Prostki 1656

Prostki 1656
bitwy, wojna, Szwedzi, potop
historia
Getos

Omówienie jednej z najbardziej znanych bitew potopu szwedzkiego, w której wojska hetmana polnego litewskiego Wincentego Gosiewskiego pokonały siły brandenbursko-szwedzkie dowodzone przez generała Gustawa Wrangla i księcia Bogusława Radziwiłła.

źródło opisu: www.bellona.pl

źródło okładki: www.bellona.pl

awesta | 2018-09-09
Przeczytana: 09 września 2018

Solidna praca, z mocną podbudową źródłową, stąd bardziej to praca naukowa. Na plus informacje o najeździe tatarskim na Prusy z niuansami o zniszczeniach ordy czy taż nieszczęśnikach wziętych w jasyr i ich dalszych losach.

książek: 2076
Getos | 2016-10-18
Przeczytana: 16 października 2016

Jedna z bardziej znanych bitew związanych z potopem szwedzkim, znana bo zwycięska. W bitwie tej, stoczonej w Prusach Książęcych siły hetmana polnego litewskiego Gosiewskiego połączone z Tatarami Subchana Gazi aga, trzymanymi w ryzach przez pułkownika Wojniłłowicza pokonały siły szwedzko-brandenburskie na czele z von Waldeckiem i Bogusławem Radziwiłłem. Polacy mieli dwukrotną przewagę (4.000 żołnierzy kontra 8.000), dodatkowo uderzyli w dogodnym momencie tj. opuszczania obozu przez Brnadenburczyków i przeprawiania się przez most na drugi brzeg rzeki i to przesądziło o zwycięstwie. Autor sprawnie opisuje sytuację w Prusach Książęcych, politykę Fryderyka Wilhelma, bitwę pod Prostkami, sporo miejsca poświęca też kwestii pojmania Bogusława Radziwiłła i pustoszeniu terenów przez Tatarów. Na koniec raczy nas opisem przegranej bitwy pod Filipowem, gdzie układ sił nie był już dla nas korzystny. Autor ciekawie ocenia Gosiewskiego i waliduje ten sukces. Mówi, że bitwa mimo tego iż była...

książek: 1900
Marcin | 2018-11-01