Okładka książki Wysoki umysł w dolnych rzeczach zawikłany. Antologia polskiej poezji metafizycznej epoki baroku: od Mikołaja Sępa-Szarzyńskiego do Stanisława Herakliusza Lubomirskiego Krzysztof Mrowcewicz, praca zbiorowa
Krzysztof Mrowcewiczpraca zbiorowa Wydawnictwo: Instytut Badań Literackich PAN poezja
poezja
Instytut Badań Literackich PAN
2010-01-01
2010-01-01
barok poezja Sęp-Szarzyński

W gruncie rzeczy jest to antologia polskiej poezji religijnej epoki baroku, gdyż czegoś takiego jak "poezja metafizyczna" u nas nie było.

Na półkach: , , , , , ,

Niedoskonałość człowieka. Ciało siedliskiem grzechu. Kuszenie przez siły nieczyste. Tęsknota do Boga. Wewnętrzne rozdarcie. Tak można by pokrótce scharakteryzować tematykę polskiej barokowej poezji metafizycznej. Tematy to niebanalne, być może dlatego odbiór tej poezji nie jest łatwy i przyjemny. Niepodzielnie panuje tu pesymizm i poczucie marności. Jeśli komuś odpowiada ta problematyka, to być może znajdzie tu coś dla siebie.

Oprócz wierszy Naborowskiego i Morsztynów w zbiorze znajdują się też utwory mniej znanych autorów, np. Aleksandra Teodora Lackiego, Olbrychta Karmanowskiego i innych, do tego garść wierszy anonimowych. Siłą rzeczy utwory prezentują nierówny poziom artystyczny, należą do różnych gatunków, różnią się stylistyką i sposobem ujęcia danego tematu. Trzeba jednak stwierdzić, że w gruncie rzeczy chodzi o to samo. O vanitas.

Zaletą wydania jest świetny wstęp opracowany przez Mroczkowskiego. Zachęcam do zapoznania się z nim.

Bardzo pomocna, i inteligentnie napisana książka. Polecam wszystkim studiującym filologię polską.

• Antologie, zbiory, tomiki
  • Pożyczki
  • FORMA: Poezja
  • Przeczytane częściowo - chcę dokończyć
  • XVII wiek
  • Przeczytane w wyborze i/lub we fragmentach