połowie książki okazało się że historia przenosi nas na południe. Rozczarowanie nie trwało jednak długo, ponieważ druga część "Opowieści..." jest jeszcze lepsza. Bo o ile Północy...

Juanhijuan | 2016-08-30
Przeczytana: styczeń 2016

Tym razem zanurzamy się w świecie przedstawionym przez Roberta M. Wegnera w książce „Opowieści z Meekhańskiego Pogranicza”. Przez wielu określanego mianem zbawiciela polskiej fantastyki, przez innych kolejnym pisarzyną, natomiast ja znajduje się gdzieś pośrodku. Z jednej strony doceniam kunszt opowiedzianych historii, z drugiej brakuje im czegoś co powoduje, że człowiek wciąż odczuwa niedosyt po zakończeniu książki. Akcja dzieję się jak sam tytuł wskazuje na dwóch pograniczach imperium meekhańskiego.

Północ. Mróz, śnieg, góry – trzy słowa wystarczające by opisać krajobraz. Twardzi, nieustępliwi, nieustraszeni – trzy słowa wystarczające do opisania oddziału Górskiej Straży patrolującej pogranicze.

Południe. Piach, upał i oni – wojownicy bez twarzy z plemienia Issaram. Śmierć jest ich jedynym sprzymierzeńcem.

Tak wyglądają dwa bieguny Meekhanu. Krajobraz całkowicie zróżnicowany, ludzie całkowicie inni, a gdzieś tam pośrodku ja. Podróż w jaką zaprosił mnie Robert M. Wegner...

Heisenberg | 2017-06-24

Na zapoznanie się z „Opowieściami z meekhańskiego pogranicza” Roberta Wegnera ostrzyłem sobie zęby od dłuższego czasu; biorąc pod uwagę masę znakomitych opinii na LC musiałem to przeczytać. Niedawna lektura pierwszej odsłony „Pana Lodowego Ogrodu” Jarosława Grzędowicza jeszcze podsyciła ten plan, udowadniając że polskie fantasy ma się świetnie. Teraz jestem świeżo po lekturze tomu „Północ - Południe”, i dołączam się do pochlebnych opinii, z takim jednym małym ‘ale’.
Owo ‘ale’ bierze się stąd, że jak dla mnie, to pomiędzy częściami ‘Północ’ i ‘Południe’ jest przepaść.
‘Północ’ jest wyśmienita, pełna akcji i pełna magii; tutaj cały czas coś się dzieje. Niestety, tego samego nie mogę powiedzieć o ‘Południu’, które jest zbytnio przegadane. Tak na dobrą sprawę jedynym jaśniejszym punktem tej części jest ostania opowieść, czyli ‘Zabij moje wspomnienia”, którą spokojnie można postawić w szeregu z ‘Północą’ jeśli chodzi o jakość.
Tak czy inaczej to moje małe ‘ale’ absolutnie nie zmienia...

Dorota | 2018-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2018

Książkę skończyłam czytać dzisiaj rano i w sumie nadal nie wiem co mam o niej napisać i jak ją ocenić.
Książka podzielona jest na dwie części. Pierwsza przybliża Nam Północ Meekhanu oraz broniącą granic Górską Straż. Opowieść o Górskiej Straży prowadzona jest z perspektywy Kennetha, porucznika i dowódcy Szóstej Kompanii Szóstego Pułku.
Południe to już zupełnie inna historia. Jej głównym bohaterem jest Yatech, wojownik ludu Issaram.
Dwóch bohaterów oraz dwie krainy zasadniczo się od siebie różnią. Kenneth jest honorowy, sprawiedliwy i odważny. Czytając opowieści z Północy dowiadujemy się wiele o intrygach panujących w Meekhanie oraz o polityce prowadzonej przez Cesarza.
Yatech jest wojowniczy, nieustraszony i dumny. Opowieści z Południa są przesycone magią i nastrojem tajemniczości. I to właśnie ta część podobała mi się chyba bardziej.
Dużym plusem tej książki są bohaterowie. W każdej z opowieści możemy spotkać bohatera, który w jakiś sposób się wyróżnia. Nie są to tylko...

vandenesse | 2013-11-07
Na półkach: Przeczytane, 2013, E-booki
Przeczytana: 06 listopada 2013

Czytało się rewelacyjnie. Opowiadania tworzą dwie części. Z jednej strony mamy zimną Północ, straż górską, imponujące opisy bitew, politykę. Z drugiej gorące Południe - Lud Issaram, czyli ludzie pustyni, surowi, głęboko religijni, mamy też gorące uczucie oraz dużo dziwnych i tajemniczych zjawisk. To oczywiście uproszczony podział - świat stworzony przez Wagnera jest bardzo rozbudowany, z wieloma szczegółami, pełen zależności, bogatej tradycji.
Nie potrafię wskazać, które opowiadanie podobało mi się najbardziej - wszystkie były rewelacyjne, trzymające w napięciu.
Drugi tom obowiązkowo do zdobycia.

Maciek | 2018-09-03
Przeczytana: 03 września 2018

Panie Wegner raczej nie zostaniemy przyjaciółmi.

Chociaż doceniam kunszt opowiadań zawartych w "Opowieściach ..." nie zostałem fanem Roberta M. Wegnera.

Dlaczego?

Ponieważ dla mnie to zbyt patetyczne, zbyt na serio. Czytam fantasy głównie dla rozrywki, a nie mogę powiedzieć, że po tych opowiadaniach poczułem się rozerwany, że mam ochotę na więcej - przeciwnie, jestem znudzony i zmęczony.

Nie ma tu poczucia humoru i lekkości Sapkowskiego, nie ma tu intryg Martina, nie ma bohaterów, na których by mi zależało (większości życzyłem rychłej i bolesnej śmierci bo byli płascy i irytujący), jest nuda i sztampa, do tego akcja jest przegadana, rwana i niespójna, dość często łapałem się na tym, że odpływałem myślami gdzieś hen, daleko, a gdy już udało mi się ocknąc i zadwałem sobie pytanie po co się tak męczę czytając "Opowieści ..." nie potrafiłem sobie odpowiedzieć, do tego opowiadania zaczęły mi się zlewać w jedno (w ogóle książak wiele by zsykała gdyby była powieścią, jakby...

książek: 2095
Wojciech Gołębiewski | 2015-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2015

Robert M. WEGNER - "Wszyscy jesteśmy Meekhańczykami"
opowiadanie ze świata Meekhanu

Ze względu na częste pojawianie się tego tytułu na przeglądarce LC, kupiłem na Publio to-to, liczące 166 stron, a więc prawdopodobnie stanowiące jakiś fragment serii pod powyższym tytułem, który pozwala jednakże na wyrobienie sobie opinii o całości. Powiem krótko: o wszystkim decyduje prawo popytu i podaży, nie można więc naśmiewać się z przedsięwzięć przynoszących zysk.

Można natomiast wskazać produkcje ogłupiające, nie przynoszące żadnych obiektywnych wartości. Są one ukierunkowane na młodego, niewybrednego odbiorcę o niskim IQ bądż na niewykształcone kobiety. Gama jest szeroka: od najwyższych tonów tj co najmniej 70 % produktów Hollywoodu, poprzez Harlequiny z "wyginającą się w łuk" czy magazyny kobiece, których czytelniczki zostały szyderczo ...

enedtil | 2011-01-18
Przeczytana: 05 stycznia 2011

Po "Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Północ - Południe", autorstw polskiego autora Roberta M. Wegnera, sięgnęłam zachęcona kilkoma recenzjami, w których książka ta, była nad wyraz chwalona. Chociaż Wegner publikował już swoje opowiadania na łamach magazynu "Science Fiction", z jego twórczością zapoznałam się dopiero teraz, właśnie podczas lektury jego debiut książkowego. Chciałam przekonać się osobiście, czy wszystkie te pochwały i entuzjastyczne wypowiedzi na temat tej pozycji są uzasadnione.

"Opowieści …" zostały podzielone na dwie części – "Północ" i "Południe". Pierwsza część zawiera 4 opowiadania, w których poznajemy porucznika Szóstej Kompanii Górskiej Straży - Kennetha-lyw-Darawyta oraz jego żołnierzy. Wraz z nimi przemierzamy bezkresne i monumentalne góry Ansar Kirreh, pełne niezdobytych szczytów, zdradliwych lodowców i niebezpiecznych szlaków. Stajemy twarzą w twarz z wrogami Imperium i przelewamy za nie krew swoją i nieprzyjaciół. Słuchamy opowieści o heroicznej...

pietruszka | 2016-02-22
Przeczytana: 2013 rok

Bałem się, naprawdę myślałem iż jest to podróbka Sagi Ognia i Lodu Martina. I po części jest, ale jaka !!! Cudze chwalcie swego nie znacie.
Dla fanów Fantasy to lektura obowiązkowa. Klimatem coś między światem Sapkowskiego a Martina. Recenzję pisze w 2016 po przeczytaniu już trzech z czterech tomów, z których każdy był lepszy, i czwarty spotkał zaszczyt największy. Przez ostatnich kilka lat początek urlopu zaczynałem od piw..:)i sagi Martina, cóż w tym roku będzie to piw..:) i POLAK WEGNER!