Prostki 1656

Okładka książki Prostki 1656 Sławomir Augusiewicz
Okładka książki Prostki 1656
Sławomir Augusiewicz Wydawnictwo: Bellona Seria: Historyczne Bitwy historia
216 str. 3 godz. 36 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Historyczne Bitwy
Tytuł oryginału:
Prostki 1656
Wydawnictwo:
Bellona
Data wydania:
2001-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2001-01-01
Liczba stron:
216
Czas czytania
3 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
8311093237
Tagi:
wojskowość staropolska potop szwedzki
Średnia ocen

7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Bitwa pod Mątwami 1666. Historia i pamięć Sławomir Augusiewicz, Zbigniew Hundert, Andrzej Korytko, Tomasz Łaszkiewicz, Mirosław Nagielski
Ocena 6,0
Bitwa pod Mątw... Sławomir Augusiewic...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
20 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
854
136

Na półkach: , , ,

Temat może wydawać się interesujący zwłaszcza dla czytelników Potopu Sienkiewicza.Publikacja jest rzeczowa,wypełniona faktami, ale autor niestety ma ciężkie pióro i pozycja jest zwyczajnie nudna.

Temat może wydawać się interesujący zwłaszcza dla czytelników Potopu Sienkiewicza.Publikacja jest rzeczowa,wypełniona faktami, ale autor niestety ma ciężkie pióro i pozycja jest zwyczajnie nudna.

Pokaż mimo to

avatar
316
24

Na półkach: ,

Solidna praca, z mocną podbudową źródłową, stąd bardziej to praca naukowa. Na plus informacje o najeździe tatarskim na Prusy z niuansami o zniszczeniach ordy czy taż nieszczęśnikach wziętych w jasyr i ich dalszych losach.

Solidna praca, z mocną podbudową źródłową, stąd bardziej to praca naukowa. Na plus informacje o najeździe tatarskim na Prusy z niuansami o zniszczeniach ordy czy taż nieszczęśnikach wziętych w jasyr i ich dalszych losach.

Pokaż mimo to

avatar
550
339

Na półkach: , , , ,

Jedna z bardziej znanych bitew związanych z potopem szwedzkim, znana bo zwycięska. W bitwie tej, stoczonej w Prusach Książęcych siły hetmana polnego litewskiego Gosiewskiego połączone z Tatarami Subchana Gazi aga, trzymanymi w ryzach przez pułkownika Wojniłłowicza pokonały siły szwedzko-brandenburskie na czele z von Waldeckiem i Bogusławem Radziwiłłem. Polacy mieli dwukrotną przewagę (4.000 żołnierzy kontra 8.000),dodatkowo uderzyli w dogodnym momencie tj. opuszczania obozu przez Brnadenburczyków i przeprawiania się przez most na drugi brzeg rzeki i to przesądziło o zwycięstwie. Autor sprawnie opisuje sytuację w Prusach Książęcych, politykę Fryderyka Wilhelma, bitwę pod Prostkami, sporo miejsca poświęca też kwestii pojmania Bogusława Radziwiłła i pustoszeniu terenów przez Tatarów. Na koniec raczy nas opisem przegranej bitwy pod Filipowem, gdzie układ sił nie był już dla nas korzystny. Autor ciekawie ocenia Gosiewskiego i waliduje ten sukces. Mówi, że bitwa mimo tego iż była zwycięska, pokazała jednak Gosiewskiego jako średniego dowódcę (atak był przeprowadzony w dogodnym dla niego momencie na skutek błędu von Waldecka, więc Gosiewski mógł to lepiej wykorzystać z punktu widzenia taktycznego). Z kolei docenia to zwycięstwo z punktu widzenia operacyjnego. Pisze, że głównym celem operacji było wsparcie rozruchów na Żmudzi, więc nie ma co zarzucać Gosiewskiemu, że nie pchał się dalej w kierunku Królewca żeby zmusić elektora do odejścia od Szwedów, szczególnie że w Prusach wciąż stacjonowały silne korpusy szwedzko-brandenburskie, które mogły odciąć siły Gosiewskiego od Polski/Litwy. Książka jak na serię BH charakteryzuje się dużą koncentracją na głównym temacie i to jak na tą serię ją wyróżnia, bo niekiedy główny temat to tylko dodatek do pracy, która powinna mieć inny tytuł. Treść jest wciągająca, narracja ciekawa. Solidna pozycja. Jedyny mankament to mapy, czasem niewystarczające, za mało szczegółowe.

Jedna z bardziej znanych bitew związanych z potopem szwedzkim, znana bo zwycięska. W bitwie tej, stoczonej w Prusach Książęcych siły hetmana polnego litewskiego Gosiewskiego połączone z Tatarami Subchana Gazi aga, trzymanymi w ryzach przez pułkownika Wojniłłowicza pokonały siły szwedzko-brandenburskie na czele z von Waldeckiem i Bogusławem Radziwiłłem. Polacy mieli...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    27
  • Przeczytane
    24
  • Posiadam
    11
  • Chcę w prezencie
    2
  • Ulubione
    2
  • Historyczne Bitwy
    2
  • Historia,Militaria
    1
  • Historia
    1
  • Historyczne bitwy
    1
  • XVII wiek
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Prostki 1656


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne