Macierzyństwo non-fiction. Relacja z przewrotu domowego

Okładka książki Macierzyństwo non-fiction. Relacja z przewrotu domowego
Joanna Woźniczko-Czeczott Wydawnictwo: Czarne Seria: Bez Fikcji O... biografia, autobiografia, pamiętnik
200 str. 3 godz. 20 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Seria:
Bez Fikcji O...
Wydawnictwo:
Czarne
Data wydania:
2012-05-23
Data 1. wyd. pol.:
2012-05-23
Liczba stron:
200
Czas czytania
3 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375363753
Tagi:
macierzyństwo bez fikcji o
Średnia ocen

                7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Odwaga jest kobietą Joanna Cieśla, Iza Klementowska, Iza Michalewicz, Joanna Podgórska, Renata Radłowska, Kamila Sypniewska, Marta Szarejko, Sylwia Szwed, Anna Wiatr, Ewa Winnicka, Joanna Wojciechowska, Ewa Wołkanowska, Joanna Woźniczko-Czeczott
Ocena 7,1
Odwaga jest ko... Joanna Cieśla, Iza ...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Odczarować macierzyństwo



1386 159 87

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
504 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
719
114

Na półkach:

Co oznacza „przewrót domowy” po narodzinach dziecka? Innej odpowiedzi na to pytanie matka, która ma to już za sobą, innej – kobieta w ciąży z gazetą przeznaczoną dla przyszłych mam w ręce. Dlaczego? Nie tylko dlatego, że póki sami czegoś nie doświadczymy, niewiele o tym wiemy. Głównie dlatego, że w naszej kulturze tkwi silnie zakorzeniona lukrowana wizja macierzyństwa, której nie wolno negować. Stawić jej czoło postanowiła Joanna Woźniczko-Czeczott – matka, która o trudach „przewrotu domowego” pisała najpierw na swoim blogu, a później w książce „Macierzyństwo non-fiction”.

Kiedy spotykamy świeżo upieczoną mamę natychmiast pytamy jak miewa się dziecko, co już potrafi, ile je i sypia. O matce pomyślimy jedynie przez moment, kiedy ocenimy w myślach jej figurę (oj kiepściutko, chyba nigdy nie wróci do dawnej formy…). O ile w ciąży zdrowie kobiety i jej dobre samopoczucie jej priorytetem, o tyle po porodzie matka przestaje istnieć…Można się z tą tezą zgodzić, lub nie, ale prawda jest taka, że na jakiś czas, znika ona z przeciętnego pola widzenia. Joanna Woźniczko-Czeczott otwiera drzwi domu świeżo upieczonej Matki-Polki na oścież i mówi wprost, bez ogródek, z właściwym sobie humorem i inteligencją o tym, co się tam dzieje.

Co zatem widzimy? Matkę przemęczoną, której czas snu kurczy się gwałtownie i drastycznie, Matkę obolałą, której karmienie piersią nie przychodzi tak łatwo, jak obiecywali w Szkole Rodzenia, Matkę zdołowaną, której hormony, przechodząc jak tornado, zostawiają pustkę, Matkę zapłakaną, która czuje, że wszystko ją przerasta i myśli o sobie jak o potworze (bo przecież wszystkie matki są uśmiechnięte, miłe i dobre dla swoich dzieci i tylko jej nic nie wychodzi)…

I właśnie dla tych matek jest książka „Macierzyństwo non fiction”. Autorka mówi „nie jesteś sama!”. Inne matki też miewają chwile słabości, też krzyczą czasem na swoje dzieci, a ich pociechy nie są tylko słodkimi wyoliwkowanymi bobasami bez żadnych problemów z okładek czasopism dla rodziców. To, przez co teraz przechodzisz, nie świadczy o Twojej słabości – to normalny proces, o którym tylko nie mówi się głośno. Matce nie wolno przecież narzekać, matka ma się cieszyć. A prawda jest taka, że „W bólach rodzi się nie tylko dziecko, ale i matka”…

Niewątpliwym walorem książki jest oczytanie i znajomość dziedzin humanistycznych przez jej autorkę. Wiele swoich poglądów podpiera wiedzą teoretyczną, co czytelniczkom pomaga lepiej zrozumieć ich psychologię i stanowi ciekawą zachętę do lektury. Przykładem może być tutaj przywoływana wielokrotnie Clarissa Estés – dyplomowany psychoanalityk szkoły Junga. Autorka powołuje się między innymi na stworzony przez nią wykres życia kobiety.

Nawet jeżeli Joanna Woźniczko-Czeczott przejaskrawia niektóre kwestie, to bynajmniej nie zniechęca do macierzyństwa i nie to jest jej celem. Pisze o trudach i problemach, bo te kwestie są przemilczane. Jednocześnie nie neguje pozytywnych aspektów macierzyństwa, wielokrotnie podkreśla, że jakie by ono nie było to jest cudem…Pisze to wszystko z nadzieją, że matki przestaną mieć poczucie winy, że ich macierzyństwo nijak się ma do wszechogarniającej lukrowanej wizji, tylko zrozumieją, że ich trudy i frustracje to coś normalnego i w końcu zaczną cieszyć się w pełni z roli matki.

Autorka w wielu wywiadach przyznawała, że zdaje sobie sprawę z tego, że jej książka spotka się z oburzeniem wielu osób. Ale po pierwsze jest to dowód na słuszność przywołanych przez nią poglądów, a po drugie jest już na tyle dojrzałą matką, że spokojna o swoje relacje z córką, nie przejmie się etykietą „tej złej”. Pisząc o bólach, w których rodziła się nowa Joanna Woźniczko-Czeczott – Matka, wykazała się wielką odwagą. Jej książka to niezwykle potrzebna pozycja na naszym rynku wydawniczym! Dowodem na to są komentarze samych czytelniczek takie jak ten:

Szkoda, że takich publikacji nie było 30 lat temu. Nie miałam babć do pomocy, mąż praca całymi dniami. Myślałam ,że jestem wyrodną matką, że nie kocham swojego dziecka. Po latach zrozumiałam, że to było przemęczenie

(http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/1,102483,11771437.html?as=3&startsz=x [06.08.2012, 10:50])

Na końcu swojej książki autorka porównuje macierzyństwo do skoku do jeziora – wspomina o tym, jak przyjemnie jest, kiedy mija pierwszy szok i płynie się wśród delikatnych fal. Jej książka nie jest po to, żeby nikt nie pływał. Jest tylko po to, żeby Ci, którzy zdecydują się na skok nie zaznali szoku termicznego.

Dla wszystkich matek : przyszłych i obecnych, tych, którzy w książkowej Cristal (bo tak mówi o sobie autorka, wyśmiewając równocześnie cukierkowe wizje rodem z seriali telewizyjnych) znajdą przyjaciółkę i tych, których jej postawa je oburzy – autorka ma ważne przesłanie, wypowiedziane wprost :

„Każda Matka Polka to bohaterka!”.

Czy nie warto zatrzymać się na chwilę i pomyśleć tak o sobie, zamykając ostatnią stronę książki?

Co oznacza „przewrót domowy” po narodzinach dziecka? Innej odpowiedzi na to pytanie matka, która ma to już za sobą, innej – kobieta w ciąży z gazetą przeznaczoną dla przyszłych mam w ręce. Dlaczego? Nie tylko dlatego, że póki sami czegoś nie doświadczymy, niewiele o tym wiemy. Głównie dlatego, że w naszej kulturze tkwi silnie zakorzeniona lukrowana wizja macierzyństwa,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    624
  • Chcę przeczytać
    354
  • Posiadam
    119
  • Ulubione
    16
  • 2018
    13
  • Teraz czytam
    12
  • 2013
    10
  • 2014
    10
  • 2012
    8
  • 2022
    8

Cytaty

Więcej
Joanna Woźniczko-Czeczott Macierzyństwo non-fiction. Relacja z przewrotu domowego Zobacz więcej
Joanna Woźniczko-Czeczott Macierzyństwo non-fiction. Relacja z przewrotu domowego Zobacz więcej
Joanna Woźniczko-Czeczott Macierzyństwo non-fiction. Relacja z przewrotu domowego Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także