Julio Cortázar. Człowiek i twórca

Wydawnictwo: Muza
El lector de... Julio Cortázar
83-7319-649-8
Sylwia

Książka Julio Cortázar. Człowiek i twórca to zbliżnie do złożonej osobowości autora Gry w klasy i Opowieci o kronopiach i famach, oraz skierowane do czytelników zaproszenie, aby – tak jak życzył sobie sam pisarz – zagłębił się w jego twórczości niczym „wspólnik”. Książka obejmuje: - analizę osoby Cortazara i jego otoczenia - jego główne utwory i polemiki, jakie wzbudziły - wybór tekstów...

- analizę osoby Cortazara i jego otoczenia
- jego główne utwory i polemiki, jakie wzbudziły
- wybór tekstów pisarza
- krótką chronologię życia autora i jego epoki.

„…chcę, zwyczajnie i po prostu, naprawdę być:
choćby miało mnie to doprowadzić do odkrycia,
że jestem niczym”.
Julio Cortázar

źródło opisu: okładka

źródło okładki: strona internetowa wydawcy

Szczypta_Kasi | 2015-05-26
Przeczytana: 25 maja 2015

Cortazara kocham od lat. Uwielbiam jego styl, rozkoszuję się wędrując po światach, które on tworzy.
Jego biografię napisał człowiek, który znał mistrza realizmu magicznego osobiście. Jaka szkoda, że postanowił on naśladować jego styl, opisując jego życie.
Książka ta jest ciężka i chaotyczna. Pisana jest gigantycznie rozbudowanymi zdaniami, w których na końcu nie wiadomo już, od czego autor zaczynał swoją myśl. Szyk w zdaniach jest nieintuicyjny. Zabieg ten, Cortazar też nieraz stosował, ale bardzo umiejętnie, w przeciwieństwie od Alberto Couste. Pomiędzy tekst podstawowy wciśnięte są kapsułki z dodatkowymi informacjami, których sens, dla czytelnika nie będącego towarzyszem życia Cortazara, jest momentami w ogóle nie zrozumiały. Kalendarium na końcu książki pokazuje najważniejsze momenty z życia pisarza, wraz z przełomowymi wydarzeniami w historii świata, które zostały dobrane zgodnie z jakimś niezrozumiałym dla czytelnika kluczem.
Jedyną przyjemność w trakcie czytania książki...

moi | 2014-06-20
Na półkach: Z biblioteki

Największą zaletą tej książki jest to, że Autor nie próbuje klasyfikować twórczości Julio Cortazara. Ci, którzy ją znają, wiedzą, że to bezcelowe: tak wielka jest ilość gatunków, którymi Julio Cortazar operuje, tworząc przy tym własne, unikalne formy.
Książka zawiera także mało znane fakty z życia Cortazara, co stanowi dodatkowy smaczek dla wielbicieli jego twórczości.
Nie tylko dla fanatyków "Gry w klasy".

Szafran | 2016-09-06
delighted | 2015-09-19